En Zor Meslek: Annelik

Hamile;

Biraz önce hamilelik testi yapmıştım. İki mavi çizgi gördüm. Bir çizgi = hamile değilsin, İki çizgi = hamilesin Evet, ben kesinlikle hamileydim. Kalbim çok hızlı atıyordu, başım dönüyordu, midem bulanıyordu. Sinirliydim, heyecanlıydım, korkuyordum ve mutluydum. Hepsini aynı zamanda hissediyordum. Bu gerçekten oldu! Yıllardır bunun için hazırlandım, hayal ettim ve bekledim. Şimdi bu gün nihayet gelmişti. Ben anne olacaktım!

Dokuz ay sonra benim için en yorucu, en zor, en dramatik ve en şaşırtıcı serüven başlayacaktı. Daha önce bunu hayal bile edemezdim. Dokuz ay sonra, anne olmanın ne demek olacağını öğrenecektim. Ben kendi anneme başka bir gözle bakacaktım ve onu daha iyi anlayacaktım. Her annenin çok iyi bildiği ama her çocuğun bilmediği şeyleri öğrenecektim.

İşte Annelerin Evlatlarına Söylemediği 10 Şey;

1. Sık Sık Onu Ağlattın.

Annen hamile olduğunu öğrenince ağladı. Seni doğurunca ağladı. Seni ilk defa elinde tutunca ağladı. Sevinçten ağladı. Korkudan ağladı. Endişeden ağladı. Seni çok seviyordu ve onun için de ağladı. Sen farkında değildin belki ama senin sevincini ve acını hissetti ve paylaştı.

2. En Son Kek Parçasını Kendisi İstedi Aslında.

Ama senin büyük gözlerini ve minicik dilini görünce keki kendisi yiyemedi. Çünkü biliyordu sana keki verince daha da mutlu olacaktı.

3. Acıttı.

Acıttı, sen onun saçını çektiğin zaman acıttı, keskin tırnaklarına onun yüzünü çizdiğin zaman acıttı, anne sütünü verirken ısırdığın zaman acıttı. Ve yine acıttı, karnındayken ona tekme attığında ve o kaburgalarını kıracakmış hissi verdiğin zaman acıttı, dokuz aydır sen onun karnını çatlattığın zaman acıttı. Dünyaya gelirken yaşattığın doğum sancısı acıttı.

4. Her Zaman Korkuyordu.

Doğduğun andan itibaren her şeyi yaptı seni korumak için. Annen hayır demek istiyordu komşuya sana göz kulak olmak istediğinde. Çünkü seni koruyabilecek tek insan o olmalıydı. Sen ilk adımını attığında onun kalbi hopladı. Geceleri seni bekledi çünkü senin sağ salim eve geldiğinden emin olmak istiyordu ve sabahları seni erken kaldırırdı çünkü okula geç kalmamalıydın. Senin ayağın burkulduğunda ve düştüğünde her zaman yanı başındaydı. Senin ateşin varken ya da kâbus görürken oradaydı ve sana yardım ediyordu. Sağlığın için o her zaman yanındaydı.

5. O Mükemmel Olmadığını Biliyor.

O en çok kendisini suçlar. O kendi eksikliklerini bilir ve onun için kendisinden nefret eder. Dünyanın en iyi annesi olmak için hata yapmak istemez – ama hata yapmak normaldir ve bir çok kez hata yapmıştır. Ama hataları yüzünden hala kendisini affetmek için çalışıyor. Zamanı geri alabilseydi bazı şeyleri başka türlü yapardı, ama zamanı geri alamıyor. Bunun için ona nazik davran çünkü her şeyi senin için yaptı.

6. Sen Uyurken Sana Bakıyordu.

Bazen saat gece üçe kadar uyanık kalmıştı çünkü sen uyuyamıyordun. Senin uykuya dalasın diye sana yorgun yorgun şarkı söylerdi. Sonunda sen uykuya daldığında senin yanında otururdu ve senin melek gibi yüzünü gördüğünde, onun yorgunluğu kaybolurdu.

7. O Seni Dokuz Aydan Daha Fazla Taşıdı.

O temizlik yaparken seni taşıdı, yemek yerken seni taşıdı. O uyurken bile seni taşıdı, çünkü yalnız böyle uyuyabiliyordun. O çok yorgundu ve beli ağrıyordu ama seni yine de taşıdı, çünkü sen onun yakınında olmak istiyordun. O seni sevdi, öptü, kucakladı ve seninle oynadı. Sen onun kucağında güvenli ve mutluydun. Sen biliyordun ki onun kucağında sevgi vardı. Onun için seni her zaman kucağında taşıdı.

8. Sen Ağlayınca Onun Kalbi Parçalanırdı.

Senin ağladığını duyunca onun kalbi hopladı ve senin gözyaşları yanaklarından akarken o çok korktu. Seni sakinleştirmek için her şeyi yapardı ve kalbi çok acırdı eğer hiçbir şey fayda etmeyince.

9. İlk Önce Seni Düşünüyordu.

En önemli senin ihtiyaçlarındı, kendisi yemeksiz ve uykusuz kalabilirdi, onun için sorun değildi. Her gün senin mutlu olmanı isterdi, bu yüzden sana her şeyi yapardı ve günün sonunda kendisine enerji kalmazdı. Ama ertesi gün uyanırken, aynı şeyi yine yapardı, çünkü dünyada en önemli sendin onun için.

10. Her Şeyi Yine Yapardı.

Bir anne olmak en zor işlerinden biridir ve bazen pes etmek istersin. Ağlarsın, bağırırsın, bazen acıtır, denersin, vazgeçersin, yine denersin, öğrenirsin. Ama dünyanın en büyük sevinç ve sevgisini de hissedersin. Acı, üzüntü ve başka zorluklar hissetti, ama yine de her şeyi tekrar yapardı, çünkü sen çok değerlisin onun için. Anneni bir daha ki  görüşünde her şey için teşekkür et ve onu çok sevdiğini söyle; bu onu çok mutlu eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz