Hamileliğin (Gebeliğin) 14. Haftası

14 haftalık hamilelik

Hamileliğin 14. Haftası

Bu zamana kadar ki bütün ultrason görüntülerinde bebeğin şekli ve özellikle de kafası hep eğri şekilde duruyordu. Bebeğin gelişim sürecinde sıra kemiklere gelmiştir. Bu aşamaya kadar sinir sistemi, organ gelişimi ve vücut sistemlerinin fonksiyonel bir biçimde çalışması için çalışan fetüs, artık iskeletin inşasıyla ilgilenmektedir. Kemikler bu haftadan itibaren her geçen gün biraz daha sertleşmeye ve temel fonksiyonlarını yerine getirmeye bir adım daha yaklaşmaya başlayacaktır.

Gebeliğin 14. haftasında bebek daha dik durabiliyor ve kafasını kaldırabiliyor. Bebek artık derin nefesler alabiliyor ve yutkunabiliyor. Bu dönem ve sonrası itibari ile artık solunan havanın kalitesine çok dikkat edilmeli. Çünkü bebek plasenta yardımı ile annenin aldığı besinlerle beslenir ve onun soluduğu havayı solur. Sigara içilen ortamlardan uzak durmalı ve havalandırılmış odalarda uyumalıdır. Bebeğin boyu 6-7 cm, ağırlığı ise 13-20 gr. olmuştur. Kasları artık çok kuvvetli. Tüm vücudu renksiz ve ince tüylerle kaplanmıştır. İlk haftalardaki derisin kırmızı görünümü yavaş yavaş kayboluyor.

Tiroid bezinin etkili bir biçimde çalışmaya başladığı hamileliğin 14. haftasında birçok hormonun üretimi bebek tarafından oldukça düzenli bir şekilde yapılabilmektedir. Vücudun içinde tüm bu gelişimler devam ederken bebeğin derisi son derece ince ve nispeten şeffaf bir yapıya sahiptir. Deri yüzeyinde küçük tüyler oluşmaya başlayacak ve bu oluşum süreci yaklaşık olarak 28. haftaya kadar da devam edecektir.

Gebeliğin 14. Haftasında annenin de göğüslerindeki büyüme devam etmektedir. Bu haftalarda kolostrum olarak adlandırılan sarı bir sıvı göğüs uçlarından az miktarlarda gelebilmektedir. Bu durum göğüs gelişiminin rutin süreci içinde yaşanan normal bir durumdur ancak yine de düzenli kontrollerin aksatılmaması ve tüm gelişmelerin hekimle paylaşılması da atlanmamalıdır. Anne, bu hafta bel ve sırt ağrıları ile tanışabilir fakat bu hafta da şiddetli ağrılar gerçekleşmez. Tansiyon sorunu ortaya çıkacaktır. Genelde ara sıra düşen tansiyon problemi için bazen biraz tuzlu yenilmesi gerekebilir.

Ciddi tansiyon sorunlarında doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılır. Bu hafta da anne adaylarını rahatsız edebilecek bir diğer sorun ise yine kabızlık. Bu sorun içinde beslenme alışkanlıklarında çok dikkatli olmak gerekiyor. Aşırı kabızlık çeken anneler için bazı bitkiler önerilebilir fakat yine doktorun önerisi dikkate alınmalı ve miktarlara dikkat edilmeli. Gebeliğin 14. haftasında birçok anne cinsel dürtüler yaşayacaktır. Hormonların etkisi ile ortaya çıkan bu durum normaldir ve cinsel hayat sürdürülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz