Güvercinler Yönlerini Nasıl Bulur?

güvercin yön bulma

Güvercin yetiştirmeye yeni başlayan biri için temel sorunsallardan biridir güvercinlerin uçtuktan sonra yuvalarına geri dönüp dönemeyeceği. Zira büyük bir hevesle ve zaman zaman da yüksek meblağlarda paralar ödenerek alınıp yetiştirilmeye başlanan güvercinlerin yuvalarına dönmemeleri büyük bir hayal kırıklığı olacaktır.

Ancak güvercinlerin doğaları gereği yuvalarına ve eşlerine sadık olmaları ve evcilleşebilen bir tür olmaları sebebiyle, güvercin sahiplerinin böyle bir kaygıya düşmelerine genel olarak gerek yoktur. Çünkü onların hem bedensel hem de ruhsal özellikleri yuvalarına ve eşlerine dönmeye meyillidir.

Ayrıca doğayı iyi okuyabilen içgüdüleri ve uzmanlarca iç pusulaya sahip olma özellikleri de, güvercinlerin yönleri doğru tahlil edip hedeflerine ulaşabilmelerini sağlamaktadır.

Sağlıklı güvercinler uçarken, yaşam alanının çevresindeki bina, ağaç ve çeşitli yapıları görsel hafızalarına kazıyarak, güneş ışınlarını, dünyanın manyetik alanını, yıldızları ve kokuları kullanarak yönlerini doğru bir şekilde bulabilmekte ve yuvalarına geri dönebilmektedirler. Güvercinler, bu özelliklerini bir arada kullanmakta olduklarından, yuva ya da uçuş hedefindeki düzenlerden herhangi biri ya da birkaçı değiştiğinde, sahip olduğu ve o anda kullanabileceği yön bulma becerilerini daha da baskın hale getirerek yine de yönlerini bulabilir.

Güvercinler Yönlerini Nasıl Buluyor?

Koku

Evcilleşmeye meyilli olan güvercinler, yuvalarının kokularını sindirirler ve bu kokuyu başlangıç noktası alarak bu alandan ayrılır ve yine bu noktaya ulaşırlar. Bu genel olarak yaşadığı alan ve çevresi için oldukça etkili bir yöntemdir güvercinlerde. Yine sahibiyle olan ilişkisinde onun kendine has kokusunu da hafızasında tutabilen güvercinler, özellikle açık alanlarda; yani yuvasından uzakta olduğu bir yerde uçacaksa, uçuş sonrası sahibine geri dönebilmektedir. Açık alanda koku özelliğinin yanında çevresel özellikleri görsel hafızasına eklemesi ve o alanın manyetik niteliği de yine yön bulmasında etkilidir.

Güneş Işınları ve Yıldızlar

Güvercinler genel olarak çok iyi bir görsel hafızaya sahiptir. Bu nedenle genel yaşam alanında uçarken o alanın genel güneş ışığı ve yıldız düzenini aklında tutar. Ve uçuş pratiği yaptıkça onun için gökyüzündeki muhteşem bir rehbere dönüşür güneş ve yıldızlar.

Dünyanın Manyetik Alanı ve Güvercinlerin İçsel Pusulaları

Güvercinlerin ve genel olarak kuşların en hayret verici özelliği olan bu yönlerinin tek izahı onların içsel bir pusulaya sahip olduklarıdır. Bulunduğu alanın manyetizmasını iyi analiz edebilen güvercinler, zihinsel olarak hangi yöne gidiyor olduklarını ve dönüşte hangi yönü kullanarak başlangıç noktasına erişebileceklerini anlayabilirler. Bilim adamlarını hayrete düşüren güvercinlerin bu özelliklerinin varlığı, yapılan bir deneyle kanıtlanmıştır.

Deneyde uçurulmadan önce ayaklarına küçük bir mıknatıs bağlanan güvercinler, yönlerini karıştırmış ve düzensiz uçma eylemi göstermeye meyil etmişlerdir. Bu araştırma sonucunda, güvercinlerin bedenlerinin dünyanın manyetik alanını hassas olarak algılayabildiklerini; dolayısıyla başlangıç noktası ve hedeflerini diğer tüm yön bulma becerilerini; yani, yıldızlar, güneş, görsel ve koku hafızalarını kullanarak algılayıp bulabildiklerini kanıtlamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz