Çilek Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yararlı besin maddeleri ve antioksidanlarla dolu lezzetli ve ferahlatıcı bir içecektir. Piyasadaki en yaygın meyve suyu olmasa da, kesinlikle sağlıklı beslenme rutinine eklenmeye değer! Bu minik kırmızı meyvelerde ilk olarak göze çarpan içerdiği diyet lifidir. Çilek, bilimsel olarak Fragaria cinsindendir. Tatlı lezzeti, yetiştirme ve çeşitli kullanım kolaylıkları nedeniyle çilek, dünyadaki en popüler meyvelerden biridir.

Çilek suyu, düşük kalorili bir gıda olarak kabul edilir ve ayrıca vücuda konsantre vitamin, mineral ve antioksidanlar sağlayabilir. C vitamini, potasyum, folik asit, manganez, bakır, çinko, E vitamini, kalsiyum, B ailesi vitaminleri, polifenolik bileşikler ve doğal şekerler açısından zengin olup, hepsi vücudumuzdaki çeşitli sistemlerde ölçülebilir bir etkiye sahiptir. Bu popüler meyvenin suyu kendi başına tüketilebilir veya sağlıklı ve enerji verici diğer meyve suları ile karıştırılabilir.

Çilek suyunun en etkileyici sağlık faydalarından bazıları şunlardır: Cilt sağlığını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan basıncını düşürür, kan dolaşımını artırır, doğum kusurlarını önler, kemik mineral yoğunluğunu artırır, metabolizmayı ve iyileşme sürecini hızlandırır, göz sağlığını korur, belirli kanser türlerini önler ve kan şekerini düzenler.

Cilt Sağlığını Destekler

E vitamini ve C vitamini gibi antioksidanlar ve anahtar vitaminler içeren bu meyve suyu, cilt iltihabını tedavi etmek için idealdir ve tahriş, çizgiler ve kırışıklıkların yanı sıra yaşlılık lekelerini de azaltır. Meyve suyu normal olarak tüketilebilir veya bu etkileri için topikal olarak uygulanabilir.

Kemik Mineral Yoğunluğunu Artırır

Manganez, bakır, demir, fosfor, potasyum ve çinko ile, bu meyve suyu günlük mineral alımını tamamlamanıza ve kemik mineral yoğunluğunu artırmanıza yardımcı olur. Böylece yaşlandıkça gelişen osteoporoz riskini azaltır.

Kan Basıncını Düşürür

Çilek suyundaki önemli potasyum seviyeleri, kan basıncını düşürmek ve kardiyovasküler sistemdeki gerilimi azaltmak için mükemmeldir. Potasyum, kan damarları ve atardamarlardaki gerginliği azaltan, kalp krizi, felç ve aterosklerozu önleyen bir vazodilatördür.

Kan Şekerini Düzenler ve Diyabeti Kontrol Eder

Diyet lifi, vücuttaki kan şekeri seviyelerini düzenleme yeteneğine sahiptir ve diyabetik hastalar için çok tehlikeli olabilecek kan şekeri dalgalanmalarını ortadan kaldırır. Çileğin suyunu posasıyla beraber tüketirseniz, liflerinden faydalanabilirsiniz.

Kan Dolaşımını Artırır

Çilek suyunda dolaşım sisteminize birçok destek sağlayabilecek demir ve diğer önemli mineraller içerir, bu sayede vücudunuzdaki hücrelerin ve dokuların düzgün çalışması için gereken kan dolaşımını destekler ve vücuttaki tüm organlara oksijen ulaşımı sağlanır.

Kanseri Önler

C vitamini, ellagic asit, fitobesinler ve folik asit, vücudun kansere karşı mücadelesinde önemli bir rol oynayabilir. Neyse ki, çilek bu aktif bileşenler bakımından çok zengindir ve çilek suyu, oksidatif stresi azaltarak ve kronik hastalıkları önleyerek kanser riskini azaltmak için çok etkili bir içecektir.

Metabolik Aktiviteyi Artırır

B ailesi vitaminleri metabolik aktivitelerde önemli rol oynarlar. Bu meyvenin suyu, enerji üretiminden hormon dengesine kadar her şeyi düzenler ve yüksek düzeyde B6 vitamini, folat, riboflavin, niasin ve tiamin içerir.

İyileşmeyi Hızlandırır

C vitamini ve ellagik asit bakımından yüksek olduğundan hastalığın, yaralanma veya ameliyatın ardından iyileşme süresini hızlandırmak ve iyileşme sürecini başlatmak için vücudu uyarabilir.

Kullanım Alanları

Ferahlatıcı bir içecek olarak çok popülerdir ve bunun yanı sıra, eşsiz besin profili sayesinde, saç ve cilt sağlığı için çok yararlıdır.

Cilt Temizleyici: Çileklerde bulunan güçlü asitler ve vitaminler, bu suyu, cilt tonunu iyileştirmek ve iltihaplı bölgelere antioksidan etkileri sağlamak için mükemmel bir tedavi yapar. Çileğin suyunu bir parça gül suyuyla karıştırın ve kuru veya tahriş olmuş cilt lekelerine bu karışımla masaj yapın. Ayrıca, güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmanıza yardımcı olurken, kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin görünümünü de en aza indirir.

Saç Tedavisi: Bazı insanlar, kuru ciltleri yumuşattığı ve saç köklerini uyarıp güçlendirdiği için, sağlıklı bir saç masajı ile birlikte doğrudan kafa derisine çilek suyu uygular. Bu kullanımı, büyük ölçüde, meyve suyunda bulunan ellagik asit, folik asit, C vitamini ve diğer minerallerin varlığına bağlıdır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Bu meyve suyu bazı etkileyici sağlık yararlarına sahiptir, ancak gastrointestinal sorunlar, olası pestisit maruziyeti ve alerjik reaksiyonlar gibi bazı potansiyel yan etkileri de vardır. Ancak, ılımlı şekilde tüketildiğinde, çok az insan çilek suyu tükettiği veya kullandığı için yan etki yaşar.

Mide Sorunları: Bu meyve suyundaki çeşitli faktörler, başta çok fazla lif (taze çilek kullanmak yerine, bu içeceği hazırlamak için) olmak üzere, mide sorunlarına yol açabilir. Bu, gastrointestinal sisteminizde bir soruna neden olarak kramp, şişkinlik ve kabızlık ile sonuçlanabilir. Çilek bardak başına 3 gram lif içerir, böylece büyük bir bardak çilek suyu günlük lif alımınızın % 10 ila %20’sini oluşturabilir.

Alerjik Reaksiyonlar: Çileklerin vücutta alerjik reaksiyonları tetikleyen kimyasal bileşikler olan histaminler içerdiği bilinmektedir. Nispeten düşük seviyelerde bulunmasına rağmen, bazı insanlar cilt tahrişi, mide rahatsızlığı, boğaz kaşıntısı veya diğer küçük alerjik yan etkiler gibi reaksiyonlar yaşamaktadır.

Pestisit Maruziyeti: Çilekler böcek ilacına maruz kalma söz konusu olduğunda, özellikle meyvelerin fiziksel özelliklerinden dolayı, pestisit içerebilir. Bu nedenle, toksinlere maruz kalma olasılığınızı en aza indirmek için, her zaman pestisit kullanmadan yetiştirilen organik çilek seçin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz