Çay Posasının Faydaları Nelerdir?

Türk milleti olarak hayatımızın olmazsa olmazlarından olan ve gün içinde sıklıkla tükettiğimiz siyah çayın demlikte kalan kısmını çöpe mi atıyorsunuz. Bu yazıyı okuduktan sonra artık atmayacaksınız. Zira demlikte kalan çayın hayatınıza sağladığı kolaylıkları duyduğunuzda siz de şaşıracaksınız. Peki,

Saçınız mat mı?

Saçınızı şampuanladıktan sonra son su olarak bir çaydanlık ılık çayla durulayın. Bakın saçlarınız nasıl ışıl ışılıyor.

Ayağınız mı kokuyor?

Her sabah ve her akşam demlemiş olduğunuz çayı içtikten sonra demliğin dibinde kalan kısmı ayaklarınızın sığacağı büyüklükteki bir kabın içerisine koyun. Bu şekilde ayaklarınız kabın içerinde olacak şekilde 20 dakika bekleyin; 10 günlük bir süre boyunca aynı işlemi tekrarlayın. 10 günün sonunda ayak kokusundan eser kalmadığını göreceksiniz.

Ilık çay dolu bir leğene ayaklarınızı daldırın ve her akşam yatmadan önce 10 dakika tutun. 10 günde koku diye bir şey kalmayacaktır.

Boğazınız mı ağrıyor?

Süzüp soğuyan demi boğaz ağrılarında gargara olarak kullanılır. Boğaz ağrısı problemi çekiyorsanız, demliğin dibinde kalan çayı süzerek başka bir bardağa alın. Çay soğuduktan sonra gargara yapacak şekilde ağız yoluyla uygulayın. Söz konusu işlemi ağrınız geçene kadar düzenli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Derinizdeki yaraların temizlenmesi

Çayı, derinizdeki yaraların temizlenmesi ve antibiyotik etki göstermesi için pamukla tatbik ederek kullanabilirsiniz.

Eliniz balık, soğan mı kokuyor?

Balık ayıkladınız, ellerinizi sabunla yıkadınız ve hala balık kokuyor.
Ya da soğan soydunuz, soğan kokuyor. işte kurtarıcınız yine çay.
Elinizi demli çayla yıkayın. Bakın bakalım hiç koku kalmış mı?

Ele bulaştığında günlerce çıkmayan balık ve soğan kokularından çay ile yıkama yoluyla kurtulmak ve ferah bir kokuya erişmek mümkün.

Gözünüz çapak mı yapıyor?

Kaynamış çayı bir tasa koyup buharı gözünüze gelecek biçimde başınızı üstüne koyun. Ya da ılık çaya batırılmış gözlerinize ve etrafına tatbik edin .

Gözünüzde geçmeyen çapaklardan şikâyetçiyseniz, demlikte kalmış olan ılık çayı peçete veya pamukla gözünüzün etrafına ve göz kapaklarınıza sürün. Bu şekilde çapak sorununuz sona erecektir.

Yemek yerken dilinizi mi ısırdınız?

Yine ilacı demlikteki çaydır. Ağzınızı günde üç defa çalkalayın, diliniz dokuz yerine üç günde iyileşecektir. Buzdolabınız koku mu yapıyor? Demlikte kalmış çay posalarını kurutup bir kap içinde buzdolabının orta rafına yerleştirin, kokudan eser kalmayacaktır.

Buzdolapları Mis Kokuyor

Özellikle kadınların sinirlerini hoplatan buzdolabı kokuları da demlikte kalan çay taneleriyle tarihe karışıyor. Bunun için demlikte kalan çayı iyice süzüp posasını aldıktan sonra kurumasını bekleyin; kuruduktan sonra buzdolabınızın uygun bir köşesine yerleştirin.

Yağlı Cilt ve Saç Sorunu Bitiyor

Banyodan çıkmadan son su olarak bir çaydanlık çay ile teninizi ovuşturun,balsam vazifesi görün.

Cildinizin yağlı olması moralinizi yerle bir mi ediyor? Peki ya yağlı saçlar? Görünüşüyle sinirlerinizi mi bozuyor? Yağlı cildiniz için çaydanlıkta kalan çayı duşa girdiğinizde vücudunuza masaj yapacak biçimde uygulayın. Saçlarınızı ise; şampuanladıktan sonra 1 demlik çay ile yıkayıp durulayın. Bu şekilde cildinizin ve saçlarınızın yağ dengesini oluşturabilirsiniz.

Denemekle bir şey kaybedilmez en azından herhangi bir maliyeti yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz