Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

gebelikde diş sağlığı

Hamilelik döneminde hormonların değişmesiyle birlikte dişler de hassaslaşıyor. Bir de üstüne aşermeler olunca, anne adaylarının ağız sağlığı çikolatalardan ve tatlılardan nasibini alıyor. Sadece bu değil; ilk aylardaki kusmalarda dişlerin çürümesini tetikliyor. Diş eti kanamaları da cabası. Bu yüzden hamilelikte ağız ve diş sağlığına, normalden çok daha fazla özen göstermek gerekiyor.

Hamilelik öncesi diş kontrollerini yaptırmak neden çok önemlidir?

Hamile kalmayı planlayan kadınların mutlaka diş hekimi kontrolünden geçerek yapılması gereken tedavileri varsa hamilelikten önce yaptırmaları ve bu dönemde oluşabilecek ağız içi değişimleri hakkında bilgi edinmeleri gerekir. Çünkü hamilelik sürecinde çürük dişler, diş ve diş eti hastalıkları düşük riskini 7 kat arttırır.

Hamilelikte ağız ve diş nasıl etkilenir?

Hamilelikte, hormonal dengede olan ani değişimden (östrojen ve progesteron hormonların artışı) dolayı sıklıkla diş eti kanamasına rastlanır. Anne adaylarında aşermeye bağlı olarak meydana gelen tatlı, karbonhidrat ihtiyaç artışı ve yetersiz ağı? bakımı, dış eti kanamasını kötü etkiler. Dış etleri kızarık, şişkin ve kanamalı bir hale gelir. Özellikle anne adayının “diş etlerim kanıyor” diye fırçalamayı bırakması, sorunu daha da artırır. Ayrıca hamilelikte sıklıkla görülen kusma ve bulantı sebebiyle mide asidinin diş yüzeyindeki minenin kaybına yol açması dişleri kalıcı olarak etkiler.

Kusan anne adaylarında ağız ortamındaki asit seviyesi yükseldiğinden (tükürük salgısındaki asit miktarı da hamilelikte artar) dişlerde hassasiyet, aşınma ve çürüme artar. Hamilelik boyunca iyi huylu diş eti tümörlerinin gelişimi oldukça yaygın bir problemdir. Doğumdan sonra, hormonal değişiklikten kaynaklanan diş eti kanamaları ve iyi huylu diş eti tümörleri kendiliğinden düzelme gösterir.

Hamilelikte diş röntgeni çektirilebilir mi?

Zorda kalınmadığı sürece hamilelikte röntgen çektirmemek gerekir. Aslında diş hekimlerinin kullandığı röntgen makineleri çok düşük seviyede radyasyon yayar ki bu orandan fazla miktarda radyasyonu dışarıdan bile alabilirler. Eğer röntgen çekmek gerekirse hastaya mutlaka koruyucu kurşun önlük giydirilmesi ve düşük dozda çekilmesi gerekir. Eğer çok acil bir durum yoksa doğum sonrasına ertelenmelidir.

Peki, sık bulantı ve kusma yaşayan anne adaylarında, diş sağlığı olumsuz etkilenir mi?

Kusma ağız ortamında asit seviyesinin yükselmesine neden olur ve dişin mine ve/veya dentin mineral tabakalarında oluşan ve görünen madde kaybına yol açar. Bu olgu dişlerde hassasiyete, aşınmaya ve çürüğe kadar gidebilir.

Hamilelikte diş tedavisi sakıncalı mıdır, değilse en ideal dönem ne zamandır?

İlk 3 ve son 3 ayda diş tedavisi hamileler için sakıncalı bir dönemdir. İlk 3 ay bebeğin organ gelişim dönemi olduğu için anne adayı, kanama riski ve düşük tehlikesi taşır. Son 3 ay ise strese bağlı erken doğum riski ve diş hekimi koltuğunda rahat oturamamaktan dolayı tedavi pek tavsiye edilmez, ikinci 3 aylık dönem diş ve diş eti tedavileri için en uygun zaman dilimi olarak kabul edilir. Dolgu ve kanal tedavisi bu süreçte güvenle yapılabilir. Diş doktoru acil bir durum yoksa zaten müdahale etmeyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz