Hamilelikte Güneş Kremi Kullanımı

hamilelikte güneş kremi

Güneşli havalar, özellikle sıcak yaz ayları, cildimiz için oldukça yakıcı ve zararlı olur. Bu nedenle cildimizi güneşten korumak için güneş kremi kullanırız. Bu durum hamilelik dönemi için de geçerlidir. Fakat hamilelik dönemi kadınların daha dikkatli olmaları geren bir dönemdir. Örneğin güneş kremlerindeki kullanılan bütün maddeler hamilelik döneminde güvenli olmayabilir. Bu nedenle bazı maddeleri içeren güneş kremlerinden hamilelikte kaçınmakta fayda vardır.

Güneş gebelik maskesi oluşumunda risk faktörüdür

Hamilelik döneminde ciltte pigment üreten cilt hücreleri güneşe karşı daha güçlü bir şekilde reaksiyon gösterir ve hamilelik döneminde gebelik maskesi denilen kloazmaya neden olmaktadır. Gebelik maskesi ciltte oluşan koyu kahverengi lekelerdir.

Hamilelikte hangi güneş kremleri güvenli ve hangileri güvenli değildir?

Hamilelik döneminde ciltteki gebelik maskesi gibi cilt lekelerine karşı cildi güneşten mutlaka korumak gerekir. Bu nedenle hamilelik dönemine uygun bir güneş kremi kullanılmalıdır. Bu güneş kreminin en az 30 faktör koruma özelliği olmalıdır. Fakat bütün güneş kremleri hamilelikte güvenli değildir. Çünkü güneş kremlerindeki bazı maddeler kana karışarak anne karnındaki fetusu olumsuz etkileyebilir ve fetusta gelişim sorunlarına yol açabilir.

Hamilelikte oksibenzon, homosalat, 4-metilbenziliden kamfor, oktokrilen ve para-aminobenzoik asit içeren güneş kremlerinden kaçınmak gerekir. Bu kimyasallar hamilelikte ayrıca hassaslaşan cildi tahriş edebilir ve alerjik reaksiyona yol açabilir. Hamilelikte titanyum dioksit veya çinko oksit içeren güneş kremlerinin güvenli olduğu kabul edilmektedir.

Güneş kremleri evden çıkmadan 15-20 dk önce sürülmelidir. Güneş kremi dışarıda uzun süre kalınacaksa her 2 saatte 1 defa uygulanabilir.

Yağ içermeyen bir güneş kremi hamilelikte daha uygundur

Hamilelik döneminde hormonal değişmelerden olayı cilt daha yağlı bir yapıda olabilir ve bu da ciltte akne gibi cilt sorunlarını artırabilir. Bu nedenle hamilelikte güneş kremi seçerken yağ içermeyen ve nonkomedojenik olan (bu cilt gözeneklerini tıkamaz) bir güneş kremi tercih etmek daha uygun olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz