Hamileliğin (Gebeliğin) Bilinmeyen Etkileri

hamilelik bilinmeyen etkiler

Hamileliğin en bilinen yan etkilerinin başında mide bulantıları, aşerme, duygulardaki değişiklikler, yorgunluk ve halsizlik hissi olarak sıralanabilir.

Oysa tüm bu yan etkilerin dışında şaşırtıcı yan etkileri de vardır;

Bir anda kendinizi buz, tebeşir, toprak gibi yemek olmayan maddeleri yemek isterken bulabilirsiniz. Bu aşermeye sebep olan şeyin ne olduğu bilinmiyor ancak biyokimyasal, psikolojik ve kültürel nedenlerin bir birleşiminin bu etkiyi oluşturabileceği tahmin ediliyor.

Sürekli bir baş dönmesi hissi yaşanması da bu yan etkilere örnek olarak gösterilebilir. Hamileliğiniz boyunca kardiyovasküler sisteminizde ve kan basıncınızda pek çok değişiklik gerçekleşecektir. Genellikle vücudunuz bununla baş edemez ve baş dönmesi hissetmeniz kaçınılmaz olabilir.

Hamileliğin bir diğer çok bilinmeyen yan etkisi ise fazla tükürük salgılanmasıdır. Uzmanlar neden hamilelik boyunca bu kadar yoğun tükürük salgılandığını bilmemekle birlikte hormonlardaki değişikliklerin ve mide bulantısının buna neden olduğu tahmin edilmektedir.

Nefes darlığı ise bir diğer yan etkidir. Hamileliğin ilk dönemlerinde bile nefes nefese kalmanız ve en ufak bir hareketinizde bile nefesinizin tıkanması son derece normaldir.

Sürekli burun tıkanıklığı hissetmek hamileliğin bir diğer şaşırtıcı yan etkisidir. Kadınların yaklaşık yüzde 20-30’u hamilelik süresince burun tıkanıklığından yakınmaktadır. Burun tıkanıklığı şikayetleri genellikle 2. trimester civarında başlayabilir ve doğumdan sonraki 1-2 haftaya kadar devam edebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz