Erkekte Kısırlık Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde kısırlığın çocukluğa dayanan veya sonradan olabilen çeşitli sebepleri vardır. Kısırlık sebebi bir üroloji uzmanı tarafından gerekli tetkikler yapılarak anlaşılabilir. Erkekte kısırlığın başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Sperm yollarında tıkanıklık

Erkeklerde görülen kısırlığın en önemli sebeplerinden biri sperm yollarının tıkalı olmasıdır. Yani erkek üreme hücreleri üretildiği halde sperm yolları tıkalı olduğu için kısırlık vardır. sperm yollarının tıkalı oluşu ağır geçen bir hastalık sebebiyle olabileceği gibi, bel soğukluğu, tümörler ve verem gibi hastalıklar nedeniyle olabilir.

Erbezi yokluğu

Erkekte kısırlık sebebi olan erbezi yokluğu doğuştan kısırlık sebebidir. Annenin geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle bazı kişilerin erbezi doğuştan yoktur. Kimi zaman erbezinin torbalara inmediği olabilmekte iken kimi zaman erbezi hiç olmayabilir. Eğer erkek bebeğin testisleri inmemişse zamanında müdahale ile torbalara inmesi sağlanabilmektedir.

Hormon düzensizliği

Erkek hormonlarının bir özelliği de erkeğe has olan sperm ve meni üretmektir. Hormonal bir bozukluk neticesinde erkekte sperm üretimi yapılmaması erkekte bir diğer kısırlık sebebidir. 

Meslek hastalıkları sebebiyle kısırlık

Maalesef bazı meslekler kısırlığa davetiye çıkarmaktadır. Örneğin fazla dozda radyasyona maruz kalmak kısırlık sebebidir. Kurşun ve benzol gibi zehirli maddeyi uzun zaman teneffüs etmek yine kısırlığa sebep olabilmektedir. Bunların yanında düzensiz  ve stresli hayat yaşamak, alkol, sigara tüketimi, aşırı sıcak ve aşırı soğuğa maruz kalmak, çok dar elbise giymek üreme hücrelerine olumsuz etki yapmakta sperm kalitesini düşürmektedir. 

Sonuçta kısırlık tedavisi için mutlaka kısırlık sebebi bilinmeli ve kısırlığın sebebine uygun tedavi bir üroloji uzmanı tarafından gerekli tetkikler yapılarak uygulanmalıdır.

Kısırlık tedavisi nasıl yapılır?

Erkek infertilite hastaları için kısırlık tedavilerinde genellikle aşağıda saydığımız sorunlara bağlı olarak çözüm yolları üretilmektedir.

Erektil disfonksiyon veya erken boşalma

İlaç tedavileri, genel cinsel problemleri olan erkeklere yardımcı olabilir, bu da doğurganlığın muhtemelen iyileşmesine neden olur.

Varikosel

Skrotumda variköz ven var ise cerrahi olarak çıkarılabilir.

Ejakülatuar kanalın tıkanması

Sperm doğrudan testislerden çıkarılabilir ve laboratuvarda bir yumurta içine enjekte edilebilir.

Retrograd boşalma

Sperm doğrudan mesaneden alınabilir ve laboratuvarda bir yumurta içine enjekte edilebilir.

Epididimal tıkanıklık için cerrahi

Epididim bloke edilirse cerrahi olarak onarılabilir. Epididim, testislerde, spermlerin depolanmasına ve taşınmasına yardımcı olan bobine benzer bir yapıdadır. Eğer Epididim engellenirse sperm düzgünce boşaltılmamış olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz