Hamilelikte ve Sonrasında Masaj

hamilelik masaj

Hamilelikte vücudunuzun büyük bir değişim geçirdiğini biliyorsunuz. Bu dönemde çeşitli sıkıntıların yaşanması, ağrıların olması da son derece doğaldır. Bu nedenle uygulanabilecek hamile masajı, sizi gevşetip rahatlatırken, ağrılarınızın da azalmasında en büyük yardımcınız olabilir. Eğer yüksek tansiyon, düşük riski, enfeksiyon gibi durumlardan herhangi biri ile karşı karşıya iseniz masajı önermiyoruz. Hamilelere uygulanan masaj, vücudun rahatlamasına, dolaşımın artmasına ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Hamilelikte başlangıçtan itibaren hamilelik süresince ve doğum öncesi yapılan masajlar, son derece gevşetici olmasının yanı sıra, sık görülen sırt ağrıları ve uykusuzluk gibi şikayetlerin pek çoğunu da gidermektedir. Hamilelere doğum öncesi, hamilelik boyunca ve sonrası yapılan düzenli masajlarda genel veya lokal olarak yapılan uygulamalar sonucu bacaklarda varis ve çatlak oluşumu önlenebilir, basen ve kalçalarda ise selülit ve çatlakların oluşması da en aza indirgenebilir.

Hamilelik sırasında en çok karşılaşılan problemler

Kilonuzun artması sebebiyle görülen el-ayak şişmeleri ve ağrıları, bebeğin karında taşınması sebebiyle oluşan sırt ve bacak ağrıları ve vücudunuzda oluşan ödemler, hamilelik sırasında en çok karşılaşılan problemlerin başında gelir. Hamilelik masajı, bu ağrıların azalmasına ve vücuttaki ödemi daha kolay atmanıza yardımcı olur. Hamilelikte yapılan masajın kanıtlanmış en belirgin faydaları kan dolaşımını arttırması ve cilde esneklik kazandırmasıdır. Çok yumuşak ve ritmik dokunuşlarla uygulanan bir hamile masajı, hamilelik sırasında oluşan gerginlik, stres ve psikolojik sıkıntılarınızdan da kurtulmanızı sağlar.

Hamile masajının önemli faydalarından biri de; anne ve bebeğin dokunma ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Masaj boyunca dokunulan anne ve bebekte huzurlu ve dingin bir ruh hali oluşmaktadır. Anne karnında bebek her türlü duyguyu hissetmektedir. Anne adayı hamilelik boyunca olumlu duygularla dolu olursa bu bebeğe de geçmektedir. Bu keyifli ama zor dönemde anne adayının kendini bolca mutlu hissedeceği, huzurlu bir süreç geçirmesi son derece önemlidir. Masaj sayesinde anne kendine vakit ayırmanın mutluluğunu yaşayacak, değerli olduğu duygusunu hissedecek, şikayet edebileceği ağrılarından kurtulacaktır.

Hamilelik Sonrası Masaj

Doğum sonrasında da masaja devam edilebilir. Masaj, bebekle ilgilenmenin yükünü hafifletecek, gerginliğinizi azaltacak ve her şeyin ötesinde, en azından bir saat kendinize vakit ayırmanın getirdiği tam bir rahatlama ve dinlenme sağlayacaktır. Bu, ailenizin diğer bireyleri için de son derece yararlıdır, çünkü masaj sonrasında kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve bu olumlu ruh haliniz hem bebeğe hem de eşinize yansıyacaktır.

Hamilelerde En Çok Uygulanan Masaj Bölgesi ve Tekniği

Hamilelerin en çok yaşadığı sorunlardan biri de ayaklarda, ayak bileklerinde ödem, şişme ve buna bağlı rahatsızlıklardır. Hamilelerde düzenli yapılan ayak masajları ile ödem, şişme ve bunlarla ilişkili sorunları gidermek mümkündür. En problemsiz hamilelik için bile ayak masajının uygulanmasında fayda vardır.

Sonuç olarak tüm hamilelere ve özellikle ayaklarında ödemi olanların mutlaka ayak masajı yapmaları, eğer kendileri yapamıyorlarsa eşlerine yaptırmaları gereklidir.

Akşam dinlenme saatlerinde ayakların altına bir yükselti koyarak ayak başparmağınızın kalp hizasında olacağı şekilde yaklaşık olarak 30-45 dakika süre ile oturmalısınız. Bunu takiben eşiniz, ayak parmaklarınızdan dizinize doğru ve “tarla sürülmesi” şeklinde, parmakları ile tırmık hareketi yaparak ayaklarda oluşan ödemin dolaşıma katılmasını sağlayabilir.

Bu arada küçük bir tavsiye, tüm bunlar için pahalı masaj yağlarına ihtiyacınız yok. Kendi masaj yağınızı oldukça ucuz bir şekilde oluşturabilirsiniz. Badem yağı ve susam yağını karıştırın, eğer hoşlandığınız bir yağ varsa hoş bir koku için onu da ekleyebilirsiniz (Örneğin lavanta yağı çok tercih ediliyor). İşte size hem güzel bir nemlendirici hem de harika bir masaj yağı. Susam ve badem yağı iyileştirici etkileri de bilinen yağlardır. Böylece hem cildinize esneklik kazandıracak hem de rahatlayacaksınız.

Hamilelikte Masaj Güvenli midir?

Hamilelik esnasında masajın mekanik olarak dolaşım sistemine olan etkisi tabii ki göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Hızlandırılmış olan venöz dolaşım, oluşmuş olan ödeme de faydalı olacaktır. Buna ek olarak baş edilemeyen ağrılar ve kronik hale gelen yorgunluk için de bir tedavi alternatifi olarak uygulanabilir. Masaj esnası ve sonrasında ruh halinizin daha sağlam olacağı ve çevrenize daha pozitif bakabileceğinizi de unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz