Hamilelik Süresince Limon Suyu İçmek Güvenli Midir?

Hamilelik heyecan ve endişe ile dolu keyifli bir yolculuktur. Hamilelik süresince yaptıklarınız hem sizi hem de büyüyen bebeğinizi etkiler, bu etkilerin de dışında artık vücudunuzun beslenme gereksinimi de değişir. Hamilelikte değişik diyetler uygulamanız gerekir, doktorunuzun bu dönem için oluşturduğu diyetlere uymanız çok önemlidir.

Artık iki kişisiniz, bu yüzden alkolü ve kötü beslenme alışkanlıklarını bir kenara bırakmalısınız. Hamileliğin sizi korkutmasına izin vermeyin. Bu eğlenceli ve keyifli yolculuğu, diken üstünde ve devamlı tetikte geçirmeniz gerekmiyor. Hamilelik sürecinizi güvenli ve sağlıklı geçirmek için ihtiyacınız olan şey, biraz bilgi ve araştırma.

Meyve, zengin vitamin ve mineral kaynağıdır ve hamilelikte uygulayacağınız diyetinizin ayrılmaz bir parçası olacaktır. Bununla birlikte, genel olarak sağlık için iyi olsa da, hamilelik sırasında kaçınmanız gereken bazı meyveler vardır, sizce limon suyu zararlı mı? Bu yazının devamında size tüm faydalarından bahsedeceğiz!

Hamilelikte Limon Suyu Güvenli Mi?

Kadınlar, hamilelik sürecinde genellikle dehidrasyondan muzdariptir. Meyve suları, kadın vücuduna çok sayıda fayda sağlar ve bunun yanı sıra vücudunuzun susuz kalmasını engeller. Meyve suyu denilince akla ilk gelen limondur! Çoğu turunçgil gibi limon da C vitamini kaynağıdır. Ancak hamile kadınlar için ne kadar güvenlidir? Bir çok kadın hamilelikleri esnasında genellikle vücuttaki C vitamini eksikliğine iyi gelen meyve suları tüketmelidir. Yani limon suyunu hamilelik sürecinde kullanmak güvenlidir!

Direkt içmek yerine suyla karıştırıp içmek, hem dehidrasyondan muzdarip olmanızı engeller hem de asidite oranı azaldığı için reflü ve çeşitli mide hastalıklarından dolayı oluşan mide yanmasını engeller.

Hamile Kadınlar İçin Faydaları Nelerdir?

Hamilelik süresince limon suyu içmek pratisyen hekimler tarafından güvenli kabul edilmiş ve herhangi bir yan etki bildirilmemiştir. Aslında bu lezzetli ve faydalı meyve suyu hamilelik süresince size bir çok yarar sağlayabilir.

C Vitamini Kaynağıdır

Hamile kadınlar, genellikle C vitamini eksikliğinden muzdariptir. Limon benzeri turunçgiller, C vitaminin mükemmel kaynaklarıdır, bu nedenle düzenli olarak içilen limon suyu vücuda C vitamini takviyesi sağlar ve vitamin takviyesi alma ihtiyacınızı azaltır.

Kabızlığı ve Hazımsızlığı Tedavi Edebilir

Kabızlık ve hazımsızlık hamilelikte en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Hamilelik süresince sizi rahatsız edecek bu durumu engellemek aslında çok kolay! Karaciğer uyarıcısıdır, irritabl bağırsak sendromunu kontrol eder, kabızlık ve ishal gibi durumları önler. Düzenli olarak tüketilmesi, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve vücudun susuz kalmasını önlemekle birlikte hazımsızlık gibi sıkıntılarınıza çare olur. Kabızlık ve hazımsızlık psikolojik ve fiziksel olarak sizi zorlayacağı için hamilelikte bu tür sıkıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Muhteşem Bir Antioksidandır

İçindeki C vitamini, gerçekten çok güçlü bir antioksidandır. Bu yüzden, vücudunuzdaki toksinleri ve serbest radikalleri temizlemek için harika bir temizlik aracıdır. Hamile olan kadınlar; soğuk algınlığı yaşamak istemezler çünkü bu durum hamilelik döneminde tehlikelidir. Limon suyu sizi soğuk algınlığından ve bazı diğer enfeksiyonlardan koruyacaktır.

Bebeğiniz İçin Çok Faydalıdır

Sadece sizin için değil, yukarıda da bahsettiğimiz gibi yediğiniz ve içtiğiniz her şey, bebeğinizi direkt ya da dolaylı yollardan etkileyecektir. Limon suyu tüketimi hamilelikte sadece size değil bebeğinize de bir çok fayda sağlayabilir! Limon anne karnındaki bebeğin kemiklerinin oluşmasına ve beyin sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca beyin sinir hücrelerinin oluşumunu kolaylaştıran yüksek seviyede potasyumu bünyesinde barındırır.

Kan Basıncını Düzenler

Yüksek kan basıncı vücudunuz için iyi bir şey değildir, özellikle de hamilelik evresinde. Kronikleşen yüksek kan basıncı, gebelik zehirlenmesine yol açabilir, bu hamile bir kadında erken doğuma neden olur ve hayatı tehdit eden bir durumdur. Doktorunuzu her ziyaretinizde kan basıncınızı kontrol etmesinin bir sebebi var! Limon suyu tansiyonunuzu düşürmeye ve hamileliğinizi güvenli şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Yarım limon suyunu bir bardak suya ekleyin ve bunu günde bir kez olacak şekilde tüketin. Kan basıncınızı dengelemeniz için size yardımcı olacaktır.

El ve Ayak Şişliğini Önler

Hamilelikte ödem, yaygın bir sorundur ve şişmiş ayaklar hantal ve ağrılı olabilir. Limon suyu bu aşamada sizi kurtarabilir. Bir bardak ılık su ile bir tatlı kaşığı limon suyu içerseniz hamilelik sırasında ödem oluşmasını önlersiniz veya oluşan ödemi azaltabilirsiniz, aynı zamanda vücudunuzun ihtiyacı olan suyu, potasyumu ve çeşitli vitaminleri böylelikle vücudunuza almış olursunuz.

Doğum Sancılarını Azaltır

Hamilelik ve doğum bir birinden çok farklı şeylerdir, hamile kadınların çoğu, doğum esnasında olacaklardan korkar ve kim onları bunun için suçlayabilir ki? Peki, limon suyu size bu konuda nasıl yardımcı olur?  Balla karıştırılmış limon suyu, doğum esnasındaki sancınızı azaltır ve doğumun daha kolay gerçekleşmesine yardımcı olur. Bu karışımı hamileliğinizin beşinci ayından başlayarak, doğuma kadar tüketirseniz yararlı etkilerinden faydalanabilirsiniz. Bir garantisi yoktur ama denemeye değer!

Diğer Faydaları;

Hamilelik sırasında düzenli olarak tüketilmesi, mide yanması ve şişkinlik gibi çeşitli hamilelikle ilgili rahatsızlıkları önler. İyi bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır, astım, soğuk algınlığı, ateş gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca demirin vücutta düzgün emilmesine yardımcı olur ve hamilelikte gelişen anemiyi önlemenize fayda sağlar.

Kısacası hamilelikte kocaman bir bardak limonlu su içebilirsiniz. Bebeğinize herhangi bir şekilde zarar vermez ama kesinlikle hamileliğinizi çok daha sağlıklı hale getirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz