Bebeklerde 22. Ay Gelişimi

22 Aylık bebek gelişimi dolaylarında paylaşmayı yavaş yavaş öğrenmeye başlamıştır. Sempati kurmak konusunda belirli aşamalar kaydetmiştir. Dolayısıyla bebeğinizin bu dönemde pek çok şeyi denemeye başladığını göreceksiniz. Başaramadığı şeylerden dolayı öfkeye kapılabilecek olan bebeğiniz aynı zamanda zihninde çeşitli planlar kurabilecek bir seviyeye gelmiş olacaktır. Bu planı gerçekleştirmek konusunda istekli olan bebeğiniz söz konusu planın gerçekleşmediği zamanlarda huysuz olacaktır. Bu durumlarda bebeğinize yardım etmek en mantıklı seçim olacaktır.

Bebeğinizin beklentilerinin arttığı bu dönemde aynı zamanda yoğun olarak sizden ilgi beklemesi de söz konusu olacaktır. Bu nedenle yaptığınız herhangi bir telefon konuşması ya da başka bir insana göstereceğiniz ilgi onu üzecektir. Bu durumda ilginizin belirli bir kısmını ona yöneltmeniz gerekecektir. Yeni tatlar konusunda son derece duyarlı olan 22 aylık bebek zamanla ilgili herhangi bir kavramı düşünmemektedir. Dolayısıyla bu nedenle onun ne kadar beklemesi gerektiğine ilişkin herhangi bir bilgisi olmayacaktır.

Yeni tatları denemek istediği bu dönemde 22 aylık bebek gelişimi sürecinde beğenmediği gıdaların ona tekrar tekrar sunulmasından hoşlanabilir. Genellikle bebeğinizin damak tadının geliştiği bir dönem olan bu dönemde yemek seçenekleri de daha fazla artmaktadır.

22 aylık bebek aynı zamanda taklit etme konusunda da kendini son derece geliştirmiş durumdadır. Genellikle oyuncak bir telefonu alarak sizi taklit edebilir. Bunun yanında herhangi bir kupayı alarak içine çay doldurması da söz konusu olabilir. Hem kavrama konusunda hem dil öğreniminde hayali oyunlar kurabilecek olan bebeğiniz hayal dünyasını giderek geliştirecektir. Çocukların başka çocuklarla işbirliği içinde oynama isteği de söz konusu olabilir. Çocuğa kendi fikirlerinizi sunmanızdan çok onun fikirlerini dinlemeye çalışmanız daha önemlidir. Çocuğunuz bu durumda kendini daha kıymetli hissedecektir. Yaptığı tüm işlemleri kendisinin yaptığını vurgulamak önemlidir.

Bu dönemde çocuğunuzu beşikten yatağa geçirmeniz söz konusu olabilir. Aynı zamanda çocuğun resim ve boyama işleri ile uğraşmasını da sağlayabilirsiniz. Bunun yanında 22 aylık bebek gelişimi denince tuvalet eğitimine başlamak konusunda da idare edilebilecek bir dönemdedir. Tuvalet eğitimi konusunda biraz titiz davranmanız gerekecektir. Çocuk için zor olsa da bu eğitime başlanması önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz