Bebeklerde 21. Ay Gelişimi

21 aylık bebek gelişimi 1.5 yaşını tamamlamış ve yavaş yavaş 2 yaşına doğru yaklaşmaktadır. Kişilik değişimleri yaşayan bebek gece kâbuslar görerek uyanabilir. Bunun yanında ağlayarak uyandığını görebilirsiniz. Yapmanız gereken şey onun sırtını okşamak ve sakinleştirmek olacaktır. Aynı zamanda uyanık zamanlarında da bağırması ve çığlık atması söz konusu olabilir. Genellikle bu durumlar olağan karşılansa da olağan karşılamadığınız durumlarda uzmana başvurmanız gerekecektir.

21 aylık bebek den beklenen tavırlar aynı şekilde gerçekleşmeyebilir. Pek çok davranışı ile sizi şaşırtması söz konusu olabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey mantıklı davranmak olacaktır. Bebeğinizin oyuncaklarını paylaşmak istememesi ve bunun yanında kavga etmesi de oldukça olağan bir durumdur. Aynı zamanda önüne koyduğunuz kitapları yırtması da söz konusu olabilir. Bu durumda çocuğun yaşıtları ile oynadığı oyunu kısa kesmesi gerekebilir.

21 aylık bebek gelişimi süresince son derece zıt fikirli ve muhalif olabilir. Ona öncelikle biraz bilgi vermeli ne yapmak istediğinize dair fikirlerinizi ifade etmelisiniz. Aynı zamanda ondan nasıl hareket etmesini beklediğinizi ifade etmeniz gerekecektir. Genellikle çok çabuk sıkılacak ve acıkacaktır. Aynı zamanda kendini mutsuz ve yorgun hissedebilir. Onun oyuncak bulmasını sağlamanız ve bunun yanında aç bırakmamanız önemlidir.

Genellikle yanlış bir hareket yaptığında yeniden yönlendirmeniz son derece önemlidir. Yaptığı hareketin yanlış bir hareket olduğunu belirtip onu yeniden yönlendirmeniz doğru olan hareketi yapmasını sağlayabilir. Aynı zamanda mantıksız olan taleplerini karşılamamanız gerekmektedir.

21 aylık bebek başkaları önünde utandırılmamalıdır. Ona bir şeyi yapmaması gerektiğini söylemek ya da yaptığı herhangi bir harekete karşı olumsuz tepki vermek yerinde olmayabilir. Genellikle onu memnun edecek bir şey yapmanız gerekecektir.

Oyun grupları konusunda hassas davranılmalıdır. Genellikle küçük oyun grupları oluşturmak daha faydalı olacaktır. Çocukları gözetleyen birilerinin olması da son derece önemlidir. 21 aylık bebek gelişimi sürecinde güven konusunda son derece hassastır.

Aynı zamanda dinlenme uykusu, kucaklama da çocuk için son derece huzur verici olabilir. Yürümeye başlayan çocuğun yanında aynı zamanda onu gözleyen birilerinin bulunması da önemlidir. Aynı zamanda onun deneye yanıla paylaşımı öğrenmesini sağlamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz