Bağışıklığınızı Güçlendirecek Destekler

bağışıklık sistemi

Tüm dünya Covid-19 pandemisiyle baş etmeye çalışıyor. Yazın bitip sonbahara geçtiğimiz, bağışıklık sistemimizin zayıfladığı, grip – soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklarında başlayacağı bugünlerde sizlere bağışıklık kuvvetlendirici destekleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Quercetin

Quercetin bir çok meyve, sebze ve bitkide bulunan bir renk pigmentidir. Flavonoid yapısındaki bu bileşik antioksidan özelliktedir. Ayrıca kuvvetli bir antiviral özellik göstermektedir. Covid-19 da hem virüsün vücuda girişini engellediğine hem de virüsün vücutta çoğalmasını engellediğine dair kuvvetli klinik çalışmalar vardır. C vitaminiyle birlikte kullanıldığında sinerjik etki göstererek antiviral özelliği artmaktadır.

Şuan da birçok çalışmada Covid pozitif kişilerde hem destekleyici tedavi olarak hem de hastalık sonrası iyileşme dönemini hızlandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Türkiye’de yapılan bir çalışmada da etkilerini gözlemlemek için Covid hastalarına tedaviyi destekleyici olarak ve sağlık çalışanlarına da koruyucu olarak verilmektedir.

Çinko Asetat

Hücre tamirinde ve bölünmesinde son derece etkili olan çinkonun Covid-19 da da faydalı olabileceğini gösteren bazı çalışmalar var. Vücudumuzdaki birçok çalışma sisteminde kilit görevi gören çinko bağışıklık sisteminin elementlerinin çalışmasında da önemli bir yere sahip. İyonize form olan asetat formu kullanıldığında hem daha iyi bir yarar sağlamakta hem de pastil olarak kullanıldığında ağız içinde ve boğazda koruyucu bir katman göreviyle virüsün hücre girişini engellediği düşünülmektedir.

D Vitamini

D vitaminini diğer vitaminler gibi görüyor olabilirsiniz ama o bir vitaminden çok daha fazlası. Düşündüğümüzden daha karmaşık ve daha fazla işlevi var. Bir süre öncesine kadar eksikliğinde çocuklarda raşitizm (kemik zayıflığı) olur bilgisiyle yaklaşılan D vitamini, artık yeni çalışmalarla yapısı ve yararları çok daha iyi aydınlatılmış durumda. D vitamini bağışıklık sisteminin doğru çalışması için çok önemlidir.

Düşük D vitaminine sahip kişilerin Covid-19 enfeksiyonunu daha ağır bir tabloyla geçirdiğini gösteren birçok çalışma yayınlanmıştır.

C Vitamini

C vitamini, vücut tarafından üretilemeyeceği anlamına gelen esansiyel bir vitamindir. Üretemez ve depolayamayız. Bu yüzden günlük olarak C vitamini almak zorundayız. Bağışıklık sistemimizi ifade eden beyaz kan hücrelerinin üretimini ve etkili bir şekilde işlev görmesine yardımcı olarak bağışıklığı destekler. Quercetin ile birlikte alınan C vitamininin Covid-19 hastalarının iyileşme süresini hızlandırdığıyla ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Betaglukan

Betaglukan, ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilen basit bir polisakkaritdir. Bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak, bağışıklık sisteminin viral, bakteriyel, fungal ve paraziter enfeksiyonlarla mücadele etme kabiliyetini geliştirdiği için yıllardır bağışıklık sistemi destekleyici olarak ün kazanmış tamamen doğal bir besin desteğidir.

Kakar Mürver

Yüzyıllar boyunca black elderbery geleneksel tıpta bronşit, öksürük, diş ağrısı, baş ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyonları ve vebaya kadar 70’den fazla hastalıktan korunmak için kullanılmıştır. Antioksidan, antienflamatuar, antibakteriyel, antiviral özelliktedir ve bağışıklık sistemini destekler. Kara mürverin en önemli özelliği bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesinin yanında antiviral özellik göstermesi. Grip ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlarda başarılı.

Afrika Sardunyası)

Güney Afrika’da yetişen pellergonium sidoides isimli ağacın köklerinden elde edilen umclaoba özü hem virüsleri doğrudan tahrip edebilme, hem de virüsleri yok eden bağışıklık sistemini uyarma özelliğine sahip.

Laktoferrin

Laktoferrin yaşam sürecimizde bedenlerimizin en öz molekülüdür. İnsanların ve çoğu memelinin süt, tükürük, gözyaşı ve diğer mukozal salgıları gibi çeşitli biyolojik sıvılarında bulunur. Yoğunluğu en yüksek düzeyde sütte-ağız sütünde görülür. Yeni doğanın anne sütü yoluyla aldığı ilk bağışıklık proteinidir. Laktoferrin bağışıklık sistemini desteklediği gibi iskelet ve sindirim sistemi sağlığı üzerinde de önemli etkiler gösterir.

Healthy Food Guide dergisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz