Doktorun kanser olduğunu söylese ne yaparsın?

doktor kanser olduğunuzu söylese

Şöyle bir düşünelim.

Doktor bekleme odasına girdi, elindeki test sonuçlarına baktı ve olabildiğince soğuk kanlı bir şekilde şüphe duyduğun ama hiç duymak istemediğin şeyi söyledi.

Sana kanser olduğunu söyledi. Kanser kelimesini duyduğun an oturduğun yerde bacaklarının boşaldığını hissettin.

Adeta gizli bir el arkandan seni tutup  dipsiz bir kuyuya fırlatmışçasına korkuyorsun.

Maalesef hissettiğin korku aslında sana karşı kullanılan bir silah.

İçinde olduğun çaresizlik ve korku esas varoluş amacı karlılık olan ilaç endüstrisi için inanılmaz etkili bir araç.

Hissettiğin korku mantıklı ve soğukkanlı düşünme yeteneğini elinden alıyor ve seni adeta paralize ediyor.

Her şeyden önce şunu bilmelisin: kanser hastalığı bir gecede hop diye çıkıp gelmedi. Teşhis konulabilecek  derecede büyük bir kanser dokusunun oluşması büyük ihtimalle uzun yıllar aldı. Şunu aklında unutmamalı ki kanser teşhisi konulsa da 24 saat içinde, bir hafta yada bir ay içerisinde ölmeyeceksin.

Onkoloji doktorun muhtemelen bir an önce  kemoterapi, ışın tedavisi gibi standart  tedavi yöntemlerine acilen başlanması gerektiğini söyledi ama emin ol bu hemen karar vermen gereken bir şey değil. Her şey den önce akılcı düşünmeni engelleyen korkunu üzerinden atmalısın.

Benim tavsiyem karar vermek ve kendine yol çizmek için kendine en azından bir hafta zaman ver. Önündeki seçeneklerini öğrenmek için oku, araştır ve sağlıklı karar verebilmek için  korkunun seni esir almasına izin verme.

Çok büyümüş bir tümörün büyük bir atardamara yada beyin gibi hassas bir organa baskı yapması ve kan akışını kesme ihtimali gibi ciddi durumlar haricinde acil bir müdahale gerekmediğini aklından çıkarma.

Okumak haricinde diğer kanser hastaları ile irtibata geçip onların deneyimlerinden bir şeyler almaya çalış.

Aynı kansere yakalanan ve kemoterapi tedavisi görmüş 5 hasta ve doğal yöntemler ile tedaviyi seçmiş 5 hasta bul. Bu hastalardan hangilerinin hala hayatta ve sağlıklı olduğunu gözlemle.

Tüm bunları yap, oku, öğren ve bilinçlen. Korkunun seni kontrol etmesine izin verme.

Bence kanser tanısı konan kişilerin yaptığı en büyük hata kanser tanısı sonrasında hissedilen ölüm korkusu ile  rasyonel düşünme yeteneğini kaybetmek ve teslimiyetçi bir şekilde hareket etmektir.

Ne yaparsan yap bu hatayı yapma…

Kaynak: Kanseri Yenelim bu domain şuan aktif olmadığından dolayı ulaşamayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz