Bebekler Ne Zaman Havuza Girebilir?

bebekler ve havuz

Havuzlar çok temiz ve pırıl pırıl gözükmesine rağmen küçük bebekler için çok tehlikeli olabilir. Havuzlarda bulunan bakteriler bebeklere tahmininizden daha çok zarar verebilir. 2 aydan ufak bebeklerin bağışıklık sistemi henüz gelişmemiştir. Amerikan Pediatri Derneği üyesi Dr.Howard Reinstein’ın açıklamalarına göre; hastalığa karşı oldukça hassas olan 2 aydan ufak bebeklerin denize, havuza ve göle sokulmaması gerekmektedir.

Daha büyük çocuklarla kıyaslandığında bebeklerin düşük kilolu olması nedeniyle vücut ısıları çok daha kolay değişebilir. Bebeğiniz kendi vücut ısısını düzenleyemeyecek kadar küçük olduğundan suyun onun için yeterince ılık olduğundan emin olmalısınız. Bebekler ancak 12. aydan sonra vücut ısılarını dengeleyebilme özelliğine kavuşur. Dr.Reinstein’a göre eğer su sizin için biraz soğuksa bebeğiniz için gerçekten çok soğuk olacaktır.  Bebeğiniz için ideal su sıcaklığı 28-30 derece arasındadır. Bebeğiniz titremeye başladıysa onu sudan çıkartma vakti geldi demektir.

Diğer taraftan havuzun suyu fazla sıcaksa da bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Özellikle spa, sıcak su havuzları gibi aşırı sıcak ortamlardan bebeğinizi uzak tutmalısınız. Çocukların vücut ısıları yetişkinlerden çok daha hızlı artabildiği için sıcak su bebeklerde kalp atışının hızlanmasına ya da artmasına sebep olabilir.

Havuz ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda güvenlik konusudur. Havuza düşme ölüm, ağır yaralanma gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle suyun yanında olduğunuz her an çocuğunuzu yakın takibe almalı ve şu güvenlik önemlerini takip etmelisiniz:

Çocuğunuza her daim bir kol seviyesi kadar yakın olmalı ve sürekli gözetim altında tutmalısınız.

Bebeğinizi her zaman için suyun içinde tutmalısınız ve ayaklarınızın yere bastığından emin olmalısınız. Bebeğiniz yürümeyi öğrendiği andan itibaren ona havuz kenarında koşmaması gerektiği öğretmelisiniz. Hiç bir zaman çocuğunuzun bir yetişkin kontrolünde olmadan havuza girmesine izin vermemelisiniz.

Bebeğinizi suyun üzerinde tutmak üzere tasarlanmış oyuncaklara hiç bir zaman tam anlamıyla güvenmeyin. Bebeğiniz bu oyuncaklarla zaman geçirirken onu tutmayı ihmal etmeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz