Hamilelikte Karın Sarkması, Çatlak İçin Öneriler

hamilelikte karın sarkması

Karın bölgesi, kafatası ve göğüs boşluğu gibi kemikle değil, kas dokusu ile çevrelenmiş olduğundan karın boşluğunuzun esneyebilmesine olanak verir. Hamilelik sırasında büyüyen rahim ile karın içi basıncı artar. Normal sınırlarda, karın içi basıncı arttıkça karın kasları gevşeyip, basıncı azaltmaya çalışır. Karın içi basıncının aşırı artığı durumlarda, karın kasları baskı altında kalır ve bu basıncın daha da yükselmesini engellemek için genişleyip deforme olur. Kaslar deforme oldukça, cilt esnekliğini kaybeder ve çatlaklar oluşur.

Yaşın ilerlemesi dokuların esnekliğinin azalması açısından kaçınılmaz bir durum. Günümüzde ileri yaş hamilelikleri ve çoğul gebelikler arttı. Çoğul gebelik ile dünyaya gelecek bebek sayısının artması, hamileliğinde oluşan deformasyonun daha fazla olmasını sağlayabiliyor.

Son zamanlarda genç ve doğurganlık çağındaki kadınlarda obezite sık görülüyor. Anne adaylarının fazla kilo ile başladıkları hamileliklerine, olması gerekenden çok daha fazla kilo alarak devam etmeleri, doğum sonrası bu kiloların verilmesini zorlaştırabiliyor. Doğum sırasında herhangi bir problem yaşanmamış olsa dahi, annenin vücudunda geri dönüşsüz estetik sorunlar oluşturabiliyor.

Ameliyat olmadan düzgün bir karına sahip olmak için her anne doğum sonrası hemen kilolarını verip, bir an önce eskisi kadar genç ve çekici olmak ister. Ama bunu yeniden kazanması baştan önlemlerini almamış ise elbette kolay olmayacaktır.

Anne adayının hamile kalmadan önce alacağı ve sonrasında dikkat edeceği birkaç önlem ile düzgün bir karına sahip olmak hayal değil.

Kilo Kontrolünüzü Sağlayın

Öncelikle hamile kalmadan önce ideal kilonuzda olmaya gayret etmelisiniz. İdeal kilo tespitinizde beden kitle indeksinden yararlanılır. Beden kitle indeksi (BKİ), vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. İdeal ağırlığınız ise ulaşılmak istenen BKİ’nin, boy uzunluğunuzun karesi ile çarpılmasıyla elde edilir.

Hamileliğe ait hipertansif durumlar, iri bebekten dolayı oluşacak problemler, erken doğum ve anne karnında bebeğin gelişme geriliklerini dengelemek amacı ile anne adayı normal BKİ’ye sahipse, hamilelikte 11.5-16 kg arasında kilo alması tavsiye edilir.

Beslenmenize Ve Sıvı Tüketiminize Dikkat Edin

Beslenmenin hamileliğin seyrinde ve sonucunda önemli oranda etkisi var. Önemli olan fazla miktarda yemek ve kilo almak değil, gerekli olan gıdaları dengeli ve yeterli miktarda almak.

Hamile bir kadının, hamile olmayan bir kadına göre günde fazladan 300 kaloriye ihtiyacı var. Bu da yaklaşık yüzde 15′lik bir artış, yani 2300 kalori/güne denk geliyor.

Hamileliğinizde uzmanların önerdiği beslenme şekli; öğünlerinizi artırmanız, tüm temel besin maddelerinden yeterince ve düzenli olarak almanız şeklinde olur.

Su ve sıvı içeren gıdaları yeterince tüketmeniz, hamileliğinizde pek çok açıdan önemli. Hamileliğiniz sırasınca yeterli sıvı almanız, cildinizin nemlenmesini artırır. Bunun yanı sıra nemlendirici kremler sürerek, cildinize masaj yapmanız kan dolaşımınızı hızlandıracağından, çatlak ve sarkmalarınıza karşı önleminizi almış olursunuz.

Egzersiz Yapın

Hamilelik döneminizde yapacağınız egzersizler, uygun sınırlar içinde kilo almanızı sağlamasının yanı sıra dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasına da katkıda bulunarak, karın cildinizin ve kaslarınızın kanlanmasını artırır. Yaptığınız düzenli egzersizler, doğum sonrasında da hızla toparlanmanızı ve kendinize gelmenizi sağlar. Aldığınız kiloları daha kolay vermenize katkıda bulunur.

Gebelik Çatlakları İçin Bitkisel Yağlar

Hamilelik dönemimde karın bölgesinde oluşan çatlaklardan nasıl kurtulabiliriz diyorsanız bu bilgileri okuyup uygulayın. Tüm annelerin sorunudur gebelikte oluşan çatlaklar ve bu çatlakların bitkisel yağlarla tedavi edilebildiği söyleniyor uzmanlar tarafından gebelikte oluşan çatlaklara hangi yağ iyi gelir nasıl kullanılmalı hep birlikte öğreniyoruz sevgili anneler. Hamilelik döneminde karın bölgesinin gerilmesi sonucu oluşan çatlaklar tüm hamilelerin ortak sorunudur.

Gebelikte Çatlakların Oluşumunu Önlemek İçin;

Badem yağı ve elma yağını eşit miktarda karıştırıp her gün hafifçe masaj yaparak karın,basen göğüs ve bacaklarınıza sürün.

Ayrıca Eşit miktarda badem yağı, buğday özü yağı,havuç yağı, kakao yağını karıştırıp üzerine bir limon kabuğu rendeleyin. Elde edilen karışımı vücudunuza sürün.

Doktorunuzun başka bir uyarısı yoksa hamileliğiniz sırasındaki egzersizlerinize dördüncü ayınızdan itibaren başlayabilirsiniz. Sezaryenle doğumunuzu gerçekleştirirseniz, karın hareketlerinize iki haftadan önce başlamamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz