Bebeklerin İlk Ayakkabısı Ne Zaman Alınmalıdır?

bebeklerin ilk ayakkabısı

Bebekler, oldukça hassas bir cilde sahip olduklarından ötürü, ilk ayakkabıları da; ilk giyim kuşamları da seçim açısından oldukça önemli. Yumuşak ve hassas bir cilde, tabiri caiz ise kalın ve işe yaramayan, kalitesiz kumaşlar kullanmak; elbette hem cildi hem de vücudu tahriş edebilecek bir olaydır ve bir bebeğe bunu yapmayı hiçbir ebeveyn istemez. Bu sebepten, özellikle ayakkabı seçimleri; dikkat edilmesi gereken ilk adımlardan biridir. Bebeğinizin atacağı ilk adımların, oldukça sağlıklı ve ortopedik olması, tabiri caiz ise henüz hamur kıvamındaki ayaklara gereken özelliklerdir.

Bebeklerin ilk ayakkabısı yürümeyi öğrendikleri ilk vakitlerde alınabilir. Emekleme safhasında alınan ayakkabılar pek de işe yaramayacaktır zira, bu sebepten herhangi bir ek masrafa ihtiyaç olmaksızın, yürümeye başladığında alabilmeniz mümkündür.

Bebeklerin İlk Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin ilk ayakkabısı, olabildiğince yumuşak bir kumaştan üretilmeli, aynı zamanda tabanı da ayağa yumuşak gelebilmelidir. Ortopedik ve ayak uyumunu üst düzeyde tutan markaları tercih etmeniz, bebeğiniz açısından bu konuda çok daha önem arz etmektedir.

Ayakkabı, ayağın gelişimini önlemeyecek şekilde giydirilmeli ve bağcıkları mevcutsa, onlar da düzgün bir biçimde bağlanmalıdır. Aksi durumda, ayaklar gelişim safhasında henüz yumuşacık olduğundan zarar görecek ve ayakkabıya göre şekillenecektir. Örneğin, gelişim sürecinde ayakkabıyı ters giydirmek yine oldukça yanlış ve yapılması sakıncalı hareketlerden biridir. Bu sebepten, olabildiğince ayakkabıları ebeveyn kendi elleri ile giydirmeli ve kontrol etmelidir.

Bebeklere Ayakkabı Ne Kadar Sık Giydirilmelidir?

Bebeklere, ayakkabıları olabildiğince sık giydirilmeyebilir. Zira, ayağın gelişim sürecinde ve küçük yaşlarda bu ihtiyaç, pek de önemsenmez; zira, ayağın gelişimi açısından bebeğinizin toprağa ayak basması, kumda oynaması ve benzeri ihtiyaçları şarttır. Sürekli betonarme yüzeyde oynayan ve yürüyen bebeklerin ayağında gelişim bozuklukları sıkça görülebilir. Bu sebepten olabildiğince sık şekilde çocuklarınızı bahçe ve parklara gezmeye götürmeniz, uygun bir yol olacaktır.

Ayak gelişimi, epey önemli bir konudur ancak günümüz ebeveynleri, maalesef bu konuda epey bilinçsiz. Bu sebepten, ebeveynler muhakkak bu konuda bilinçlendirilmeli ve bu duruma olabildiğince dikkat etmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz