Bebek Ve Çocuklarda Ateşli Nöbet

ateşli havale

6 aylık ile 5 yaş arası çocuklarda yüksek ateş, ateşli nöbete neden olabilir. Bu kasılmalar genelde çocuğunuzun ateşlenmesine neden olan hastalığın ilk saatlerinde görülür. Bu nöbetler korkutucu görünse de çocukların büyük çoğunluğunda zararlı değildir. Ateşli nöbetler sadece yüksek ateş olduğunda gerçekleşmeleri dolayısıyla saradan farklıdırlar.

Ateşli nöbetlerin çoğunluğu grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte gerçekleşir. Çocuğunuzun çok fazla ateşi varsa, daha önceden ateşli nöbet geçirdiyse, gelişimi gecikmişse ya da aile üyelerinden bu belirtileri gösterenler olduysa çocuğunuzun ateşli nöbet geçirme riski de artar. Ateşli nöbet geçiren çocukların yaklaşık olarak üçte birinde nöbetler tekrarlanır. Çocuk ne kadar küçükse nöbetin tekrarlanma riski de artar ve genelde bir yıl içerisinde gerçekleşir.

Belirtiler

Ateşli nöbet sırasında çocuğunuz kaskatı kesilebilir, kasılabilir ve gözleri dönebilir. Çocuğunuz birkaç saniye ya da dakika boyunca hiç bir uyarıcıya tepki vermez. Sonra da bir süre uykulu olabilir.

Tedavi seçenekleri

Çocuğunuz ateşli bir nöbet geçirdiyse bunu doktorunuza bildirin. Doktorunuz menenjit ya da beyin iltihabı gibi ciddi enfeksiyonlar olup olmadığına bakacaktır. Bu enfeksiyonlar söz konusu değilse hastalığa neden olan duruma göre tedavi yapılacaktır.

İlerlemekte olan ateşli nöbeti durdurmak ya da nüksetmesini engellemek için yapabileceğiniz çok fazla şey yoktur.

Yapabileceğinizin en iyisi aşağıdaki tavsiyeleri izlemektir;

  • Soğukkanlı olun.
  • Çocuğunuzu karnının üzerine ya da yan yatırın.
  • Çocuğunuzun dişlerinin arasında herhangi bir şey koymayın.
  • Çocuğunuzu yakından izleyin.
  • 3-5 dakika sonra nöbet geçmezse doktorunuzu ya da acil servisi arayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz