Gül Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

gül yağı

Gül, gençlerin aşk bahçelerinin sevimli hatıralarını ateşleyen çiçeklerden biridir. Ama güllerin çok güzel bir kokunun yanı sıra bir şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Doğrudur, çünkü birçok sağlık koşullarının iyileşmesine yardımcı olabilecek terapötik avantajlara sahiptirler. Basit bir buharla damıtma işlemiyle yaratılan Gül öz yağı, sağlık koşullarının tedavisinde kullanılmakta ve binlerce yıldır doğal güzellik uygulamalarında kullanılmaktadır.

Araştırmalar ve kişisel deneyimlere göre, gül yağı sivilceleri iyileştirebilir, hormonları dengeler, kaygıları hafifletir, depresyonu iyileştirir, gül hastalığını azaltır ve libidoyu doğal olarak artırabilir. Gül öz yağı, Rosa damascena özünden elde edilir ve araştırmacılar, vücudun iyileşmesini teşvik ettiği bilinen birkaç terapötik bileşik içerdiğini keşfettiler.

Bu bileşikler aşağıdakilerdir;

Citronellol: Etkili sivrisinek kovucu (aynı zamanda citronella’da bulunur).

Citral: Vitamin A sentezi için gerekli olan güçlü antimikrobiyal (aynı zamanda limon ve limon otunda da bulunur).

Carvone: Etkili sindirim yardımı (ayrıca frenk kimyonu ve dereotunda da bulunur).

Citronellyl Acetate: Güllerin hoş lezzeti ve aromasından sorumludur, bu yüzden birçok cilt ve güzellik ürünlerinde kullanılmaktadır.

Eugenol: Karanfilin arkasındaki güç merkezi ve dünyadaki en zengin antioksidandır.

Farnesol: Doğal pestisit (portakal çiçeği, yasemin ve ylang ylangda da bulunur).

Metil Eugenol: Yerel antiseptik ve anestetik (ayrıca tarçın ve limon balsamında bulunur).

Nerol: Tatlı kokulu aromatik antibiyotik bileşiği (limon otu ve şerbetçiotunda da bulunur).

Fenil Asetaldehit: Başka bir tatlı kokulu ve aromatik bileşik (çikolatada da bulunur).

Fenil Geraniol: Doğal olarak geraniol, parfüm ve meyve aromalarında yaygın olarak kullanılır.

Depresyonu İyileştiriyor

Gül yağının yararlı olabileceğinin mükemmel bir örneği, depresyonu nasıl etkilediği açısından görülür. Atalarımız, zihinsel durumların azaldığı veya zayıf düştüğü durumlarla savaşırken, çevrelerindeki çiçeklerin hoş manzaralarına ve kokularına doğal olarak kapılmıştır. Bir insanın gülleri sevmediği veya g gülün tadına bakmadığı görülmemiştir. Genel olarak, bunun ne kadar inanılmaz ve hoş olduğunu söylüyorlar.

Complementary Therapies in Clinical Practice Dergisi kısa süre önce bu tip doğal reaksiyonların; klinik olarak gülün aromaterapik olarak kanıtlandığını gösteren bir çalışma yayınladı. 28 doğum sonrası kadından oluşan bir grupla yapılan araştırmada kadınlar iki gruba ayrıldı: 15 dakikalık gül / lavanta yağı aromaterapi solüsyonu haftada iki kez dört hafta süreyle 15 dakikalık bir seans ve bir kontrol grubu ile kullanıldı.

Sonuçları oldukça dikkat çekiciydi. Kadınların postnatal depresyon skorlarında belirgin bir düşüş yaşadıklarının keşfedilmesinin yanı sıra, genel anksiyete bozukluğunda belirgin düzelme olduğunu bildirdiler.

Depresyon için gül öz yağı nasıl kullanılır: Anksiyete ya da endişe hissi duyuyorsanız, yatmadan önce baş ucunuza bir difüzöre beş damla gül ve beş damla lavanta koymayı deneyin. Emin olun yenilenmiş ve huzur içinde uyanacaksınız.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Cildi rahatlatan birçok öz yağ vardır. Tek başına antimikrobiyal ve aromaterapi yararları, ev yapımı doğal losyonlara ve kremlerinize birkaç damla öz yağ koymak için iyi bir nedendir.

2010’da Çinli araştırmacılar, gül öz yağının diğer 10 yağla karşılaştırıldığında en güçlü bakterisit aktiviteleri ortaya çıkardığını bulan bir çalışma yayınladı. Ayrıca, yüzde 0,25 oranında seyrelterek uygulandıktan beş dakika sonra Propionibacterium aknesinin (akneden sorumlu bakteriler) tamamen yok olduğunu keşfettiler.

Akne için gül yağı nasıl kullanılır: Sivilce çıkartıyorsanız, günde üç kez lekeler üzerine saf gül öz yağı damlasını deneyin. Steril bir pamuklu çubuk kullandığınızdan emin olun; antimikrobiyal güç sizin için fazla ise, biraz Hindistan cevizi yağı ile inceltin.

Cilt sağlığı için gül yağını kullanmak için bir başka sebep, cildinizin geçirgenliğini artırmak için olağan dışı kabiliyetli olmasıdır. Alman bilim adamlarının 2010 tarihli makalesinde açıkladığı üzere, gül öz yağının en ilginç yönlerinden biri: “Gül yağı uygulanan maddeler için lipofilik karakterleri, kimyasal yapısı ve cilt nüfuzu arasında net bir ilişki teyit edilebilir”.

Esasen, bunun anlamı gül öz yağı güzellik ve cilt ürünlerine eklendiğinde, cildinizin emilimini kimyasal maddelerden ve besleyicilerden daha fazla artırır.

Kendi avantajınıza göre, kullandığınız ürünlerinize karıştırıp yalnızca en iyi malzemeleri kullanıyorsanız bu yaşamınızı oldukça değiştirebilir. Öte yandan, ürünleriniz zararlı içeriklerle doluysa, içerisinde gül yağı içerse bile, bilmeden kendinizi zehirli kimyasallara maruz bırakıyor olabilirsiniz.

Libido Artırır ve Hormon Sağlığını Destekler

Gül öz yağı, kaygı karşıtı bir ajan olarak görev yaptığı için, performans kaygısı ve stresle ilişkili cinsel işlev bozukluğu olan erkeklere büyük ölçüde yardımcı olabilir. Ayrıca seks hormonlarının dengesine yardımcı olabileceği ve bu da seks hareketinin artmasına katkıda bulunabileceği anlamına gelir.

Libido için gül yağı nasıl kullanılır: Romantik bir akşam geçiren birçok erkek ve kadın, boynuna aşağıdaki uçucu yağlardan iki damla sürüp ovuşturabilir veya onları ev ya da yatak odasında kullanabilir:

 • Gül
 • Sandal ağacı
 • Yasemin
 • Ylang ylang

Ayrıca, bu yağlar, jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlarla kombine edilebilir ve daha sonra eşinize bir terapi masajı yapabilirsiniz.

İnflamasyonu Azaltır

Gül öz yağı, yüksek ateşli bir hastayı ve ateşe neden olan iltihaplarını sakinleştirir. Mikrobiyal enfeksiyon, zehirli maddelerin yutulması, hazımsızlık ve dehidrasyona bağlı diğer inflamasyon vakalarında da yararlı olabilir. Bu, romatizma, artrit, gut ve ateş gibi ilişkili durumların azalmasına neden olabilir.

Hemoroid Belirtilerini Kolaylaştırır

Evet, doğru duydunuz. Gül yaprakları hemoroid tedavisinde doğal bir yardımcı olarak hareket eder. Bunun nedeni, lif ve su içeriği bakımından zengin oldukları ve vücuttan toksinleri atarak sindirime yardımcı olan bileşikler içerdikleri içindir. Dahası, kanama atıklarına karşı oldukça etkilidirler ve ağrı ile mücadele için anında yardım eder.

Sıkılaştırıcı ve Germe Özellikleri Bulunuyor

Gül yağının gerginleştirici özelliğinin birçok yararı vardır. Ciltte tonlama ve germe, kaslar, bağırsaklar ve kan damarlarını daraltma esnasında dişeti ve saç köklerini güçlendirir. Dişlerin, saçların, kırışıklıkların, karın bölgesindeki bağırsakların ve kasların sıkışmasıyla, yaşlanmayla ilişkili deformasyonda zamansız kayıplara karşı koruma sağlar.

Her şeyden önce, gül öz yağı, kan damarlarını daraltarak yaraların ve kesiklerin neden olduğu kan akışını durdurmaya yardımcı olur. Bu büzücü özellik aynı zamanda bazı ishal türlerini iyileştirir.

Diğer faydaları;

 • Cildi kirden, yağdan arındırır.
 • Ciltte oluşan güneş ve gebelik lekelerinin görünümünü hafifletir.
 • Gözlerinizde kanlanma veya göz nezlesi gibi sorunlarda gül yağına batırılmış pamukla göz kapağına kompres yapmak işe yarayabiliyor.
 • Doğal makyaj temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz.
 • Cildi canlandırır, gençlik kazandırır.
 • Gül yağı ile karın bölgesine masaj yapılırsa kabızlık sorunu hafifler.
 • Alerjik cilt sorunları, egzama ve açık yaralarda tedavi edici rolü vardır.
 • Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı gül yağı katarak gargara yapmak, ağız içinde oluşan bakterileri yok eder, ağız kokusunu önler.
 • Antiseptik özelliğinden dolayı mikropları öldürmekte etkilidir.
 • Ciltte her hangi bir sebeple oluşan kızarıklıkları hafifletir.
 • Nefes darlığı, astım, kronik öksürük gibi sorunları azaltır.
 • Kas ağrıları, burkulma, ödem gibi sorunlarda gül yağı ile masaj ya da kompres önerilir.
 • Gül yağı ile masaj yapıldığında sindirim sisteminin fonksiyonları hızlanır.
 • Stresli, depresif durumlarda gül yağı katılmış su ile duş alınması, küvetin doldurulduğu suya gül yağı katılması önerilir.
 • Gül yağının huzur verici, rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bu sebeple baş ağrısı yaşanan ya da stres altında hissedilen anlarda bileklere, şakaklara gül yağı ile masaj yapılması iyi gelebilir.
 • Bulunduğunuz ortamda cam bir kasenin içine su doldurup birkaç damla da gül yağı koymak sizi rahatlatacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz