B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir? Nelerde Var?

b12 vitamin

Tüm vitaminler arasında hiç bir kimyasal yakınlık olmamasına rağmen, vitaminler “yağda eriyen” ve “suda eriyen” diye iki gruba ayrılır. B sınıfı vitaminlerin tamamı suda eriyebilen vitaminlerdir. B12 vitamininin başındaki B harfi suda eriyebildiğini, 12 rakamı ise vitaminin adını göstermektedir. B12 vitaminin diğer adı da siyanokobalamin olarak bilinmektedir. Vücuda girdiği andan itibaren kullanılmaya başlar, fazlası ise karaciğerde yaklaşık bir yıl kadar depolanabilmektedir.

B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Kansızlığı (anemi) önler, sinirlerin hasar görmesini önler, depresyona iyi gelir. Halsizlik, yorgunluk ve çarpıntıyı önler. Kol ve bacaklardaki uyuşma, karıncalanma ve ağrıları önler. Hücrelerin sağlıklı olmasını sağlar, zayıflamayı önler, hafızayı güçlendirir, vücudu sağlıklı tutar. Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. Bunların dışında sayısız hastalığın tedavisinde, yardımcı tedavi olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Eksikliği durumunda ise yukarıdaki faydaların tam tersi etkiler oluşturmaktadır.

B12 Vitaminin Zararları Nelerdir?

Vitaminin fazla alınmasıyla ilgili oluşan bir yan etki bildirilmemiştir. Vitaminin ihtiyacı kadarı kullanılır, bir kısmı da karaciğerde depolanır, depo miktarı aşılan kısımda idrar yoluyla atılmaktadır.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde bulunur?

B12 vitamini asıl olarak hayvansal bir vitamin kaynağıdır. Kırmızı et, kümes hayvanları eti, balık, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bol miktarda bulunur.

  • Sığır, koyun, keçi eti
  • Tavuk, hindi, ördek gibi kümes hayvanları
  • Karaciğer, böbrek ve dalak (iç organlar)
  • İstiridye, midye, ıstakoz gibi kabuklu deniz hayvanları
  • Süt ve süt ürünleri
  • Soya

B12 Vitamini Bulunun Gıdalardan Bazıları (Tablo):

Gıda Adı100 Gramda B12 Vitamini (mgr)Günlük İhtiyacı Karşılama Yüzdesi
Karaciğer (pişmiş)70,71.178
İstiridye (pişmiş)84,11.402
Alabalık (pişmiş, doğal)3,5 58
 Konserve ton balığı (suda) 2,5 42
Hindi eti (pişmiş)1,933
 Mezgit (pişmiş) 1,8 30
 Sığır, keçi, koyun eti (ızgara) 1,4 23
 Süt (1 bardak) 1,2 18
 Yoğurt 1,1 18
Peynir0,915
Yumurta (tavuk)0,610
Tavuk eti (pişmiş)0,30,5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz