Bebeklerin Sütten Kesilmesi

bebeği sütten kesme

Kulağa ne kadar radikal gelse de, aslında bebek yönetiminde sütten kesme yöntemi birçok farklı kültürün yüzlerce yıldır uyguladığı bir sistem. Uzmanlar eskiden anne babaların, katı gıdaya geçmek için, bebeklerinin tabaklarından yemek parçaları almalarını beklediğini belirtiyor.

Bu yöntem yaklaşık on yıl önce İngiltere’de yeniden popüler olmaya başladı ve ardından da dünyaya yayıldı. Elbette ki bu, anne sütünü tamamen kesmek anlamına gelmiyor. Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu kalorinin büyük bölümünü, en az dokuz aylık olana kadar anne sütü ya da formül mamadan almaya devam edecek.

Bu yöntemi duyan çoğu anne babanın aklına ilk gelen soru, elbette ki “bebeğim boğulur mu?” oluyor. Ancak altı aylık bir bebeğin küçük kesilmiş yumuşak bir yiyecekle tıkanma riski, püreyle olabileceğinden daha fazla değil. Üstelik yumuşak olduğundan, bu gıdalar için dişe de ihtiyacı yok. Uzmanlar bebeklerin emme, çiğneme, yutma ve tükürme refleksleri olduğunu, yani ne yapmaları gerektiğini içgüdüsel olarak bildiklerini söylüyor.

Bebeğin kazanacağı faydalar nelerdir?

Kendi kedilerine yeme şansı tanınman bebekler farklı dokuları, şekilleri, ağırlık ve büyüklükleri keşfetmefırsatı bulur. Uzmanlar bir yiyeceği kaldırıp onu ağzına götürmenin, bebeğe el-göz koordinasyonu ve motor becerilerini geliştirmek içim alıştırma yapma şansı sağladığını belirtiyor. Ayrıca bazı görüşlere göre bu yöntem sayesinde çocuklar, el, dil ve diş etleriyle yiyeceklerle oynama şansı bulduklarından, yemek yeme becerileri de daha erken gelişiyor.

Yemek planı

Bebeğinizin kontrolü ele almasına ve istediği kadar zaman harcayarak yiyecekleri sıkmasına, ağzına almasına ve çiğnemesine izin verin. Ancak bunun için ona güvenli bir ortam sağlamalısınız. Uzmanlar bu tip gıdaları çocuğunuz tamamen uyanık ve dikkat halindeyken vermeniz gerektiğini söylüyor. Mama iskemlesinde bağlı ve dik oturduğundan emin olmalısınız ve asla yemek yerken onu yalnız bırakmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz