Elma Sirkesi İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Eskilerin iyi bildiği fakat kozmetik ürünlerin yaygınlaşmasıyla gün geçtikçe unutulan, elma sirkesi ile cilt bakımı sağlık ve doğallığıyla tekrar aramızda. Son yıllarda kozmetik ürünlerde ki kimyasal içeriklerin artışı ile artık hepimiz daha doğal ürünler ile güzelleşmeye çalışıyoruz. Gerçek elma sirkesi, preslenmiş elma suyu fermente edilerek doğal şekerin sirkeye dönüşmesiyle elde edilir. Özellikle doğal olarak üretilen elma sirkesinin dibinde tortumsu şekilde biriken madde çok kıymetlidir. Bu madde, elma sirkesini vücudunuzun tamamı için (ve sadece cildiniz için değil) çok yararlı enzimler, bakteriler, pektin ve eser mineralleri içerir.

Cilt bakımında kullanılması gereken çiğ ve organik elmadan elde edilmiş, kesinlikle filtrelenmemiş ve pastörize edilmemiş sirkedir. Marketlerde satılan pastörize sirkeler, birde içerisine kimyasal eklendiğinde cildinizi güzelleştirmek bir tarafa, sürekli kullanımda vücudunuza kalıcı zararlar verebilir.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi dişleri güçlü tutmaya yardımcı olan, saç dökülmesini önleyen ve burun akıntısını gideren potasyum içerir. Kan basıncını düzenli tutan pektin içerir ve “kötü” kolesterolü azaltır. Virüslere, bakterilere ve mantarlara karşı iyi bir savunma yapan malik asit içerir.

Dişlerimizi ve kemiklerimizi güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olan kalsiyum içerir. Vücudunuzun pH’sini normalleştiren ve sağlıklı alkalin maddeler içerir. Yemekten sonra şekerin kana girme hızını azaltan asetik asit içerir. Elma sirkesinde A, B1, B2, B6, C ve E vitaminleri bulunur.

Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Sabunlar ve kimyasal temizleyiciler cildinizi temizlerken, kurutur, cildi yorar ve canlı ve parlak yapısının kaybolmasına neden olur. Neyse ki yanı başımızda elma sirkesi var. Elma sirkesi ile cilt bakımına geçmeden önce, vücudunuza ve yüzünüze olan faydalarından da biraz bahsetmekte yarar var.

Elma sirkesi, ölü derileri soyarak, sağlıklı, canlı yeni cilt ortaya çıkaracak alfa hidroksit asitleri içerir. Bu madde özellikle yaşlanma belirtilerini azaltan anti-aging özelliklere sahiptir.

Elma sirkesi cildinizi dengeler. Cildinizde ki aşırı yağlanması azaltarak, ph dengesini düzenler.

Elma sirkesi sivilce, akne ve lekeler ile savaşır. Elma sirkesi hazırlandığında, malik asit ortaya çıkar. Bu, elma sirkesine sivilce, akne ve ciltteki bakterilerle savaşacak antibakteriyel, antifungal ve antiviral bir özellik kazandırır.

Elma Sirkesi İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Önemli Not: Doğal elma sirkesi asidik bir ürün olduğu için, seyreltilmeden kesinlikle kullanılmamalıdır. Asidiklik derecesine ve cildinizin toleransına göre su ile seyrelttikten sonra kullanabilirsiniz. Normal durumlarda %50 su, %50 elma sirkesi karışımı uygundur. Siz her ihtimale karşı karışıma bir pamuk batırarak cildinizin görünmeyen bir bölgesine uygulayın ve cildinizin tepkisini ölçtükten sonra kullanın.

Elma sirkesini cilde bir pamuk yardımıyla uyguladıktan sonra 2 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Ardından ılık su ile durulayın. Elma sirkesi gözenekleri açıp, ölü deriyi atacağı için cildinizin ultraviyole ışınlarına karşı daha hassas olacağını unutmayın. Bu nedenle bu uygulamayı akşam yatmadan önce yapmak akıllıca olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz