Goji Berry Kurt Üzümü Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Birçok hastalıga faydası oldugu gibi cilde de faydaları olan goji meyvesi 3 isimle anılıyor. Goji Berry, Kurt Üzümü, Mutluluk Meyvesi. Hangi isimle anılırsa anılsın faydaları sayılamayacak kadar çok özellikle gençleştirici özelligi ile mutluluk meyveside deniyor.

Kurt üzümünün faydaları

Karacigerimizi korur, gözleri,görüş kabiliyetini arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, cinsel işlevi ve doğurganlığı arttırır, sindirim sistemini rahatlatır, yasam süresini uzatır, dolaşım sistemini kuvvetlendirir. Boyu 1 ile 3 metre arasında değişebilen ,yaprak döken çok yıllık odunsu bir bitkidir. Kurt üzümü: Birbirine yakın iki bitkinin ortak ismidir, Lycium Barbaum ve Lycium Chinese.

Orjinal yaşam alanı (habitat) bilinmemesine karşın ilk yetiştiği yerlerin güneydoğu Avrupave güney batı Asya olduğu tahmin ediliyor. Çeşitli ülkelerde isimlendirilirken genellikle mutluluğu ve sağlığı simgeleyen isimlerle anılmıştır, mesela Çinde Evlilik Şarabı, Tibet Gojisi, Himalaya Gojisi adı altında yer almıştır.

Diğer bir isimde Lycium ” Kadim “ Anadolu Bölgesi olan Lycia’dan geldiği varsayılmaktadır. Japonyada Goji Berry Kuko ismi ile anılırken yemişler ise Kuko Nomi veya Kuko Kajitsu adıyla anılır. Goji Berry aynı zamanda Kızıl Elmas olarakda anılır.

Goji Berry (Kurt Yemişi )Kullanımı

Çinde 2000 yıldan beri ilaç yapımında kullanılıyor yaprakları sebze yerinede kullanılan Goji Berry geleneksel Çin beslenme alışkanlıklarında geniş yer kaplamaktadır. Goji Berry yani Kurt Yemişi Amerikada ve Kanadada Yoğun olarak yiyecekler pazarında büyük ilgi uyandırıyor, insanlar bu yemişin bir çok rahatsızlığa yardımcı olduğu konusunda hemfikirler.

Goji Berry Önemi: Çinin efsanevi ilk imparatoru ve tarımın babası adıyla anılan SHEN NONG’un sağlık kitabından bahsedilmektedir.

Zengin 21 adet mineral içerir, bunlardan en önemlisi çinko, demir, bakır, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfordur. Beta karotenide kapsayan en zengin karatenoid kaynağıdır.Havuçdan daha çok beta karoten içerir. Goji Berry portakaldan 500 kat daha fazla C vitaminine sahipdir. B1,B2,B6 ve E vitamini içerir.

Kurt üzümü 18 Aminoasit içerir,ciltteki enflamasyonu azaltmaya, ciltte üstün koruma sağlamaya ve iltihaplı ciltleri iyileştirmeye yardımcı olur. Goji Berry cilt bakımını sağlık ile birleştirmeye çalışan mucize bir bitkidir.

Kurt üzümü yemişi geleneksel çin ilaçlarında bağışıklık sistemini güçlendirici ,görme yeteneğini arttırıcı, karaciğeri koruyucu, sperm arttırıcı ve kan dolaşımın hızlandırıcı etkileri sebebi ile Çinde uzun zaman kullanılmaktadır. Doğası gereği tatlıdır, ham olarak tüketilmekte ve içilerek aynı zamanda şarabı tüketilerek etkilerinden faydalanılmaktadır. Bitki çayı olarakda kullanılabilmektedir. Diyetlerde de kullanılabilen meyve ve sebze grubundadır.

Goji Berry Ciltteki Etkisi; kan dolaşımını hızlandırıyor,cilt metabolizmasına karışıyor epidermis ve hypodermisteki oluşacak zararları geciktiriyor, Anti- Aging etkisi yaratıyor. Cinsel fonksiyonlarında artma gösteriyor.

Goji berry neden bu kadar özel?

Bu kadar önemli kılan yüksek emilimini ve insanı beslemek için içersinde var olan antioksidanlar, karbonhidrat ve vitaminler onu ideal bir yemiş haline getiriyor.

En yüksek zirveye sahip olan Himalaya alanlarından kök aldığı için Dr. Mindell günlük beslenmeye yardımcı olabilecek ideal meyve ve sebze grubunda olduğu kanısında. Goji Berry’lerin yetiştiği himalayaların dünyada güneşe en yakın dağ olduğudur.

Besleyici yapısı

Goji Berry günlük harcamanın yüksek bri kısmını karşılayacak oranda makrobesinler içerir. 100 gr goji berry kurutulmuş olarak besin değerleri:

Kalsiyum 112 mg
Potasyum 1.132 mg
Demir 9 mg
Çinko 2 mg
Selenyum 50 mikrogram,
Riboflavin(vitamin B2) 1.3 mg
Vitamin C : Tam yelpazede 148 mg
(En dar spektrumda ise 29 mg)
Beta-Keroten 7 mg
Zeaksatin : 25 mg ve 200 mg arası değişmektedir(değişik araştırma sonuçlarına göre)
Poliskarin : yemişin öz ağırlığının %31 kadar buda 100 gr da 31g .polisakarin içerir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz