Civanperçemi Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

civanperçemi

Papatya ve krizantemlerle akraba olan civanperçemi antik çağlardan beri dünyadaki insanlar ve kültürler tarafından kullanılmaktadır. Geleneksel olarak, iltihaplanmayı azaltmak (özellikle sindirim kanalında), cilt yaralarını ve minör kanamayı tedavi etmek ve anksiyete veya uykusuzluğun hafifletilmesi için bir yatıştırıcı olarak kullanılır.

Bunu duymamış olabilirsiniz, ancak 17. yüzyılda bu ot, aslında çok popüler bir sebze idi. O zamanlar, yaprakları yaygın olarak ıspanak gibi hazırlanır ve tüketilirdi. Bugün, sıkça kullanılmıyor. Benzersiz bir lezzet profili vardır ve tariflerde tarhun yerine kullanılabilir. Tatlı ama acı bir lezzetle, herhangi bir yemeği daha ilginç hale getirebilir ve çok sağlıklı yararları vardır.

Cilt Yaralarını İyileştirir ve Kanamayı Durdurur

Yüzyıllar boyunca doğal yara tedavisi için istihdam edilmiştir. Bu bitkide mevcut olan kimyasal “achillein”, kanamayı durdurma kabiliyeti ile bilinir. Toz halinde, sadece kanamayı durdurmakla kalmaz, aynı zamanda yaralanmalara uygulanabilir, aynı zamanda ağrıyı azaltmaya da neden olabilir.

Buna ek olarak, doğal bir antiseptiktir, böylece yaralara virüs bulaşmasını önleyebilir. Bu nedenle, birçok iyileştirici merhem anahtar bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Bir çalışma, yanıkları iyileştirebileceğini gösterdi. Eski zamanlarda, savaş yaralarındaki kanamayı durdurma kabiliyeti için askeriyede de sıkça kullanılmıştır.

Adet Görmeme (Amenore) Sorununu Çözebilir

Şaşırtıcı bir şekilde civanperçemi, bazı sağlık koşullarında kanamayı teşvik etmek için geleneksel bitkisel tıpta kullanılmıştır. Bu sağlık sorunlarından birisi adet görmeme olarak bilinen amenoredir. Bir emmenagog olarak, pelvik bölgedeki kan akışını uyarmanın yanı sıra rahimdeki menstruasyonu teşvik etmeye yardımcı olabilir. Ne yazık ki, yüzyıllar boyunca bu şekilde kullanılmış olsa da, klinik araştırmalarla henüz teyit edilmemiştir.

Anksiyete İçin Hafif Bir Yatıştırıcı Olarak Etki Eder

Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan 2012’de yapılan bir araştırma, hayvan çalışmalarında civanperçeminin anti-anksiyete etkilerini inceledi. Araştırmacılar, kısa süreli ve uzun dönemli anti-anksiyete etkileri olduğunu buldu. Dahası, anksiyete sorunları için ortak bir ilaç olan Diazepam’a benzer bir etkiye sahip olduğunu bulmuşlardır. Çalışma aynı zamanda kısa süreli ve tekrarlanan uygulamalardan sonra da etkisinin devam ettiğini gösterdi.

Emziren Kadınlarda Meme İltihabını (Mastit) Tedavi Ediyor

Civanperçemi, mastit semptomlarını hafifletmeye gelince gerçekten yardımcı olabilir. Mastit, çoğunlukla emziren kadınlarda görülen bir meme enfeksiyonudur. Meme iltihabında sıcak ve soğuk kompresler arasında geçişler yapmak akıllı bir fikirdir çünkü soğuk dolaşımı artırırken, sıcak ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Ayrıca, antienflamatuvar ve antibakteriyel özellikler içerir. Bu yüzden meme iltihabı geçiren kadınlar için gerçekten faydalı olduğu tespit edildi. Özellikle, yapraklarından yapılan lapa neredeyse ani ağrı kesici etkiler sağlar ve meme iyileşmesine yardımcı olur.

İltihaplanmayı Azaltır

Çin, Avrupa ve Hindistan’daki geleneksel bitki tıbbında, özellikle bağırsakta ve kadın üreme kanallarında iltihap gibi çeşitli sağlık sorunlarında iltihabı yatıştırmak için kullanıldı. Özünde antienflamatuvar özelliklere sahip oldukları gösterilmiştir.

Araştırmacılar, civanperçeminin iltihaplanmayı bastırma kabiliyetinin, hem flavonoidleri hem de seskiterpen laktonları içermesi ile ilişkili olduğuna inanıyorlar. Ot sadece antienflamatuvar yetenekler değil, aynı zamanda sıkıştırıcı özellikler de içerir. Bu nedenle, genellikle egzama gibi iltihaplı deri problemleri için kullanılan topikal ürünler içerisine dahil edilir.

Gastrointestinal Faydaları Vardır

Antispazmodik aktivitesi ishal, gaz ve kramp gibi istenmeyen gastrointestinal endişeler için yararlıdır. Hayvan çalışmaları, gastrointestinal şikayetlere katkıda bulunan düz kas spazmlarını azaltabileceğini göstermiştir. İçten alındığında, antispazmodik yeteneğin büyük bir olasılıkla bitkinin flavonoid fraksiyonlarına bağlı olduğu düşünülmektedir.

Yüksek Tansiyon ve Astım için Yararlıdır

Phytotherapy Research’de yayınlanan 2013 çalışmasında civanperçeminin; hipotansif, vazodilatör ve bronkodilatör aktiviteleri değerlendirildi. Başka bir deyişle, yüksek kan basıncını düşürme, kan damarlarını rahatlatma ve nefes alma yeteneğine etkileri incelendi. Çalışmada görülen hayvanlar üzerindeki etkileri, yüksek tansiyon ve astım gibi hiperaktif kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıklarında tıbbi kullanımını destekledi.

Nasıl Kullanabilirsiniz?

Lezzeti tatlı ama aynı zamanda anason benzeri bir kokusu vardır. Yemeklerde pişirmek için kullanırken, yumuşak bir bitki olduğunu ve yüksek sıcaklığın lezzetini yok ettiğini unutulmamalısınız.

 • Daha körpe olan yapraklar, ıspanak gibi narin yapraklı yeşilliklere benzer şekilde çorba veya sotede kullanılabilir.
 • Yapraklar aynı zamanda kurutulabilir ve yemek pişirirken bir baharat olarak kullanılabilir.
 • Kurutulmuş veya taze ot, tariflerde tarhun yerine kullanılabilir.
 • Sote edilmiş yemeklere en sonunda eklenebilir.
 • Körpe yaprakları ve çiçekleri salatada kullanılabilir.
 • Civanperçemi yerel sağlık mağazalarında veya çevrimiçi olarak şu formlarda bulunur: Taze ot, kuru ot, kapsül, tablet, tentür, sıvı özüt veya çay. Yaşadığınız yere bağlı olarak vahşi doğada da taze olarak bulmanız mümkündür.

Bitkinin tipik dozu iltihaplanma sorunları için günde 4.5 gramdır. Bununla birlikte, bu dozu doğrulamak için modern klinik çalışmalar mevcut değildir; bu nedenle, belirli ihtiyaçlarınız için bir profesyonelle konuşmak en iyisidir.

Kökeni ve Besin Değeri

Civanperçemi (Achillea millefolium), Asteraceae ailesinden gelen çok yıllık bir bitkidir. Halk arasında ve geleneksel tıpta çeşitli tıbbi kullanımları nedeniyle Achillea cinsinin en iyi bilinen türüdür.

Bitki, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya da dahil olmak üzere Kuzey Yarımkürenin ılıman bölgelerinde yer almaktadır. Eğrelti otu gibi yaprakları ve kırmızı, pembe, somon, sarı ve beyaz renkli çiçekleri vardır. Çoğu bitki iki ila dört metre boyunda büyür.

Tıbbi amaçlı olarak, çiçek açarken çiçekler, yapraklar ve saplar toplanır. Aslında hem çiçeğini hem yaprağını yiyebilirsiniz. Bu kısımlar, bitkilerde doğal olarak bulunan kimyasal bileşikler olan fitokimyasal maddeler bakımından zengindir. Bu sağlık teşvik eden fitokimyasallardan bazıları flavonoidler ve terpenlerdir. Bitkiden izole edilen bu flavonoidler ve terpenler arasında luteolin, apigenin, casticin, centaureidin, artemetin, sesquiterpenoids, paulitin, izopaulitin, desasetilmatrikarin ve psilostachyin bulunur.

Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan 2013 yılındaki bir araştırma; doymuş yağ asitleri, protein, enerji değeri, şeker ve flavonoidler bakımından çok yüksek bir içeriğe sahip olduğunu gösterirken, vahşi civanperçeminin karbonhidratlar, organik asitler, doymamış yağ asitleri, tokoferoller ve fenolik seviyeleri bakımından daha yüksek olduğunu gösterdi.

Civanperçemi Çayı Nasıl Yapılır?

Çiçekler, yapraklar ve saplar bir çay yapmak için kullanılabilir. Taze ya da kuru ot kullanabilirsiniz. Acı tadabilir, bu nedenle eğer gerekiyorsa içinde bal kullanabilirsiniz. Birçok çay tarifinde olduğu gibi limon da sıkabilirsiniz.

MALZEMELER:

1 çay kaşığı kurutulmuş veya 3 taze yaprak civanperçemi

1 fincan kaynar su

1 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)

1 limon dilimi (isteğe bağlı)

TALİMATLAR:

 • 10 dakika boyunca kaynar suda demleyin.
 • Sonrasında süzün.
 • İsterseniz bal veya limon suyu ekleyin.
 • Karıştırıp, içebilirsiniz.

Yan Etkileri Nelerdir?

Uyku haline ve idrara çıkmaya neden olabilir. Topikal olarak ise cilt tahrişine neden olabilir. Tahriş izleri görürseniz kullanmayı bırakın. Papatya gibi bitkiler için alerjiniz varsa, muhtemelen bu bitkinin harici ve dahili kullanımı için de alerjiniz olabilir, bu yüzden dikkatli olun.

Civanperçemi toksik olarak kabul edilmez, ancak kullanırken dikkatli olun çünkü az miktarda thujone içerir. Thujone, büyük miktarlarda kullanıldığında toksiktir ve beyinde narkotik etkiye neden olur. Bu bitki de kan seyreltici özelliklere sahip olan kumarin içerir. Bu nedenle reçeteli kan incelticilerle kombine edilmemelidir.

Hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Emziriyorsanız, kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Çocuklarda kullanımının güvenli olup olmadığının belirlenmesine yönelik çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle çocuklarda yaygın olarak kullanılması önerilmemektedir. Aşağıdaki ilaçlarla etkileşime girebilir:

 • Kan sulandırıcılar
 • Lityum
 • Mide asidi azaltıcı ilaçlar
 • Yüksek tansiyon ilaçları
 • Uykusuzluğa neden olan ilaçlar (antikonvülsifler ve uyku hapları gibi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz