Göz Kanlanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kırmızı ve kanlı gözlerle uyanmak ve güne başlamak çok sinir bozucu olabilir, ama birçok insan bu sorunu yaşıyor. Gözlerinizin beyazları kırmızımsı hale geliyorsa, endişeli hissedebilirsiniz. Aslında her zaman ciddi bir sorun değildir, ancak gözünüzle ilgili herhangi bir sorunu ihmal etmemelisiniz. Göz beyazı, gözün ön kısmını kaplayan zarı besleyen kan damarlarındaki değişikliklere bağlı olarak kanlı ya da kırmızı görünür. Bu konjonktivit gibi bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Göz kanlanmasına neden olabilecek diğer yaygın durumlar arasında blefarit, arpacık ve göz kuruluğu bulunmaktadır.

Kornea çizikleri veya sıyrıklar, üveit ve glokom gibi göz kızarıklığı ile bağlantılı bazı ciddi sorunlar da vardır. Bu ciddi sorunlar göz doktoru tarafından teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir. Diğer günlük aktiviteler, alışkanlıklar ve hastalıklar göz kanlanmasına yol açabilir. Polen veya duman gibi alerjenlere sürekli olarak maruz kalan insanlarda da göz kızarıklığı sık görülür. Kuru hava, nem, rüzgar ve güneş ışığına maruz kalmak, çok fazla öksürmek, hatta soğuk algınlığı veya grip bile gözünüzde kırmızı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Ancak çabucak geçer.

Ayrıca, uzun saatler boyunca bilgisayar başında çalışmak, uzun süre kontakt lens kullanmak, aşırı alkol almak ve gözleri ovuşturmak da geçici göz kanlanmasına yol açabilir. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ne göre, göz kanlanması rahatsız hisettirebilir, kaşındırabilir veya göz sulanmasına neden olabilir. Çoğu durumda, göz kızarıklığına neden olan durumlar ciddi değildir ve bir veya iki hafta içinde tıbbi tedavi olmaksızın iyileşir. Bu arada, yaşadığınız herhangi bir semptomu hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç doğal yöntem bulunmaktadır.

Göz kanlanması tedavisinde damlalar kullanılabilir. Ancak bebeklerde ve çocuklarda nadiren göz kanlanması görülüyorsa hemen damlaya başvurmak yerine bir gün beklenmesi daha doğru olacaktır. Çoğu zaman sabah uyanıldığında kızarıklığın geçtiği görülecektir. Eğer gözde kızarıklık sık sık görülüyor ve uzun süre geçmediği oluyorsa göz doktoruna göstermek gerekir. Ancak, aynı zamanda ağrı ve ışığa karşı hassaslaşma varsa hemen bir göz doktoruna görünün.

Göz kanlanması Neden Olur?

  • Kuru ortamlarda bulunmak gözün tahriş olmasına neden olur ve buna bağlı göz kızarıklığı oluşur.
  • Bilgisayar ekranına çok bakmak
  • Tozlu ortamlarda bulunmak.
  • Rüzgarlı havada uzun süre kalmak
  • gözün darbe alması veya göze cisim kaçması göz kızarıklığı sebebi olabilmektedir.
  • bebeklerde ve çocuklarda sık görülen göz kanlanmasının sebebi mikrobik bir durumu da gösterebilir.

Gül Suyu

Gül suyunun gözleriniz üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Antienflamatuvar özellikleri gözlerinizdeki iltihap ve tahrişi azaltır, bu da kızarıklığı ortadan kaldırmaya yardım eder. Oftalmoloji ve Göz Hastalıkları’nda yayınlanan bir 2010 çalışması, konjunktiviti tedavi etmek için göz damlaları içerisinde kullanıldığında; gül suyunun antiseptik ve analjezik özelliklerinin çok yardımcı olduğunu bildirmektedir.

2 top pamuğu ya da hazır pamuk pedini gül suyuna batırın ve kapalı gözlerinize yerleştirin. 15 dakika bekletin. Bunu günde bir veya iki kez yapabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise günde iki kez, 2 veya 3 damla gül suyunu gözünüze damlatmaktır. Saf, katkısız ve kaliteli gül suyu kullandığınızdan emin olun.

Poşet Çay

Kullanılmış siyah çay poşetlerini atmayın. Göz kızarıklığını azaltmak için bunları kullanabilirsiniz. Çay, göz kanlanması ve kızarıklığının tedavisinde etkili olabilen tanen ve bioflavonoid açısından zengindir. Farmakognozi ve Fitokimya Dergisi’nde yayınlanan bir 2012 araştırması, çayda bol miktarda bulunan tanenlerin büzücü özelliklerini vurgulamaktadır.

Buzdolabında 2 adet siyah çay poşetini, 30 dakika bekletin.

Uzanın ve kapalı göz kapaklarınızın üzerine soğutulmuş çay poşetlerini koyun.

10 ila 15 dakika bekletin.

Günde birkaç kez veya kızarıklık ortadan kalkıncaya kadar tekrarlayın.

Salatalık

Salatalık, göz kanlanması için başka mükemmel bir tedavidir. Gözlerdeki kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur ve rahatsızlığı azaltır. Salatalığın yatıştırıcı doğası, gergin gözleri rahatlatır ve hatta göz kızarıklığının neden olduğu huzursuzluk hissini azaltır. Uluslararası Kimya ve Eczacılık Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 araştırması, salatalıktaki nemlendirici, besleyici ve büzücü özellikleri vurgulamaktadır.

Birkaç dilim buzdolabında soğutulmuş salatalık kesin.

Her bir gözünüze bir dilim salatalık yerleştirin.

Yaklaşık 30 dakika bekletin.

En iyi sonuç için, günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Aloe Vera

Aloe vera, kırmızı ve tahriş olmuş gözlerle başa çıkmaya yardımcı olan antienflamatuvar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Enflamasyonu önlemek için etanol ve etil asetat ekstreleri genellikle göz damlalarında kullanılır. Pharmaceutical Biology’de yayınlanan bir 2012 araştırması, aloe veranın hücresel fenotipleri ve fonksiyonları modüle edebilen çoklu farmakolojik aktif maddeler içerdiğini bildirmektedir. Aloe vera etanol ve etil asetat ekstreleri göz damlalarında, kornea gibi gözlerin dış kısımlarındaki iltihap ve diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabilir.

Eşit miktarlarda aloe vera jeli ve suyu karıştırın.

Karışımı 1 saat soğutun.

İçine 2 top pamuk batırın ve göz kapaklarının üstüne koyun.

20 ila 30 dakika bekletin.

Bunu günde 2 veya 3 kez yapın.

Daha Fazla Su İçin

Ağlamak veya çok fazla alkol almaktan kaynaklanan göz kanlanmasından kurtulmanın en iyi yolu su içmektir. Fazla miktarda ağlamak veya içmek dehidrasyona sebep olabilir ve içme suyu vücudun nemlenmesini sağlamaya yardımcı olur. Vücut iyice nemlendirildiği zaman, gözlerin önünü örten zarları besleyen kan damarları düzgün bir şekilde işlev görecektir. Su ayrıca toksinleri vücuttan dışarı atmaya da yardımcı olur.

Suyu düzenli aralıklarla yudumlayın. Sade sudan hoşlanmıyorsanız, biraz limon sıkın veya aromalı su deneyin.

Aynı zamanda, kahve, alkol ve sodadan kaçının. Vücut üzerinde dehidrasyon etkisine sahiptir.

Papatya

Güçlü antialerjik etkileri nedeniyle, papatya çayı göz kızarıklığını azaltmaya yardımcı olmak için soğuk kompres veya göz yıkama suyu olarak kullanılabilir. Göz kızarıklığına yol açabilecek alerjik reaksiyonları önlemeye yardımcı olan histamin salgısını engeller. Papatya ayrıca göz kuruluğu için de yararlıdır.

Kurutulmuş papatyayı, 1 bardak sıcak suda, 5 dakika demleyin ve çayın soğumasını bekleyin. Soğumuş çayı günde 2 veya 3 kez ev yapımı göz yıkama suyu olarak kullanın.

Alternatif olarak, kullanılmış papatya çayı poşetlerini buzdolabına koyun. Soğutulmuş çay poşetlerini kapalı göz kapaklarınızın üzerine yaklaşık 10 dakika boyunca yerleştirin. Hızlı sonuç almak için günde 3 veya 4 kez yapabilirsiniz.

Sık Durulama

Toz, güneş ışınları, polen ya da herhangi bir kimyasal maddeye maruz kaldığında gözleriniz kızarıyorsa, iltihabı artıracağından ve daha fazla kızarıklığa neden olacağından, gözlerinizi sürekli olarak ovalamaktan kaçının. Bunun yerine, bu rahatsızlığı gidermek için, gözlerinizi günde birkaç kez bol su ile durulayın. Bunu yapmak için, gözünüze bol su çarpın. Göz kızarıklığına neden olan tahriş edici maddelerden kurtulmak için birkaç kez yapın.

Ek ipuçları:

Göz enfeksiyonu olan herhangi biriyle temas halinde olursanız ellerinizi yıkayın.

Göz makyajınızı çıkarmadan asla uyumayın.

Uzun süre kontak lens takmayın. Kontak lenslerinizi daima kullanmadan önce ve sonra temizleyin.

Uzun saatler boyunca bilgisayar önünde oturmaktan kaçının, gözlerinizi zorlayabilir. Gözlerini dinlendirmek için molalar verin.

Gözlerinizde tahrişe neden olabilecek maddelerle temastan kaçının.

Herhangi bir yabancı madde veya tahriş edici gözünüze girerse, hemen gözünüzü bol su ile durulayın.

Alkol ve sigara içmek ayrıca gözlerinizi kurutabilir ve kızarıklığa neden olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz