Evde El Ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Mevsimlere bağlı olarak kışın soğuğa, yazında sıcağa maruz kalan ve en fazla kullandığımız organımız olan elimizin sağlıklı ve bakımlı görünmesi son derece önemlidir. Özellikle kadınların elleri, yaşlarını yüzlerinden daha çok belli ettiği için, biz kadınlar için bu durumun önemi çok daha büyüktür.

Kişisel bakımın en önemli kısımlarından birisi de; el ve ayak bakımı, yani tırnak bakımıdır. Günlük hayatta en sık kullandığımız organlarımızın başında eller geliyor. Eller; bir insanın tokalaşırken, bir şeyi anlatırken kendini ifade etmek istediğinde, konuşmada, yemek yaparken kısacası her zaman kullandığı organdır. Ayaklar ise insanı bütün gün taşıyan en ağır işçilerdir.

El ve ayakların bakımı sağlık açısından da oldukça önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Tırnak bakımını, güzellik salonlarına giderek yüklü miktarda paralar ödeyerek yapabilirsiniz. Fakat bunun yerine, evde kendi imkanlarınızla ve doğal yöntemlerle yapacağınız tırnak bakımı hem daha sağlıklı, hem daha pratik, hem de çok daha ekonomik bir seçim olacaktır. Tırnak bakımının düzenli olarak yapılmaması, başta tırnak mantarı ve tırnak batması olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açar.

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı; tırnak yüzeyinin alt kısmında oluşan ve çoğu zaman sarı veya beyaz renkli bir enfeksiyondur. Kötü kokusu ve görüntüsü nedeniyle kişilerin en çok şikayetçi olduğu hastalıkların başında gelir. Tırnak mantarının tedavi süreci el tırnaklarında 3 ile 6 ay, ayak tırnaklarında ise 1 yıla kadar çıkabilir.

Tırnak Batması

Tırnaklar konusunda; düzenli bir şekilde bakım yapılmadığında ortaya çıkan sorunlardan bir diğeri de tırnak batmasıdır. Tırnak batması, tırnağın keskin olan bölümünün, tırnağın sonunda veya yan tarafında ki deriye gömülmesi olayıdır.

El Ve Tırnak Bakımı İçin En Uygun Zaman

Ellere yapılan manikür ve benzeri bakımlarının uygulanması için en etkili an, sıcak bir duştan çıktıktan sonradır. Ellerde ve tırnaklarda meydana gelen yumuşamalar sonucu yapılan bakım çok daha etkili olacaktır.

Tırnak Bakımında Küçük Ama Önemli Birkaç Tavsiye;

  • Tırnaklarınızı yumuşatmadan kesmeyin, tırnaklarınızda kırılmalara ve çatlamalara neden olabilir.
  • Tırnaklarınızı köşeleri kesilmeyecek şekilde, küt bir biçimde kesin.
  • Kütikül adı verilen tırnaklarınızın çevresindeki ölü derileri çok derin şekilde kesmeyin.
  • Tırnakların üzerinde bulunan deri bölgesini geriye itmek için krem ve tahta bir kaşık kullanın.
  • Tırnak törpüleme işlemine tırnağın orta bölgesinden başlayarak yanlara doğru yapmaya özen gösterin.
  • Oje sürmeye başparmaktan başlayın.

Evde Kolaylıkla Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Uyumadan önce zeytinyağı ile doldurduğunuz kaba, elleriniz yaklaşık 10 dakika kadar bastırın ve yıkayın, uyanınca ellerinizin yumuşacık olduğu fark edeceksiniz.

Bir kabın içini sıvı yağ ve yarım limon suyu ile doldurun ve tırnaklarınıza sürün, bir hafta sonra tırnaklarınızın güçlendiğini göreceksiniz.

Doğal yöntemlerle evde tırnak bakımı için uygulayabileceğiniz tavsiyeler şunlardır;

El ve ayak tırnaklarının bakımı için limon ve tuzlu su kullanılabilir. El ve ayak tırnaklarınıza limon sürmeniz veya tuzlu su ile yıkamanız, hem tırnaklarınızı güçlendirir hem de sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Ellerin canlanması ve beyazlaşması için su ve tuz karışımını uygulamak faydalı bir yöntemdir. Ayrıca el tırnakları için de doğal ve etkili bir peeling yöntemidir.

Gün içerisinde eller sabun ve bol su ile sıkça yıkanmalıdır

Evlerde temizlik yaparken, mutlaka eldiven kullanılmalı, kimyasal maddelerle temastan kaçınılmalıdır.

Evde Hazırlanabilecek Bakım Kremleri

Şimdide gelelim evde yapılan doğal bakım ürünlerine. Bunlardan ilki eli yumuşatıcı ve besleyici kremlerden biri olan yulaf ve ballı krem ile yapılan bakımdır. Bu krem için gerekli olan malzemeler beş çorba kaşığı yulaf unu, yumurta sarısı ve yine iki çorba kaşığı baldır. Bütün bu malzemeleri bir kabın içinde krem kıvamına gelene kadar karıştırıp sabah ve akşamları ellerimize uyguluyoruz.

El bakımı için bir kremden daha bahsedeyim. Bu krem için beş çorba kaşığı salatalık suyu, üç çorba kaşığı için tatlı badem yağı ve son olarak da dört çorba kaşığı kakao gereklidir. Bu malzemeler iyice karıştırılıp krem kıvamına gelince, dondurucuda 10 dakika kadar bekletilir. Sonrasında ele sürülerek 5 dakika bekletilir ve ardından el yıkanır.

Tırnaklar içinde bakım kremleri mevcut. Bu krem 1 çorba kaşığı sirke, yumurtanın sarısı ve son olarak iki çorba kaşığı ananas suyu ile yapılmakta. Tırnaklarımızı bu özel karışımın içine beş dakika sokup çıkarıyoruz. Sonrasında tek yapmamız gereken ellerimizi ve tırnaklarımızı iyice yıkamak oluyor.

Unutmayın ki eller sürekli gün yüzündedir. Herhangi bir iletişim anında ellere ihtiyaç duyulur ve eller gizlenemez. Bu bakımdan el ve tırnak bakımlarınız çok önemli olup, belli aralıklarda sürekli tekrarlanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz