Baby Shower Partisi

baby shower

Baby Shower partisi, genellikle anne adayının yakın bir arkadaşı ya da arkadaşları tarafından organize edilir. İngilizce’de “showering” deyiminden gelen ve “hediye yağdırmak / hediye yağmuruna tutmak” şeklinde kullanılan bu tabir, tam olarak Türkçe’ye çevrilemediğinden “Bebeğe Hazırlık Partisi” ya da kısaca “Bebek Partisi” olarakta adlandırılabilir.

Burada önemli olan anne adayına güzel bir gün yaşatırken, onu mümkün olduğu kadar bu partinin hazırlık stresinden uzak tutmaktır. Parti esnasında gelen hediyeler açılır ve annenin heyecanı paylaşılır. Partinin mekanı, organizasyonu, dekoru, mönüsü ve içeriği doğumun temasına göre şekillenir. Oyunlar oynanır ve misafirlere de küçük hediyeler dağıtılır.

Günümüzde Baby Shower için özel olarak kurulmuş organizasyon şirketlerinden, sadece bu partiye özel süs ve dekor malzemeleri satan mağazalara kadar birçok seçenek mevcuttur. Böyle bir organizasyonu kendiniz de hazırlayabilirsiniz ancak bu zahmetli ve yorucu bir süreç olacaktır. Böyle bir durumda;

partiye kimler katılacak, davetiyeler nasıl gönderilecek, anne adayını partiye kim getirecek, ikramların, hediyelerin, eğlenceli aktivitelerin bir program dahilinde sunumu nasıl yapılacak, partinin pastası nasıl olacak, kim hangi hediyeleri alacak gibi soruların cevaplarını önceden belirlemeniz gerekecektir.

Baby Shower partilerinde eğlenceli ve hoş vakit geçirmenizi sağlayacak bazı oyunlara örnek olarak ise şunlar gösterilebilir;

Göbiş göbiş boyun ne?

Uzuun bir kurdele tomarı alınır (ya da rafya). Anne adayının göbek çapı göz kararı bu kurdeleden kestirilir. Bu işlem yapılırken kendi beline dolamaya izin vermek size kalmış. En yakın tahmini yapana minik bir ödül verilir (foto çerçevesi, kokulu sabun, vs..)

Büyüklere bez bağlamaca: İki ya da daha çok kişilik ekipler oluşturulur. Ellerine birer ikişer tuvalet kağıdı rulosu oluşturulur. Ya belli bir sürede seçtikleri ekip üyelerine bu ruloları kullanarak en güzel bebek bezi bağlamayı başaran ya da en hızlı bu işi yapabilen ekibe minik ödüller verilir.

Bebeği çiz: Herkes kitabını başının üzerine ve onun da üzerine kağıdını koyar. Bebeğin resmini, başının üzerindeki kağıda 1 dakika içinde çizer. Sonra resimler yan yana dizilir ve oylamayla en güzel resim seçilir.

Mamayı bul: Küçük kaplara konulmuş çeşitli tatlarda bebek mamaları denenip, tat tahminleri yapılmaya çalışılır.

Baby Shower bingo (tombala): Bebek ve doğuma özel olarak hazırlanmış bingo oyunu oynanır.

Süt içme: Biberonlar sütle doldurularak masaya yerleştirilir. Herkes masanın çevresinde diz çökerek dizilir ve ellerini arkadan birleştirir. ‘Başla’ denildiğinde biberonları ağızlarıyla alıp, başlarını yukarı dikerek içmeye başlarlar. Biberonu düşüren ya da ellerini birbirinden ayıranlar oyun dışı olur. Sütü en kısa sürede bitiren oyunu kazanır.

Bebeğe şiir: Bebeğin isminin baş harflerini oluşturacak akrostiş şiir yazılır. Her bir satırı bir sonraki misafir tamamlar ve kafiye tutturulmaya çalışılır.

Özetle bu partide amaç birlikte güzel vakit geçirmek. Nasıl yapacağınız konusu ise yalnızca hayallerinizle sınırlı…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz