Ev Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

ev detoksu nasıl yapılır

Vücudumuzdaki toksinleri atmak için çeşit çeşit detokslar deniyoruz, peki ya evimizdeki toksinler ? Genel olarak en çok zaman geçirdiğimiz yeri evimiz olarak tanımlarsak sizce de ev için bir detoks şart değil mi ? Kısacası vücudumuza gösterdiğimiz ilgiyi evimize de göstermeliyiz. Ruh ve beden sağlığınız için bu gerçekten çok önemli. Peki nasıl yapacağız bu ev detoksunu ? Bu sorunun cevabını sizler için kaleme aldık.

Ev Detoksu Nasıl Yapılır?

Evinizin bir detoksa ihtiyacı olduğunu bir kaç durum halinden anlayabilirsiniz. Örneğin; evinizde kavga, gürültü, tartışmalar arttıysa, sesler yükseliyor ve sebepsiz bir gerginlik hissediliyorsa, çiçekler ölüyor evdeki evcil hayvanlar sürekli huzursuzlanıyorsa, sürekli bir şeyler kırılıyorsa, evde kasvet, mutsuzluk ve tembellik hissediyorsanız, uyku problemleri yaşıyorsanız, evde eski bereketin olmadığını düşünüyorsanız kesinlikle ev detoksuna ihtiyacınız var demektir.

Belki şaşıracaksınız ama plastiklerden olabildiğince uzak durun. Neden mi ? Plastiklerin içindeki kimyasallar zamanla çevrelerine sızabilir. Yiyeceklerinize, ellerinize, eşyalarınıza sızan bu kimyasallar çeşitli sağlık sorunlarına sebep olur. Evinizde plastik kaplar, şişeler yerine cam ve paslanmaz çelikten yapılmış alternatiflerini kullanabilirsiniz.

Pencerelerinizi her gün birkaç dakikalığına açmak, içeride hapsolmuş eski kirli havanın temizlenmesine ve evinizin havalanmasına yardımcı olacak, sizi ve evinizi ferahlatacaktır.

Çeşit çeşit bitkiler, çiçekler alın. Bu sadece evinizin dekoruna renk katmakla kalmayacak, aynı zamanda evinizin havasını temizleyecektir. Ayrıca bazı bitki çeşitlerinin şaşırtıcı derecede sağlığa faydaları var.

Tahmin edersiniz ki ayakkabılarınız kir ve mikrop yuvasıdır. Ayakkabılarınızı kapıda çıkararak bu toksinleri evinizden her zaman uzak tutun. Daha hijyenik bir seçenek olarak ev terliklerini tercih edebilirsiniz.

Çoğu temizlik ürününün içindeki kimyasallar toksin doludur. Bu yüzden doğal içerikli temizlik ürünleri kullanmak her şeyden önce sağlığınız açısından çok önemlidir. Maalesef doğal içerikli temizlik ürünleri biraz maliyetli olabilir. O kadar para vermek istemiyorsanız bu sorunu kendi temizlik ürünlerinizi yaparak çözebilirsiniz.

Mikrofiber bezler kiri emer ve etrafa yaymazlar. Ayrıca mikrofiber bez kullanmak kimyasal temizleyicilere olan ihtiyacınızı azaltabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz