Buydağ Çiminin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çeşitli sağlık yararları için kullanılan buğday çimi, biyolojik olarak Triticum aestivum olarak bilinen buğday bitkisinin kotiledonlarından hazırlanan bir içecek olarak tüketilir. Bağışıklığı güçlendirme ve kanserle başa çıkma becerisi ile bilinir. Sağlığa yararlı olduğu, 1930’larda, tarımsal kimyacı Charles F. Schnabel tarafından yapılan birçok deney sonrasında ortaya çıktı. Genellikle buğday bitkisi büyümeye başladığında ve kahverengi hale gelmeden hasat edilir ve en sağlıklı bitkilerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

Bağırsak problemlerinin tedavisinde, yüksek tansiyon, bulantı ve kabızlığın azaltılmasında etkilidir. Ayrıca kilo vermeye, ağız bakımına ve vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur. Buğday ile yakından ilişkilidir. Saman gibi görünen kalın ve kuru bir çim çeşididir. Nesiller boyunca doğal tıpta rol oynamıştır.

Filizlenmesinden sonraki genellikle 7-10 gün içinde tam boyuta ulaşmadan, gelişiminin erken döneminde hasat edilir. Öncelikle saman yapmak için yetiştirilen ya da hayvanların otlatması için yetiştirilen buğday çimi birkaç sağlık yararı sağlayabilir. “Yeşil kan” olarak adlandırılır çünkü yüksek oranda klorofil içerir. Ayrıca toz haline getirilmiş olarak, kapsül şeklinde, sıvı süspansiyonlar halinde kullanılabilir. Smoothie içeceklerine ekleyip de tüketilebilir. Bazı sağlık faydaları şunlardır:

Antioksidan ve Antienflamatuvar Gibi Davranır

Bazı çalışmalar, A vitamini, C vitamini ve E vitamini içerdiğinden antioksidan olarak davrandığını göstermiştir. Antioksidanlar serbest radikallerin etkilerini tersine çevirir. Vücuttaki serbest radikaller, kanser dahil olmak üzere yaşlanma ve diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Antioksidanlar, bağışıklık sistemi; artrit, mide problemleri, cilt sorunları gibi belirli sağlık sorunlarına tepki gösterdiğinde ortaya çıkan kronik iltihapla savaşmaya yardımcı olur. Depresyon gibi akıl sağlığı sorunlarını da azaltabilir. Birçok sağlık yararı, antioksidan rolünden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden diğer birçok bitkisel bazlı gıdalara benzer faydalar sağlayabilir.

Kanseri Önler ve Tedaviye Yardımcı Olur

Diğer antioksidan bakımından zengin besinler gibi, kanseri önlemeye yardımcı olabilir ve geleneksel kanser tedavilerini de destekleyebilir. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, oral kanserlerin büyümesini yavaşlatabileceği bulunmuştur.

Diğer çalışmalar da benzer sonuçlara ulaşmıştır. Örneğin 2015 yılında yapılan bir çalışmada, kolon kanserinin büyümesini yavaşlattığı ve bazı kanser hücrelerinin ölmesine neden olduğu bulunmuştur. Ayrıca kemoterapinin etkilerini de artırabilir. Bir çalışma, kemoterapiyle ilişkili yan etkileri azalttığını bulmuştur.

Enfeksiyonla Mücadele Edebilir

Araştırmalar, birtakım enfeksiyonların büyümesini yavaşlattığını veya öldürebileceğini bulmuştur. Bu yüzden, özellikle antibiyotiklere dirençli enfeksiyonların tedavisinde veya spesifik antibiyotiklere alerjisi olan kişilerde yararlı olabilir.

Bir test tüpünde yapılan 2015 araştırması, strep enfeksiyonları ve aynı zamanda Lactobacillus adı verilen bir bakteri türü ile savaşabilecek antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Lactobacillus bakterileri, diş enfeksiyonları dahil olmak üzere birçok enfeksiyonda rol oynar.

Gastrointestinal Rahatsızlıkları Tedavi Edebilir

Geleneksel tıp uygulayıcıları, mide ağrısını azaltmak ve ishal gibi küçük gastrointestinal problemleri yönetmek için uzun süre buğday çimi kullandılar. Söz konusu olan gastrointestinal yararları, kısmen lif içeriğinden kaynaklanabilir. Glütensizdir ve glüten intoleransı olan insanlar için iyi bir seçenektir.

Bazı araştırmalar ülseratif kolit tedavisinde özellikle yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Bir plasebo ile karşılaştırıldığında, buğday çiminin bazı kişilerde ağrı ve diğer semptomları azalttığı görülmektedir. Geleneksel ilaçlar kullanarak iyileşme görmeyen insanlar için, alternatif bir ilaç olabilir.

Diyabeti Önler ve Tedavi Edebilir

Araştırma, diyabetli hastalara fayda sağlayabileceğini bulmuştur. Örneğin, sıçanlar üzerindeki bir 2014 araştırması, kan glikozunun azaltılmasına yardımcı olarak insülin seviyelerini dengeleyebileceğini bulmuştur. İltihapla savaşarak da, diyabetin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ön araştırma obezite ile mücadele için buğday çimi gücüne işaret ediyor. Obezite, diyabet için bir risk faktörüdür ve diyabetin olumsuz sağlık etkilerini yoğunlaştırabilir.

Beslenme İçeriği

Dengeli beslenmenin bir parçası olarak çok sayıda gerekli besin sunmaktadır. Düşük kalorili olmasına rağmen, iyi bir protein kaynağıdır. Bununla birlikte, tam bir protein değildir. Çoğu bitki bazlı gıdalar gibi, kan şekerinin azaltılmasına yardımcı olabilecek mükemmel bir lif kaynağıdır. Ayrıca sağlıklı sindirimi destekleyebilir ve insanların genelde olduğundan daha uzun süre tok hissetmelerine yardımcı olabilir. İyi bir A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini, çinko, demir, selenyum ve manganez kaynağıdır.

Kullanımına Dair Riskler

Diğer otlara alerjisi olan kişilerde buğday çimi alerjisi olabilir. Benzer şekilde, çapraz kirlenme ve çapraz tozlaşma nedeniyle, buğday bitkisinin diğer bitkilerin polenlerini içermesi mümkündür. Bitki alerjisi olan kişiler, tüketmeden önce bir doktora danışmalıdır.

Yan etkileri;

Bazı insanlar, yüksek lif içeriği nedeniyle tükettikten sonra mide bulantısı veya kabızlık yaşıyorlar. Kabızlık öyküsü olan insanlar, tüketmeden önce bir doktorla konuşmalıdır.

Bazen, çiğ formu; küf veya bakteri ile kontamine olur. Evde hazırlıyorsanız, kullanmadan önce kirletici maddeleri temizlemek için iyice yıkayın.

Buğday çimi takviyeleri tüketirken, sadece güvenilir bir kaynaktan satın alın. Kontaminasyon riskini azaltmak için hangi adımların atılması gerektiğini öğrenmek için üreticiyle temasa geçebilirsiniz.

Tüketimi İçin Öneriler

Doğal olarak çim gibi bir tadı vardır. Peki nasıl lezzetlendirebilirsiniz? Ana malzeme olarak kullandığınız bir smoothie hazırlarsanız, muhtemelen çim gibi tatmaya devam edecektir. Ancak ananas veya turunçgiller gibi güçlü bir tada sahip diğer besinlerle birleştirmek, lezzetini dengelemeye yardımcı olabilir. Bazı insanlar kapsül şeklinde veya toz haline getirilmiş olarak kullanmayı tercih ediyorlar. Böylece tadını almazsınız ve günlük olarak kullanmanız kolaylaşır.

Sonuç Olarak;

Yararları üzerine pek çok çalışma umut verici sonuçlar vermiştir, ancak iyi tasarlanmamıştır. Bu sebeple, buğday çiminin belirli bir tıbbi durumu tedavi edip edemeyeceğini veya önleyebileceğini kesin olarak bilmek mümkün değildir.

Çoğu insan iyi tolere ettiğinden, diğer tedavilerle birlikte kullanmak güvenlidir. Kimse tıbbi tedavi yerine kullanmamalıdır. Araştırmalar geliştikçe, diğer tıbbi durumlar için etkili bir tıbbi tedavi olduğu ortaya çıkabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz