Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Genel halsizlik veya uyuşukluk hissi birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir sorundur. Ağrı ve Destekleyici Bakım Merkezi’ne göre, halsizlik “fiziksel gücün ya da kas gücünün eksikliği ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için fazladan çaba sarf edilmesi gerektiği” olarak tanımlanabilir. Halsizlik, günlük aktivitelerin gerçekleştirilmesi için yeterli enerjiyi bulamamanız anlamına gelir. Uykulu ya da yorgun hissedebilirsiniz. Diğer semptomlar arasında aşırı terleme, iştah kaybı, konsantrasyon güçlüğü ve uykuya dalmada zorluk yer alır.

Yeterli miktarda uyku uyunmadığında, bağışıklık sistemi zayıfladığında, aşırı alkol içmek, öğün atlamak, duygusal stres ve besin yetersizliğinden dolayı kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Kalıcı halsizlik, anemi, artrit, hipotiroidizm, uyku bozukluğu, kanser, kronik yorgunluk sendromu, diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bu durumlarda, halsizliğin ardındaki kesin sebebi bulmak çok önemlidir.

Enerjik ve ferah hissetmek için, günde en az 30 dakika egzersiz yapmalı, ideal vücut ağırlığınızı korumalı, iyi bir diyet yapmalı, uygun bir şekilde uyumalı, su içmeye, alkolden uzak durmaya ve sigara içmeyi bırakmaya dikkat etmelisiniz. Birçok yöntem, enerjinizi artırabilir ve dayanıklılığınızı geri kazandırabilir.

Muz

Muz, sükroz, fruktoz ve glukoz gibi hızlıca ve önemli miktarda enerji artışı sağlayabilen mükemmel bir doğal şeker kaynağıdır. Ayrıca muzda, vücudunuzun şekeri enerjiye dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu bir mineral olan potasyum vardır. Muzdaki lif de kanınızdaki glikoz seviyesini korumaya yardımcı olur.

Ne zaman halsiz hissederseniz, bir ya da iki muz yiyin. Muzlu milkshake veya smoothie de deneyebilirsiniz.

Vücudunuzu güçlendirmek ve dinamik hissetmenize yardımcı olmak için günde iki kez bir çorba kaşığı bal ile birlikte olgun bir muz yiyin.

Badem

Badem, enerjik hissetmenize ve genel halsizlik belirtileriyle savaşmanıza yardımcı olabilecek E vitamini ile doludur. Ayrıca, bademdeki yüksek magnezyum içeriği; protein, yağ ve karbonhidratların enerji kaynaklarına dönüştürülmesinde rol oynar. Bazı kişilerde görülen magnezyum eksikliği halsizliğin başlıca sebebi olabilir.

İki badem, bir kuru incir ve birkaç kuru üzümü suda bekletin. Sabahları, badem, incir ve kuru üzümleri çıkarın ve suyu için. Ardından meyveleri yiyin.

Ayrıca, yanınızda kavrulmuş badem taşıyın ve ne zaman yorgunluk ya da halsizlik hissederseniz, anında enerjik hissetmek için badem tüketin.

Süt

Süt halsizliği azalttığına inanılan en önemli B vitamini kaynağı olarak kabul edilir. Ayrıca kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlü tutan iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Halsiz olduğunuzda, içine bir tatlı kaşığı bal atarak bir bardak ılık süt için.

Ayrıca bir fincan sütte iki ila üç incir kaynatın. Haşlanmış incirleri yiyin ve güç kazanmak için sütü için.

Alternatif olarak, bir bardak ılık süte bir çay kaşığı tereyağı ekleyin. Aşırı kan kaybının neden olduğu halsizliği tedavi etmek için günde iki kez için.

Bektaşi Üzümü

Amla olarak da bilinen Bektaşi üzümü, enerji düzeyinizi artırabilecek son derece besleyici bir meyvedir. İyi bir C vitamini, kalsiyum, protein, demir, karbonhidrat ve fosfor kaynağıdır. Günlük olarak sadece bir Bektaşi üzümü yemek zayıflamış bir bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Bir miktar Bektaşi üzümünü iyice temizleyin ve ardında meyve suyu elde etmek için blenderdan geçirin.

İki çorba kaşığı bal ilave edin.

Bir hafta boyunca günde iki veya üç kez içebilirsiniz.

Ginseng

Yüzyıllardır güçlü bir antioksidan olarak bilinen ginseng, halsiz hissettiğinizde size daha fazla enerji verebilir. Bu bitkinin sakin ve yatıştırıcı doğası da sinirlerinize anında etki eder.

Bir ginseng kökünü ince dilimler halinde kesin.

Üç bardak suda, düşük ısıda olmak koşuluyla, 15 dakika boyunca 8 ila 10 dilim ginsengi pişirin.

Çözeltiyi süzün, biraz bal ekleyin ve soğumasını bekleyin.

Günde bir ila üç bardak ginseng çayı içebilirsiniz.

Not: Ginseng yüksek tansiyonu olanlar için uygun değildir.

Meyankökü

Meyan, çeşitli halsizlik belirtileriyle savaşabilen bir bitkidir. Bu bitki, vücut tarafından doğal olarak üretilen adrenal hormonları aktive eder, böylece enerjinizi ve metabolizmanızı artırır.

Bir tatlı kaşığı meyan kökü ve iki çay kaşığı balı, bir bardak ılık sütün içine ekleyin.

Daha enerjik hissetmek için günde iki kez için.

Not: Meyan, bazı kişilerde kan basıncını artırabilir, bu yüzden düzenli olarak almadan önce doktorunuza danışın.

Mango

Mango, iyi miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içeren tatlı ve sulu bir meyvedir. Aynı zamanda diyet lifi, potasyum, magnezyum ve bakırın mükemmel bir kaynağıdır. Mangodaki demir, vücuttaki kırmızı kan hücresi sayısını artırarak anemiyle mücadeleye yardımcı olabilir. Ayrıca anında enerji sağlayan ve şekere dönüşen nişasta içerir.

Bir bardak mangolu milkshake içmek, halsiz hissettiğiniz zamanlarda enerji üretme sürecini hızlandıracaktır.

Mangoları dilimlere bölebilir ve bir tatlı kaşığı bal, bir tutam safran, toz kakule ve doğal gül suyu serpip yiyebilirsiniz. Aşırı kan kaybına bağlı halsizliği tedavi etmek için günde iki kez yiyin.

Çilek

Çilek, gün boyu enerjinizi koruyabilecek düşük kalorili bir meyvedir. Vücudun dokularının onarılmasına yardımcı olan, bağışıklık sistemini güçlendiren ve serbest radikal hasarını önleyen bir antioksidan olan C vitamini ile doludur. Ayrıca, sağlıklı bir manganez, lif ve su kaynağıdır.

Halsiz hissettiğinizde yarım bardak taze çilek suyu içebilirsiniz.

Ayrıca sadece çilek yiyebilir veya düşük kalorili ve yüksek lifli bir meyve salatası yapmak için diğer meyvelerle de karıştırıp tüketebilirsiniz.

Yumurta

Halsizlikle mücadele etmenin en önemli yollarından biri, dengeli beslenmektir. Yumurta; protein, demir, A vitamini, folik asit, riboflavin ve pantotenik asit gibi besinlerle doludur.

Her zaman daha iyi hissetmek için günde bir yumurta yiyin. Haşlanmış yumurta, peynirli veya yeşil sebzeli omlet veya yumurtalı sandviç yiyebilirsiniz.

Kahve

Kahvede bulunan kafein, beyni destekliyor ve size anında bir enerji artışı sağlıyor. Ilımlı olarak içtiğiniz sürece kahve içmek size zarar vermez. Enerjik hissettirir, metabolizma hızını artırabilir, dayanıklılığı ve odaklanmayı geliştirebilir ve ağrıyı azaltabilir. Günde iki fincandan fazla kahve içmeyin. Endişe ve uykusuzluk riskini artırabilir.

Bu yöntemleri denedikten sonra bile çoğu zaman yorgun hissediyorsanız, kesin nedeni belirlemek ve doğru şekilde tedavi görmek için doktorunuzdan randevu alın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz