Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

hamilelikte spor

Egzersiz veya fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzının, kişinin genel sağlığı açısından iyi olduğu bilinir. Fakat hamilelik özel bir durum olduğundan, bu tip egzersizlerin hangilerinin güvenli olup olmadığına dair düşünceler vardır. Genel olarak hamile bir kadının fiziksel açıdan aktif olmaya teşvik edilmesi gerekir. Bunun, çok ağır egzersizler olması gerekmez, düzenli olarak yürüyüş, yüzme yapma veya en azından asansör yerine merdiven çıkmanın bile faydası vardır.

Sporla ilgilenenlerin hamilelikte tamamen yaptığı sporu bırakması gerekmez. Yalnız boks, güreş gibi hamileliği tehlikeye sokabilecek sporlar bu gruba dahil değildir. Egzersiz ve spor yapmanın hamilelikte de çok faydası vardır. Tüm bunlar detaylıca aşağıda anlatılmıştır.

Hamile Bir Kadın İçin Egzersiz Yapmak İyi Midir?

Düzenli olarak egzersiz yapmak kadına fizyolojik açıdan birçok fayda sağlar. Ayrıca kadın çok daha sakin olur, daha enerjik olur ve kendini daha iyi hisseder.

Fiziksel Faydaları Var Mıdır?

Evet. Şişme, baş ağrısı, yorgunluk ve sırt ağrısı gibi hamilelikte sık görülen durumlarda azalma olur. Ayrıca egzersiz yapan kadınlarda nefes darlığı ve kabızlık gibi sorunların gözle görülür şekilde azaldığı bilinir.

Egzersizin, Hamilelikte Kilo Alımıyla İlgili Faydaları Var Mıdır?

Kişi bu konuda dikkatli olmalıdır. Rahmin ve içindekilerin büyümesi, kan miktarının artması, su tutumu ve yağ tutumu gibi kilo alımını etkileyen birçok faktör vardır. Doğum sonrasında bu kiloları vermek için belki çok az, belki de hiç uğraş vermeye gerek kalmaz. Sadece yağ depolanması buna dahil değildir. Hamilelikte egzersiz yapmak, yağ depolanmasını azaltır. Ayrıca doğum sonrası kilo vermeyi de kolaylaştırır.

Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Riskli Yanları Var Mıdır?

Evet. İşte bu yüzden sadece uygun olan egzersizler yapılmalıdır. Projesteron hormonu eklemleri bir arada tutan ve sabit durmalarını sağlayan bağların yumuşamasına neden olur. Yanlış bir egzersiz türü de eklemlere zarar verebilir.

Peki, Hamile Bir Kadın İçin Ne Tür Egzersizler İdealdir?

Biz burada ideal bir egzersiz programı veremeyiz. Program kişiye özel belirlenmeli, kadının sağlık durumu ve nelerden hoşlandığı göz önüne alınarak ayarlanmalıdır. Bu durumda bir uzmanın yardımcı olması önerilir.

Eğer Bir Kadın Hamilelik Öncesinde Düzenli Egzersiz Yapmaktaysa, Bu Durumda Ne Yapması Gerekmektedir?

İdeal olan, devam etmesidir. Ama bunu yapmadan önce, yapması ve yapmaması gereken hareketler konusunda bilgilendirilmelidir.

Program Aşağıdaki Gibi Olmalıdır;

  • Birkaç dakika ısınma egzersizleri, 15-30dk. Arası egzersiz yapıl malı, sonra biraz yavaşlanmalı, yine durmadan önce birkaç dakika egzersiz yapılmalı. Kadın ani hareketlerden de, ani durmalardan da kaçınmalıdır.
  • Uygun miktarda sıvı alınmalıdır.
  • Uygun spor kıyafetleri giyilmelidir. Rahat olmalıdır.
  • Eğer nabız ölçen bir alet varsa, oran 140’ın altında tutulmalıdır.
  • Egzersiz yapılan yer iyi aydınlatılmış ve havadar bir yer olmalıdır. Aşın sıcak olmamalıdır.
  • Aşırı yoğunluktan kaçınılmalıdır.

Doğuma Kadar Düzenli Egzersiz Yapmış Bir Kadının, Yapmayan Birine Göre Ne Gibi Avantajları Vardır?

Egzersiz yapmış kişi doğuma daha çok enerjiyle girer ve doğumla başa çıkması daha kolay olur. Doğum kadından kadına göre değişir. Egzersiz bunu etkileyen faktörlerden sadece biridir. Hamilelikte düzenli egzersiz yapmak, doğum süresini etkiler mi? Doğumun buna istinaden daha uzun veya kısa süreceğine dair bir kanıt yoktur.

Sırt Ve Bacak Esnemesi

Hamileliğin ileri bir döneminde kadın hafif esneme hareketleri yapabilir. Düzenli egzersiz yapmak fiziksel olarak da, psikolojik olarak da kadını güçlendirir. Egzersizin biçimlendirilmesine gerek yoktur. Düzenli yürüyüş veya yüzme en iyisidir.

Egzersizler Ve Doğumda Ağrı Kesici İhtiyacı Hakkında Ne Söylenebilir?

Hamilelikte düzenli egzersiz yapmanın, doğumda ağrı kesici alma ihtiyacını azalttığına dair bir kanıt yoktur. Hamilelikte egzersiz yapmanın, sezaryen ihtimalini azaltır mı? Hayır. Buna dair bir kanıt yoktur.

Hamile bir kadın başka ne gibi aktivitelerde bulunabilir? Yüzme, bisiklete binme, yürüyüş, koşma, golf gibi sporlar hamilelikte güvenle yapılabilecek sporlardır.

Güvensiz Olarak Nitelendirilen Aktiviteler Var Mıdır?

Kayak, su kayağı, basketbol, hokey, dalma, bazı jimnastik aktiviteleri hamilelikte güvensiz olarak nitelendirilen sporlardır. Hamilelik ilerledikçe risk de artar.

Hamilelik Süresince Ne Tür Egzersizlerden Kaçınmak Gerekir?

Hoplamalı, zıplamalı hareketlerden kaçınmak gerekir. Bir de özellikle hamileliğin ikinci yarısında sırtüstü yatarak hareket yapmaktan kaçınmak gerekir, çünkü bu şekilde rahim ana damarlara baskı yaparak kan akışını engeller.

Esneme Hareketleri İçin Ne Söylenebilir?

Çoğu doğum öncesi kurslarında bu hareketler yaptırılır ve hamilelik süresince yapılması önerilir.

Fetusun Büyümesiyle İlgili Bir Kaygı Olması Durumunda, Hamile Kadın Egzersiz Yapmaya Devam Edebilir Mi?

Bu durumda dikkatli olunması tavsiye edilir. Bu konuyla ilgili tam bir delil olmasa da bu önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz