Beyaz Ayakkabıları Nasıl Temizlenir?

Mevsim geçişlerinde genellikle açık renk, fileli ve hafif malzemelerden yapılmış olan ayakkabılar tercih edilir. Beyaz spor ayakkabılar da bu tercihlerin başında yer almaktadır. Fakat mevsim geçişlerinde ani yağmurdan dolayı ayakkabıların çamur olması kaçınılmaz bir durumdur.

Spor ayakkabılar her ne kadar çamaşır makinesinde yıkanabilse de naylon fileler kolaylıkla kırılacağı için pek de uygun bir fikir olmayacaktır. Bu gün sizlere beyaz spor ayakkabılarınızda bulunan çamurları nasıl temizleyeceğiniz konusunda pratik bilgiler önermek istiyorum.

Beyaz Spor Ayakkabıları Temizlemek İçin Gerekli Malzemeler;

  • Çöp tenekesi
  • Plastik kova
  • 2 çorba kaşığı oksijenli çamaşır tozu
  • 1/6 fincan çamaşır deterjanı
  • Plastik fırça fırçası
  • Diş macunu
  • Kağıt havlu

Beyaz Spor Ayakkabıları Temizlemek İçin;

Beyaz spor ayakkabıların üzerinde bulunan büyük parça çamurları bir çöp kovasının içine temizleyin. Ayakkabıların Ayakkabılarınızın üzerindeki büyük çamur parçalarını bir çöp kovasının içinde çıkarın. Bu sırada ayakkabının zarar görmemesine dikkat edin.

Plastik bir kovanın içine 2 LT ılık su, 2 çorba kaşığı oksijenli su, 1/6 çamaşır deterjanı ekleyip karıştırın. Ayakkabılarınızı bu karışıma batırmadan önce bağcıklarını çıkarmayı unutmayın.  Ayakkabıları, bu karışımın içine batırın ve 5 dakika boyunca bekletin. Daha sonra plastik bir fırça ya da kullanmadığınız bir diş fırçasına diş macununu sürerek lekelerin üzerini nazikçe fırçalayın.

Lekeler tamamen çıkıncaya kadar bu işleme devam edin. Lekelerin tamamı çıktıktan sonra ayakkabıları soğuk suyun altında iyice durulayın. Ayakkabıları serin, kuru bir yere koyun ve tamamen kurumalarını bekleyin. Ayakkabıların topuk kısımlarına kağıt havlu ile doldurarak formunun bozulmasını önleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz