Cilt Lekelerine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Fazla güneşe maruz kalmaktan dolayı vücutta oluşan kahverengi lekeler 40’lı yaşlardan itibaren cildimizde artmaya başlar. Özellikle açık tenli kişiler cildin lekelenmesinden daha çok şikayetçidir. Yüz (burun, alın, yanaklar), el, omuz ve kollar gibi vücudun en çok güneş gören bölgelerinde lekelenme sorunu öne çıkar. Bu lekeler çoğunlukla zararsızdır ancak pürüzsüz bir cilt görünümü için pek çok kişinin onlardan kurtulmak istediği de bir gerçektir.

Yaş almanın lekelerle önemli bir ilgisi vardır ama güneş her yaştaki cildi etkileyebilir ve çok daha genç yaşlarda bile kahverengi lekeler bir sorun haline gelmiş olabilir. Güneş dışında hormon dengesizliği, hamilelik, vitamin eksikliği ya da stres gibi ciltte koyu renk lekelere yol açan başka faktörler de vardır.

İşin doğrusu, çoğu kişi tarafından ‘istenmeyen’ ilan edilen bu cilt lekelerinden kurtulmak öyle pek de kolay değildir. Piyasada lekelere karşı etkili olduğu söylenen kozmetik ürünler, kimyasal içerikleri nedeniyle cildin yıpranmasına neden olabilir. Hassas bir cilde sahipseniz ve cildinizdeki lekelerin rengini doğal yollarla açmak isterseniz, sabırla uygulamanız gereken birkaç doğal reçeteyi burada bulabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyunun hem renk açma özelliği vardır hem de cildi temizleme ve yumuşatma özellikleri. Taze sıkılmış limon suyunu doğrudan cilt lekelerine sürebilirsiniz. Yüzünüzü soğuk suyla yıkamadan önce limon suyunu 30 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Gözle görülür bir sonuç için bu uygulamayı günde 2 defa ve 2 ay boyunca tekrarlayın. Eğer hassas bir cildiniz varsa limon suyunu gül suyu, bal veya su ile inceltebilirsiniz. Aksi takdirde limon suyu ciltte kızarıklık, yanma veya kaşıntı gibi tepkilere neden olabilir.

Limon suyunun etkisini arttırmak için limon suyunu kahverengi şeker ile karıştırarak doğal bir peeling malzemesi de yapabilirsiniz. Karışımı özellikle kahverengi lekelere uygulayın. 5-10 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Haftada birkaç kez aynı uygulamayı yapmanız tavsiye edilir. Peeling karışımınıza bir iki kaşık zeytin yağı da ekleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi cilt lekeleri de dahil olmak üzere çeşitli cilt problemleri için sık sık önerilen doğal malzemelerden biridir. Kahverengi lekelerin çarçabuk kuruyup gözden kaybolmasında etkili olduğu düşünülür.

Elma sirkesinin cildi tahriş etmemesi ve batma, yanma gibi etkilerinden korunmak için bir miktar sirkeyi aynı miktarda su ile karışın. Bu karışımı lekelere sürün ve birkaç dakika sonra cildi durulayın. uygulamayı lekelerin renginin açıldığını görene dek, birkaç gün boyunca sürdürebilirsiniz.

Alternatif olarak yarım kaşık elma sirkesini, birkaç kaşık portakal suyu ile karıştırabilirsiniz. Lekelerin üzerine uyguladıktan sonra karışım cildinizde iyice kuruyana dek bekleyin. 4-5 hafta boyunca bu uygulamayı günde bir ya da iki kez yapabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe veranın yapraklarından elde edilen doğal jel, iyileştirici özelliklere sahip ciltte hücre yenilenmesini hızlandıran bir özdür. Aloe vera güneş yanıklarına olduğu kadar güneş lekelerine karşıda son derece etkilidir.

Doğal aloe vera jelini veya suyunu nazikçe lekelerin üzerine sürün. Cildi durulamadan önce jeli yüzünüzde yarım saat kadar bekletin. Günde 2 kez uyguladığınız takdirde bir ay içerisinde lekelerde azalma görmeye başlamanız mümkün olabilir.

Kırmızı Soğan

Kırmızı soğanı rendeleyerek suyunu çıkardıktan sonra lekelerin üzerine makyaj pamuğu yardımıyla sürün. Soğan suyu cildinizde iyice kuruyana kadar bekledikten sonra cildinizi durulayabilirsiniz. En hoş kokulu reçetelerden biri olmamakla birlikte, soğan suyu ciltteki leke ve kızarıklıklar için etkili çözümlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Vitamin ve Takviyeler

Cilt güzelliği ve sağlığı için sadece dışarıdan müdahalelerde bulunmak yeterli olmayacaktır. Dengeli beslenme, uyku düzeni, bol su içme gibi önlemlerin yanı sıra ciltteki lekeler üzerinde de etkili olabilecek bazı vitamin, mineral ve bitkisel destek ürünleri sonuç almayı hızlandırabilir.

E Vitamini

E vitamini pek çok cilt ürününün ana malzemelerinden biridir. Çok güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve hücrelerin yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bağışıklık sistemine etki ederek dokuların yenilenmesini sağlar. Ciltte lekelenme veya benzeri cilt rengi ile ilgili sorunlarda E vitamini yağı son derece önemli bir destektir.

Selenyum Minerali

Hücre korumasında vücuda oldukça önemli destek sağlayan ana minerallerden biri de selenyumdur. Vücutta selenyum yetersiz olduğunda kahverengi lekeler ortaya çıkabilir. Çeşitli sebze, meyve ve kuru yemişlerde bulunan selenyum mineralini destek ürünleri rafında da bulabilirsiniz.

B2 Vitamini

Vücutta B2 vitamini eksikliği varsa kahverengi lekeler ortaya çıkabilir ya da var olanlar daha da kötüleşebilir. Vücut B2 vitamini depolamadığından günlük olarak alınması gerekebilir. Ayrıca piyasada satılmakta olan B2 vitamini destekli cilt ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Süt ürünleri ve sebzeler dışında B2 vitaminini, çeşitli vitamin destekleri aracılığıyla da alabilirsiniz.

Çinko

Çinko cilt sağlığını canlandırmakta oldukça etkili bir mineraldir. Çinkonun yaraları iyileştirmekte ve cildin kendisini yenilemesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu sayede kahverengi leke oluşumunun da önüne geçebilir. Bağışıklık sistemini de güçlendiren çinko cildin yıpranma sürecini yavaşlatabilecek, güçlü bir antioksidandır.

Gotu Kola

Gotu kola cilt hücrelerinin yenilenmesini ve kolajen üretimini destekleyen dolayısıyla cilt sağlığı ve cildin genç görünümü için yardımcı olan bir bitkidir. Cilt lekelerinin yerini sağlıklı hücrelerin alması için gotu kola destek ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak hamileler, kronik rahatsızlıkları olanlar veya düzenli ilaç kullananlar doktora danışmadan bitkisel takviye ürünü kullanmamalıdır.

Cilt Lekelerine Karşı Etkili Kremler;

Doğal ve bitkisel çözümlerin etkili olmaları için sabırla ve uzun haftalar boyunca uygulanmaları gerekebilir. Bazı kremlerin (elbette lekelerin ne kadar koyu olduğuna bağlı olarak) daha çabuk sonuç verdiği görülebilir. Ancak ne kadar etkili bir krem olsa da, yine de haftalar hatta aylar sürecek düzenli bir uygulama gerekeceğini unutmayın.

Eğer cilt doktoru tarafından verilecek kremleri değil de, reçetesiz satılan leke karşıtı kremleri deneyecekseniz, seçtiğiniz kremin glikolik asit, kojik asit ya da hidrokinon maddelerini içermesine dikkat edin. Ancak unutmayın ki özellikle de hidrokinon başta olmak üzere cildi tahriş edebilen maddelerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz