9 Haftalık Gebelik

9 haftalık gebelik

Gebeliğin 9. haftasında bebek embriyonik aşamadan fetal aşamaya geçer. Bebeğiniz hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. 9 haftalık gebelik süresince, bebek yaklaşık 1/4 inç boyutunda yani ortalama bir vişne tanesi boyutunda.

9 Haftalık Gebelik Bebek Gelişimi

Gebeliğin 9. haftasında bebeğinizin organları, sinirleri ve kasları şimdi tümüyle çalışmaya başlıyor ve hissettirmese de minik kalbi, bir Doppler gibi ultrason cihazları tarafından toplanacak kadar güçlü bir şekilde atmaya başladı. Kulakları da gelişmeye başlamış olup, göz kapakları yerine oturmuş bulunuyor. Ancak 27. haftaya kadar kapatılacaktır. Bu arada, küçük parmakları ve ayak parmakları tomurcuklardan gerçek basamaklara geçmeye başladı.

Bebeğin Kalp Atışları Ultrasonda Duyulabilir

Bir şeyler hissetmek çok erken olsa da, bir şeyler duymanın tam vakti geldi. Bebeğinizin kalbi, yüreğinin yarattığı lub-dub sesini yükselten el tipi bir ultrason cihazı olan Doppler ile vuruşlarının duyulması için yeterince gelişti ve yeteri kadar büyüdü. Ancak doktorunuz bebeğinizin kalp atışı sesini alamazsa endişelenmeyin. Bu sadece utangaç kızın uterusun köşesine saklandığını ya da sırtını dönük tuttuğundan Doppler’in hedefini bulmasını zorlaştırıyor demektir. Birkaç hafta içinde veya bir sonraki ziyaretinizde bu mucizevi ses, dinleme keyfiniz için duyulabilir olduğundan emin olabilirsiniz.

Bebek Vücudundaki Diğer Değişiklikler

Bebeğinizin 9 haftalık gebelik sürecinde diğer değişiklikler çok fazladır: Bebeğinizin kalbi dört bölmeye ayrılır ve küçük dişler gibi supaplar oluşmaya başlar. Embriyonik “kuyruk” tamamen yok oldu. Bebeğinizin organları, kasları ve sinirleri tekmeliyor. Dış cinsiyet organları oradadır, ancak bir kaç hafta boyunca erkek veya kadın olarak ayırt edilmeyecektir. Gözleri tam olarak oluşur, ancak göz kapakları kaynaşmış ve 27 hafta kadar açık olmaz. Minik kulak memesi var, ağzı, burnu ve burun delikleri daha belirgin. Plasenta, hormon üreten kritik işlerin çoğunu alacak şekilde geliştirildi. Artık bebeğinizin temel fizyolojisi yerinde olduğundan hızlı kilo vermeye hazırlanıyor.

9 Haftalık Gebelik Belirtileri

9 haftalık gebelik döneminde, görülebilir fiziksel beden değişiklikleri az görülür. Bununla birlikte, bazı fiziksel gebelik belirtileri halihazırda mevcut olabilir veya derhal başlayabilir:

  • Kilo almak
  • Mide ekşimesi
  • Hazımsızlık
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Şişkinlik, gaz, kabızlık
  • Fazla tükürük
  • Yorgunluk
  • Sık idrara çıkma
  • Memelerde hassasiyet

Not: Gebeliğin 6-24. Haftalar arasında üriner sistem enfeksiyonu riskini arttırır; eğer bir kişi enfeksiyondan şüphelenirse doktora başvurulmalıdır.

Embriyo, başının solunda olduğu görüntünün altında bulunur. Kollar ve bacaklar bu açıdan görülmez, ancak göbek kordonu bebeğin karnından plasentaya doğru uzanan şekilde görülebilir. Sonografcı, LMP’den tahmin edilen vade tarihinin onaylanması veya revize edilmesine yardımcı olacak embriyonun taç-kıç uzunluğunu (CRL) işaretlemiştir. Amniotik sıvı (karanlık bölge) gelişmekte olan bebeği çevreliyor.

9 Haftalık Gebelikte Anne

Kan hacminiz artmaya devam ederken, baş dönmesi ve sık idrara çıkma yoluyla etkileri hissedebilirsiniz; burun damarlarının ellerinize, ayaklarınıza veya burun kanamalarına neden olabileceğini görebilirsiniz. Ancak bu kanamanın iyi bir neden vardır: ayağa kalkarken veya yatarken bebeğinizin korunmasına yardımcı olur ve doğum sırasında karşılaşacağınız kan kaybına karşı koruma sağlar. Birinci trimesterde kanla ilgili olarak vajinal kanama olabilir ve alarm için bir sebep olmasa da, ektopik hamilelik veya düşük olasılığının bir işareti olabilir, bu nedenle kanama geçirirseniz mutlaka doktorunuzu arayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz