Ciltteki Gözenekler Nasıl Kapanır?

ciltteki gözenekleri kapatma

İnsan cildi, gözeneklerden oluşan bir tabakadır. Bu gözenekler normalde gergin ve kapalı şekilde dururlar ancak zamanla yağlanmadan dolayı açılabilirler. Yağlı ciltlerde daha çok karşılaşılan büyük gözenekler, çevredeki kir ve toz ile dolarak rahatsız edici siyah nokta sorununa neden olabilirler. Bu siyah noktalar genel olarak yüz bölgesinin burun üzeri ve çevresinde yer alır.

Çoğu kadının ortak sorunu olan burun gözenekleri basit uygulamalar ile temizlenip küçültülebilir. Bunun için evde doğal malzemeler ile uygulanan maske, kür, peeling tariflerinin yanında kozmetik ürünler de kullanılabilir. Kozmetik ürünlerdense ev yapımı doğal maskeleri tercih eden bayanlara burun gözenekleri için doğal uygulamalar aşağıda verilmiştir.

Burun Gözenekleri İçin Buhar Banyosu

Burun kısmında oluşan gözeneklerin temizlenmesindn önce iyice aşılması ve yumuşaması için buhar banyosu tavsiye edilir. Buhar banyosu için derin orta boy bir tencere, temiz bir havlu ve kaynamış su yeterlidir. Tencerede kaynatılan su ocaktan alındıktan sonra sadece yüz bölgesi buharın üzerine tutulur ve 10 dakika beklenir. Bu aşamada yüzün yanmamasına dikkat edilmelidir. Buhara tutulan ciltte gözenekler açılıp yumuşar ve temizlenmek için hazır hale gelir.

Gözeneklerin Temizlenmesi İçin Yumurta Maskesi

Burun üzerine yer etmiş siyah noktaların temizlenmesi için buhar banyosunun ardından 1 kaşık limon suyu ve 1 adet yumurta beyazını güzelce çırpıp gözeneklerin üzerine sürebilirsiniz. Yaklaşık bir 10 dakika sonra maskenin cildi çekmesini hissettiğinizde ılık su ile durulayıp temizleyin. Bu uygulamayı siyah noktalarınızın sıklığına göre haftada 1 ya da 2 kere uygulayabilirsiniz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Kür

Temizlenen gözeneklerin yeniden kir tutmaması ve siyah nokta oluşmaması için küçülmesi gerekir. Bunun için gözenek sıkılaştırıcı kür kullanılabilir. Orta boy bir cezve içine 1 su bardağı saf su, 1 kaşık kekik ve 1 tutam ısırgan yaprağı koyup kaynatın. Soğuyunca suyu süzün ve her hafta sabah-akşam temizlik için gözeneklerin üzerine sürün.

Yukarıda verdiğimiz doğal tarifler düzenli olarak uygulandığında kısa sürede burun gözenekleri ve siyah noktalarından kurtulmak mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz