Hamileliğin (Gebeliğin) 40. Haftası

40 haftalık hamilelik

Hamileliğin 40. Haftası

Gebeliğin son haftası olan 40. hafta, ebeveynin belki de dünyadaki en kutsal duyguyu tecrübe etme zamanının geldiğini göstermektedir. Bebek artık içeride kalamayacak kadar büyüktür. Boyu 48-50 cm, ağırlığı ise 3400 gr. göbek kordonun uzunluğu ortalama 50 cm, çapı ise 1,3 cm olabilir. Pembe cildinde ki kremsi vernix tabaka ve tüylerin çoğu kaybolmuştur. Bebeğin vücut ağırlığının yaklaşık olarak %15’i yağdan oluşmaktadır. Büyük oranda sudan oluşan vücudu ile bebek doğum için tamamen hazırdır ve doğum sancılarının başlamasıyla dünyaya gelecektir.

40. hafta dolduğu halde doğum sancıları ortaya çıkmamışsa telaş etmeye gerek yok. Gebeliklerin %25 ‘i beklenen tarihte gerçekleşmez. Bazı gebeliklerde doğumun gerçekleşmesi için 40 haftadan sonra 10 ya da 14 gün beklenebilir. Eğer hala doğum sancısı başlamaz ise suni sancı verilir. Suni sancının doğumu gerçekleştiremediği durumlarda ise son çare sezaryendir.

Anne 40. hafta da büyük bir heyecan içindedir. Bu haftadan sonraki herhangi bir günde doğum gerçekleşebilir. Gerçek doğumun belirtileri;

  • Düzenli aralıklarla gelen ağrılar; doğumdan başka hiçbir şeyin dindiremediği bu ağrılar sürekli artış gösterebilir,
  • Kanlı ve sümüksü yapıdaki nişanın atılması,
  • Anne karnındaki zarların yırtılarak suyu dışarı bırakması (suyun gelmesi). Bu su bazen yavaş bir biçimde akar bazen de rahimden boşalır.

Bu süreç başladığında zaten hastanede kontrol altında olan anneler bir an önce doğuma alınırken, beklenmedik bir sürprizle karşılaşılması halinde mümkün olan en kısa süre içinde ve “hiç vakit kaybetmeden” en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

Bu belirtilerden sonra uzman doktorların yardımı ile doğum gerçekleşmeye başlamıştır. Doğum kanalına başı yerleşmiş olan bebek annenin ıkınmalarıyla dünyaya gelir. Bebeğin dünyaya geldiği ilk ağlama sesi ile birlikte akciğerlerde artık su yerine oksijen yer alacaktır. Bu zamana kadar hep su ile dolu olan akciğerler hava ile tanışıp gelişimini tamamlamış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz