Fındık Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ayçiçek ve zeytinyağına oranla kolesterolü daha fazla düşüren, diyabeti olanlara daha faydalı ve daha rahat şekilde sindirilen bir yağ bulunmaktadır. E, B1, B2, B6 vitaminleri yönünden oldukça zengin; çinko, demir, protein, magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini içinde barındırmaktadır. Bu yağın adı fındık yağıdır. Düzenli tüketildiğinde ise birçok hastalığa iyi gelen etkiler doğurmaktadır.

Kalp Damar Hastalıklarını Engeller

İlk olarak kalp ve damar sağlığına olan faydalarından bahsetmek istiyorum. Çünkü bu besin maddesinin içinde yüksek miktarda faydalı yağ asitleri bulunmakta ve bu yağ asitlerinin %83’ünü oleik asit oluşturmaktadır. Oleik asit kanda bulunan kolesterolü %28 oranında düşürücü etkiye sahiptir. Bu sebeple özellikle kolesterol hastalarının tüketmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.  Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda fındık yağının kap hastalığını engelleyici özelliği olan apapratein a-1 oranını %28 aranında yükselttiği saptanmıştır. Aynı zamanda kalp hastalıklarına sebep olan apapratein b oranınıda %7,5 oranında azaltmaktadır.

Gelişimi Hızlandırır

Fındık yağında özellikle ergenlik çağında sağlıklı şekilde fiziksel ve zihinsel gelişimi sağlayan linoleik asit miktarıoranında bulunmaktadır. Bu asit vücut tarafından üretilemeyen eser maddeler arasında bulunduğundan dışarıdan çeşitli besin maddeleri aracılığıyla alınması zorunludur. İçeriğinde yüksek linoleik asit gibi kalsiyum oranına da sahiptir. Kalsiyum ise çocukların kemik gelişimlerinin sağlıklı olmasını sağlamakta ve hamilelik döneminde görülen kemik erimesini engelleme özelliğine sahiptir. Ayrıca yaşlılık döneminde sıklıkla ortaya çıkabilen ve hastalık haline gelen kemik erimesi türü olan osteoporozu da engellemektedir. Fındık yağı kan yapımını arttırıcı özelliği bulunan demir mineraline ve cinsiyet hormonlarının sağlıklı gelişmesini sağlayan çinko minerallerini de içinde barındırmaktadır.

Kanseri Engellemektedir

İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler ve yoğun E vitamini sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok kanser türüne yakalanma olasılığını düşürmektedir. Bu yargıya nerden vardığımızı soracak olursanız; 1986 yılında Çernobil patlaması yaşanınca ülkemizin trakya ve doğu karadeniz kesimi bu nükleer yayılımdan oldukça yüksek oranda etkilenmiştir.

Fakat işin tuhaf tarafı 1998 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizin iç kesimlerinde kanserli hasta sayısı 20 kişiyse bu oran Karadeniz Bölgesi’nde 1 kişiyle sınırlı kalmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nde insanlar yoğun şekilde fındık yağıyla beslendikleri için fındık yağının kanseri engellediği yönünde bir yargıya varılabilmektedir.

Vücudun Direncini Arttırır

Fındık yağı özellikle kış aylarında vücudun direncini arttırarak grip, sinüzit gibi rahatsızlıklara yakalanma olasılığını düşürmektedir. Üstelik içeriğinde bulunan yağ asitleri doymuş değil doymamış yağ asitleri olduğu için kilo yapmak yerine vücudun etrafında sıcaktan ve soğuktan koruyan doğal bir kalkan oluşturmaktadır. Ayrıca bu besin maddesi kasların ve vücut yapılarının gelişmesini ve sağlamlaşmasını da sağlamaktadır. Yüksek miktarda doğal enerji kaynağı olduğu içinde vücut direncinin artmasına ciddi şekilde fayda sağlamaktadır.

Fındık Yağının Diğer Yağlardan Farkları

Yemeklerimizi hazırlarken fazla tüketmediğimiz fındık yağı pastanelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Lezzetli tadı sebebiyle pasta ve tatlı yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca çikolata ve şeker üretimi yapan fabrikalarda ayçiçek yağı yerine fındık yağını tercih etmektedirler. Diğer yağlardan farklı olarak oleik asit oranı daha fazladır ve vücut direncini arttırma yönünden daha etkilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz