Deri Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

1. Başkaları farklı biliyor olsa da vücudunuzdaki en büyük organ derinizdir.

2. Ortalama bir yetişkinin derisi 2 metre kare kadardır, 4 kilogram ağırlığındadır ve 17 kilometreden fazla kan damarı içerir.

3. Deri sıcak havalarda günde 11 litre kadar ter atar. Terlemeyen noktalar tırnak uçları, dudak kenarları, erkeklerde cinsel organlar ve kulak zarıdır.

4. Vücut kokusu ikinci çeşit bir terden kaynaklanır. Çoğunlukla koltukaltı, genital ve anüste bulunan apokrin ter bezinin ürettiği yağlı salgı, kötü kokunun kısmî sebebidir.

5. Bu yağlı bileşenleri yiyen ve hazmeden deri üstü bakterileri, kokuların asıl sebebidir.

6. Göğüsler, apokrin ter bezlerinin değiştirilmiş bir formudur.

7. Fetüsler, üç aylık gebelik süresi geçmeden parmak izin oluşturmazlar.

8. Bazı insanların hiçbir zaman parmak izin olmaz. Naegeli sendromu ve dermatopathia pigmentosa reticularis adı verilen nadir görülen iki genetik kusur sonucu kişiler derilerinde hiçbir belirti taşımayabilirler.

9. Parmak izleri sürtünümü artırır ve nesnelerin ele alınmasını kolaylaştırır. Yassıburunlu maymunların kuyruklarının arka tarafında da benzer izler bulunur. Bu sayede daldan dala kuyruklarıyla atlarlar.

10. Ölü deriler atmosferde yaklaşık bir milyar ton toza sebep olmaktadır. Bir dakika içinde her deri 50,000 hücre döker.

11. Deride acı ve dokunma duyusuna karşılık veren en az beş çeşit alıcı bulunur.

12. Bir deneye göre Meissner yuvarları -parmak uçları ve avuç içleri, dudaklar ve dil, göğüs uçları, erkeklik organı ve klitoriste bulunan dokunma alıcıları- yalnızca 20 miligramlık bir basınca dahi karşılık verebiliyor. Bu basınç, bir sineğin ağırlığı kadardır.

13. Görme engelli insanlarda beynin görsel zarı, dokunma ve duymayla gelen uyarılara cevap verecek biçimde hazırlanmıştır. Yani sahiden bu insanlar dokunma ve duymayla dünyayı ‘görürler’.

14. 17.yüzyıl İngiltere’sinde deri ceket kelimesi çıplaklı eş anlamlı bir hâle geldi. Terimin çıkış noktası, açık kahverengi rengiyle teni andıran askerlerin deri ceketleri ve tunikleriydi.

15. Beyaz derili insanlar, siyah derili insanların daha soğuk iklimlere göç ederek derilerindeki melanin pigmentini kaybetmeleri sonucu 20,000 ile 50,000 sene arası önceki bir dönemde ortaya çıktı.

16. Da Vinci Şifresi, Başka Gün Öl, Matrix Reloaded ve Josie ve Kedi’de de görüldüğü üzere beyazlar çoğunlukla kötü adam olarak gösteriliyor. Penn State’ten Robert Lima, insanların beyaz tenlileri vampirler ve diğer efsanevi gece yaratıklarıyla bağdaştırdığını söylüyor.

17. 2,000’den fazla insanın derisinde radyo frekansı tanımlama çipleri bulunur. Bu çipler sayesinde medikal kayıtlarına ulaşılabilir, bilgisayarlarına girilebilir ya da araba kapıları açılabilir.

18. Barcelona’daki Baja Beach klübünde müşteriler radyo frekansı tanımlama çipleri edinebilir ve ellerindeki tüm para/mal tükenene kadar eğlenebilirler.

19. Cleveland Halk Kütüphanesi, Harvard Hukuk Fakültesi ve Brown Üniversitesi’nde, idam edilen mahkumlar ya da fakirlerden çıkarılan derilerden yapılmış kitaplar bulunuyor.

20. Bu kitaplardan biri Andreas Vesalius’un 16.yüzyılda yazdığı yol gösterici anatomi eseri De Humani Corporis Fabrica (İnsan Derisi Üzerinde). Neyse ki kitabın ikinci bir baskısı yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz