Diş İpi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

diş ipi

Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı sıkı diş aralarında kalan yiyecek artıklarının temizlenmesi açısından son derece gerekli bir araçtır. Çocuklara diş fırçalama öğretildiği yaşlarda diş ipi kullanımının da teknikleri anlatılarak öğretilmelidir.

Yemek artıkları en belirgin çürük sebebi olduğundan diş fırçalama sonrası dişler arasının ve diş ile diş eti çizgisi aralarının diş ipi kullanılarak temizlenmesi ihmal edilmemelidir.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipinden otuz santimetre uzunluğunda koparılır ve bir kısmı bir elin orta parmağına, diğer kısmı öteki elin yine orta parmağına dolanır. Diş ipinin bir kısmı da ortada serbest bırakılır.

Ortada bırakılan kısım işaret parmağıyla geriye doğru itilerek dişler arasından geçirilir. Yalnız asla sert hareket etmemeli, aksi takdirde diş eti zarar görebilir. İpi dişlerin deiş eti kısımlarına doğru itilerek ağız boşluğu yönünde diş aralarını sıyıracak şekilde indirilir. Tabii ki diş etlerini kesmemek için yavaş hafif dokunuşlar olmalı.

Diş ipini, baş parmak ve işaret parmakları arasında gerili tutarak, dişleriniz arasında nazikçe yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin.

İpliği tüm diş yüzeylerinde nazikçe gezdirin ve ipin diş eti çizgisini geçtiğine emin olun. Diş ipini zorlamayın, aksi takdirde hassas diş eti dokusu kesilmesi veya doku ezilmesiyle karşılaşılabilir.

Aynı şekilde yine bir parça diş ipi alınarak alt dişler içinde işlem tekrarlanır.

Dişten dişe geçerken diş ipinin temiz bölümlerini kullanın. Diş ipini çıkarmak için, ipliği dişinizden yukarı ve dışarı taşımak için aynı ileri geri hareketini uygulayın.

diş ipi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz