Elma Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Elmanın sağlığa faydaları, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının, kalp, karın ve karaciğer rahatsızlıklarının, safra taşlarının, kabızlık, anemi ve şeker hastalığının önlenmesini içerir. Ayrıca, romatizma, göz bozuklukları, çeşitli kanserler ve gut hastalığına yakalanma riskini düşürürler. Elma halsizliğin azaltılmasına, dizanteride rahatlamaya yardımcı olur ve sindirimin teşvik edilmesine yardımcı olur. Hepsine ek olarak diş bakımı ve cilt bakımına da yardımcı olurlar.

Elma birçok besleyici ve antioksidan içerik barındırdığı için dünyanın en popüler meyvelerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenle, elma çay hem besleyici, hem sağlıklı hem de lezzetli bir içecek alternatifi oluyor. Ayrıca, özellikle sonbaharda elma mevsiminde olduğunuzda, harika bir mevsimlik içecek de hazırlamış olabilirsiniz.

Kanseri Önler

Kateşin, quercetin ve diğer çeşitli antioksidan bileşiklerle elma çayı, kanser için mükemmel bir doğal önlemdir. Antioksidanlar oksidatif strese neden olan ve kronik hastalık riskinizi artıran serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olurlar. Elmaların kanser önleme konusundaki rolü, bir süredir bir çalışma konusu olmuştur. Çeşitli kanser türlerinin, özellikle göğüs ve kolon kanserinin tedavisinde ılımlı bir iyileşmeye sebep olduğu halde, en önemli bulgular akciğer kanseri ile ilgili olmuştur.

Elmalar, akciğer kanserini azaltmak ve ortaya çıkması halinde yayılmasını yavaşlatmak için belirgin ve inkar edilemez bir kapasite göstermektedir. Hipotezler genelde kaempferol ve quercetin gibi yüksek fitobesin içeriğinden söz eder, ancak elmaların kanser üzerindeki etkisi hakkında kesin mekanizma hala bilinmemektedir.

Bağırsak Sağlığını İyileştirir

Sağlığımızın en önemli ve gözden kaçan bölümlerinden biri, vücudumuzda yaşayan yararlı bakterilerdir. Elmalar ve elma çayı özellikle bağırsakta yaşayan bakterilerin işlevlerini iyileştirmeye yardımcı olurlar.

Erken yapılan araştırmalar, elmaların sindirim sistemi içindeki metabolizmayı uyardığını ve besin alımını en üst düzeye çıkararak zararlı bakteri ve toksinleri ortadan kaldıran sağlıklı bakterileri dengelediğini gösteriyor.

Bağışıklık Sistemini Destekler

Elmanın sağlığa olan faydaları üzerine çok sayıda araştırma yapılmıştır. Elma ve elma çayı, bağışıklık sistemini otoimmün hastalıklara karşı artırmaya ilişkin olarak, diyetinize eklemeniz gereken en iyi besinlerden ikisidir. Parkinson hastalığı, özellikle, elma çayı demlendiğinde salınan aktif içeriklerle bağlantılıdır.

Aneminin Azalmasına Katkıda Bulunur

Elma ve elma çayı zengin bir demir kaynağı olduğu için anemi tedavisinde faydalıdır. Anemi kandaki hemoglobin eksikliğidir ve demir alımını artırarak giderilebilir. Demir, kırmızı kan hücreleri metabolizmasının ayrılmaz bir parçasıdır. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırarak, sadece anemiyi önlemekle kalmaz, aynı zamanda düzgün çalışmasını sağlamak için temel organ sistemlerinin uygun oksijenlenmesini sağlarsınız.

Enerji Verir ve İstenmeyen Kilo Kaybını Önleyebilir

Elma çayı, zayıflığı gidermek, zayıf insanlara canlılık ve enerji katmak için yararlıdır. Bu nedenle hastalara, hastalıklarından çabucak kurtulmalarına yardımcı olmak için her zaman elma verilir. Kilo almak istiyorsanız, elmalar ve elma çayı günlük diyetinizin bir parçası olmalıdır.

Vücudun detoksifikasyonunda ve genel sağlığın iyileştirilmesinde yardımcı olurlar. Elma çayında önemli miktarda protein bulunmamasına rağmen, antioksidan bileşiklerin ve elmalarda bulunan proteinin kombinasyonu zayıflığın önlenmesinde ve kas yoğunluğunun iyileştirilmesinde önemli bir role sahip olabilir.

Diyabeti Önler

Şeker hastalığı olan insanlar için kan şekeri kontrolü çok önemlidir ve elmadaki polifenoller karbonhidratların vücut tarafından alımını azaltmak için çalışır. Bu, sonuç olarak, kan dolaşımında ortaya çıkan kan şekeri düzeylerinin dalgalanmasını azaltır. Aslında bu diyabet kontrolünde önemli bir faktördür.

Polifenoller aynı zamanda sindirim sistemimizdeki glikoz emilimini düşürür ve kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmak için gerekli olan pankreasımızdaki insülin salınımını uyarırlar. Son olarak, polifenoller vücudumuzun her yerindeki hücreler üzerindeki insülin reseptörlerini harekete geçirir, bu da kan akışımızdan şeker çıkarımını hızlandırır ve metabolizma ve düzgün organ fonksiyonu için hücrelerimize alır. Yalnız bu faydası için elma çayını şekersiz içmeniz gerekir.

Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarını Önleyebilir

Elmanın diğer etkileyici yararları yetmiyormuş gibi, nörolojik konularda, özellikle de en trajik koşullardan ikisinde, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarında olumlu bir etki de gösteriyor.

Alzheimer hastalığına yol açan beyin bozulması serbest radikal aktivitesiyle bağlantılı olduğu için, elma çayı içerisindeki tüm fito bileşiklerin antioksidan etkileri, kesinlikle Alzheimer hastalıklarını azaltmaya yardımcı olur.

Elma çayı aynı zamanda; beyindeki konsantrasyon, problem çözme ve hafıza ile bağlantılı olan asetilkolin miktarını artırır. Elma çayı ve elma; Parkinson açısından, hastalığın altta yatan bir nedeni olabilecek dopamin üreten sinir hücrelerinin kademeli olarak parçalanmasını durdurur.

Solunum Yolu Hastalıklarını İyileştirir

Solunum sistemimiz inflamasyona karşı oldukça duyarlıdır ve bir takım solunum koşulları doğrudan sistem içindeki membranlar ve hücrelerin iltihaplanması ile ilgilidir. Ciddi vakalarda ölümcül olabileceğinden, astım belki de en ciddi durumdur.

Elma çayı muazzam antienflamatuvar davranış gösterir ve astım açısından diğer doğal tedaviler arasına girebilir. Hatta meyve ve sebzeleri kombinasyon halinde tüketmenin faydalarını geçmiş bile sayılabilir. Elma çayı, bu koşulları iyileştirmenin karmaşık mekanizmaları açısından gizemini korumaya devam ediyor.

Romatizmayı ve Romatizmal Ağrılarını Hafifletir

Romatizmal acı çeken insanların iyileşme sürecine yardım ettiği için elma ve dolayısıyla elma çayı çok kullanışlı bulunmaktadır. Bununla birlikte elma çayında çok miktarda flavonoid bulunur. Bu, elma araştırmasında en heyecan verici gelişme olmuş ve kaempferol, kerpetin ve mikricetin gibi bileşiklerin artrit ve gut gibi romatoid ve iltihap koşullarını azaltabileceği gözlemlenmiştir.

Cilt Bakımını Destekler

Bu etki elmanın kabuğundaki ve meyvesindeki güçlü antioksidan bileşiklerden kaynaklanıyor. Bu bileşikler, erken yaşlanma ile doğrudan bağlantılı olan serbest radikallerin, kırışıklıkların, yaşlanmanın ve diğer yaşla ilgili koşulların zararlı etkilerine karşı koyarlar. Aynı zamanda eski hücrelerin yenilenmesini teşvik etmek ve hasarlı hücrelerin onarımı için de yardımcı olur.

Elma Çayı Nasıl Yapılır?

Biraz zaman ayırarak evde elma çayı demlemek çok kolaydır. Kabukları soyduğunuz herhangi 3 ila 4 elmayı küp küp doğrayın. 6 ile 8 çay fincanı kadar su kaynatın. Kaynayan suyu, küp elmaların üzerine dökün ve biraz daha kaynatın. İsterseniz 2 adet çubuk tarçın ekleyin. İyice karıştırın ve kapağını kapatın. 15 dakika daha kaynattıktan sonra altını kapatın. Çok sıcak içmeyin. İsterseniz soğutup içebilirsiniz. Buzlu çay gibi de tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz