Bebeğin Cinsiyetinin Belirlenmesinde Öneriler

bebek cinsiyeti ne zaman belli olur

Cinsiyeti belirlemek için bazı jinekologlar, zamanlama ve vajinayı yıkama programları önermektedirler . Ne yazık ki, bunlar bir sonuç vermemiş, hatta bazen uzmanlar birbirinin tersi önerileri savunmuşlardır. Bunların en popüler olanlarından biri Doktor Shettles’inki olup, kızlar ve erkekler için iki ayrı öneri listesini kapsamaktadır. Eğer bir ana baba doğacak çocukların kız olmasını istiyorsa, Doktor Shettles’e göre şöyle hareket etmelidir :

 • Yumurtlamadan iki üç gün önce temasta bulunmamalı
 • Az sperm sayısı kız çocuğu olasılığını arttıracağı için yumurtlamanın 2-3 gün öncesine gelinceye dek bol bol temasta bulunmalı.
 • Temastan önce bir bardak suya iki yemek kaşığı sirke koyup vajinayı bununla yıkayarak asidi arttırmalıdır.
 • Vajinadaki alkali salgıyı arttıracağı için kadın doyuma ulaşmaktan sakınmalıdır.
 • Erkeğin üst pozisyonu spermin serviks ağzında birikmesini sağlayacaktır.
 • Erkeğin boşalması sırasında penisin nüfuzu derin olmamalıdır.

Erkek Çocuk İçinse Durum Değişiktir;

 • Temas olabildiğince yumurtlama zamanına yakın ayarlanmalıdır.
 • Mümkün olan en yüksek sperm sayısını sağlayabilmek için ayhalinin başlangıcından itibaren yumurtlamanın birinci gününe kadar temastan kaçınılmalıdır.
 • Temastan önce bir bardak suya iki yemek kaşığı karbonat karıştırılıp bununla vajina yıkanmalıdır.
 • Kadının da doyuma ulaşması sağlanmalıdır.
 • Spermin bırakılışı, arkadan salgıların yoğun olduğu rahim ağzında spermi biriktirecek biçimde olmalıdır.
 • Erkeğin boşalması sırasında nüfuz derin olmalıdır.

Bu program önde gelen birçok Jinekolog tarafından kuşkuyla karşılanmıştır Doktor Shettes ise yüzde 85 başarıdan söz etmektedir. Bu program başarılı olsun olmasın, bu alandaki araştırmalar hızla ilerlemektedir. Karamsar kişiler bile cinsiyetin önceden belirlenebilecek günlerin uzak olmadığını kabul ediyorlar.

Bu Önerilerin Ardında Yatan Kuram Şöyle Açıklanabilir;

X kromozomu taşıyan kadın yapıcı sperm, Y kromozomu taşıyan erkek yapıcı spermden daha büyük olup, büyüklüğü yüzünden daha yavaş hareket eder gözükmektedir.

Temas yumurtlama sırasında olursa, en hızlı hareket eden sperm yumurtaya öbürlerinden önce ulaşacaktır. Bu nedenle yumurtlama sırasında ki temasta çocuğun erkek olması olasılığı daha çoktur. Yumurtlamadan günlerce önce vajinadaki asitlik en yüksek düzeyindedir. Daha büyük olan kadın yapıcı spermin bu ortamda yaşama şansı ,erkek yapıcı sperminkinden daha çoktur.

Yumurtlamadan günlerce önceki temasta kız bebek olasılığı daha yüksektir. Kadının doyuma ulaşması sırasında vajina salgılarının daha yoğun olduğu doğrudur. Bu ortam Y kromozomları için daha elverişli olabilir. Bununla birlikte bu değişiklikler o kadar birdenbire olur ki cinsiyet üzerinde bir etkileri bulunmayabilir.

Son raporlara göre X ve Y kromozomları santrifüjle birbirinden ayrılabiliyor ve kadın ya da erkek yapıcı sistemler kullanılarak suni tohumlama yapılabiliyor. Ne var ki bu yöntemin çocuğun cinsiyetini seçmek için klinik uygulamaya uygun bir teknik olup olmayacağı henüz bilinmemektedir.

Seçim yapabilseydiniz kız çocuk mu erkek çocuk mu isterdiniz diye bir soru yöneltildiğinde anne babalar genellikle ilk çocuklarının erkek olmasını istediklerini söylemektedirler. Çiftlerin yüzde sekseni 2. Çocuk olarak kız istemektedirler.

Bu aslında pek de sağlıklı bir durum olmayabilir. Çünkü iki cinsi birbirinden daha da ayırabilir. Kuramsal olarak, ilk doğan çocuğun hangi cinsten olursa olsun daha istekli ,yaratıcı, kontrollü ,kendini yönlendirici ,ciddi olduğu kabul edilmektedir. Birinci çocuk genellikle okulda başarılıdır.

İkinci çocuksa hangi cinsten olursa olsun neşeli ,rahat, konuşkan, popüler, pratik, yardım arayıcı ,sinirli bir tiptir. Bunlardan birincisi erkek ikincisi ise kadın için yakıştırılan özelliklere uygun düşer. Cinsiyeti önceden seçmek mümkün olsa ve çiftlerin çoğu birinci çocuk olarak erkek ve ikinci çocuk olarak kızları seçerse, bu durum iki cins arasındaki farkları daha da arttırır. Ama belki de son yapılan cinsiyet değerlendirmelerinin ışığında, gelecekte ilk çocuk olarak kızı yeğleyecekler çoğunluğu oluşturabilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz