Hamileliğin 1. Ayında Bebek Gelişimi

hamilelikte birinci ay

Hamileliğin 1. Ayı

Hamileliğin 1. ayında aslında henüz gebeliğin başlamaya başladığı bir aydır. Anne adaylarının yumurtalıklarının birinde ,sağında veya solunda bir yumurta hücresi sıvı biriktirerek olgunlaşmaya başlar ve buna folikül adı verilir. Bu folikül; belli bir dönemde içinde ki olgun yumurta hücresini serbest bırakmak için çatlar ve bu olaya yumurtlama denir.

Gebelikte ilk Ay bebek ve Belirtilerin Oluşması

Yumurta hücresi serbest kaldıktan hemen sonra follop tüpü adı verilen kanallara girer. Kanallara girdiğinde şayet kanalda sperm bulunup yumurta ile karşılaşırsa döllenme olur. Döllenme gerçekleştikten sonra artık embriyo oluşmuştur. Bu embriyo bölünmeye başlayarak rahim içine doğru ilerler ve buraya yerleşir. Bu da yaklaşık olarak döllenme olan ayın son haftasına doğru olur. Ayın sonuna gelindiğinde 4-4,5 hafta gibi olduğunda artık embriyo rahim içine yerleşmiştir.

Bu sırada vücutta Beta HCG salgılamaya başlar. Bu hormonun salgılanmasıyla beraber vücut kendini gebelik şartlarını adapte etmeye çalışır. Beta HCG’nin salgılanmasının ardından yaklaşık 1 hafta sonra da idrarda gebelik testi sonuçları doğru bir şekilde alınabilmektedir.

Bebek amniyotik sıvının içinde bir kesede büyür. Beyni, gözleri, ağzı, iç kulakları ve sindirim sistemi gelişmeğe başlar. Sinir sistemi beyni, kalbi ve akciğerleri sekillenmeğe başlar. Kulakları küçücük nokta şeklindedir, gözleri ve burnu oluşmuştur. Kol ve bacakları şekillenmeye başlamıştır. Bu ayın sonunda embriyo elma çekirdeği kadar, yaklaşık 6 mm büyüklüğündedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz