Hamileyken Saç Boyatılır Mı? Zararları Nelerdir?

hamilelik saç boyama

Hamile kadınların en çok merak ettikleri konuların arasında, gebelik döneminde saç boyatılıp boyatılmayacağı da gelir. Aslında bu konuda bir takım uzmanlar bebeklerin henüz gelişimlerinin tamamlanmadığı ilk üç aylık dönemde saç boyatılmasına karşı çıkarken, dördüncü aydan itibaren de saçları boyamaları konusunda bir sakınca olmadığını iddia etmişlerdir. Gebelikte saç boyama ile ilgili yapılan araştırmalarda somut bir delile rastlanmamıştır. Ancak saç boyalarının kimyasal içerdiğini düşündüğünüzde uzak durmanın da iyi olduğu düşüncesi her zaman vardır.

Tüm bunlara karşın saçlarınızdaki beyazlık sizi psikolojik olarak etkiliyor ve illaki saçlarımı boyatmam gerek diyorsanız, o zaman bunu ilk 3 ay yapmamalısınız. 4. Aydan itibaren ise piyasada satılan organik ve doğal saç boyalarını tercih edebilirsiniz. Bu tarz boyalar içlerinde kimyasal içermediğinden zararlı değillerdir.

Hamilelikte Saç Boyatmak İsteyenlere Öneriler;

Boya esnasında ortamın havadar olmasına dikkat edin. Çünkü saçınıza sürülen boya kadar soluduğunuz havanın da etkisi vardır.

Kimyasal içermeyen doğal ve bitkisel boyaları tercih etmelisiniz.

Boya işlemi tamamlandıktan sonra saçlarınızın diplerini çok iyi bir şekilde durulamanız gerekiyor.

Eğer ki kendiniz boyayacaksanız o zaman mutlaka eldiven takmanız gerekir.

Kaş ve kirpikleriniz için asla boya kullanmayın.

Amonyaklı boyalardan uzak durun.

Hamilelikte Kına Yakılabilir Mi?

Kına hamilelik döneminin en güvenli boya halidir. Doğal ve içerisinde katkı olmadığı için güvenlidir. Kına hangi dönem kullanılırsa kullanılsın bebeğe asla zarar vermez ancak toz kına kullanma konusunda tereddütleriniz varsa o zaman kına yaprağı da tercihiniz olabilir.

Kına Nasıl Uygulanır?

  • Elinize aldığınız kınayı demir bir kabın içerisine koyun ve üzerine su ilave edin.
  • Bir gece bekletin
  • Sabah olduğunda iyice karıştırın
  • Karışımınız hazır hale geldikten sonra, saç fırçası ile saçınızın her tarafına sürün.
  • İyi sonuç almak istiyorsanız kınanızın içerisine yumurta özü de ekleyebilirsiniz.

Hamilelikte Saç Boyamanın Zararları Nelerdir?

Hamilelikte saç boyamanın zararları, Hamilelik sürecinde anne adayının çok dikkatli olması gerekir artık eskisi gibi yaptığı bazı hareketleri, kullandığı, ilaçları, giydiklerini, içtiklerini, yediklerine ve özellikle de saç boyasına dikkat etmelidir.

Hamilelikten önce yaptığı gibi saatlerce kuaförde kalıp saçlarını rengini açmak, sonra boyatmak, ardından röfle yapma bazı kimyasallarla maruz kalmak artık bu devir geçti. Hanımlar artık siz hem kendi sağlıklı hamilelik süreciniz için hem de bebeğiniz anne karnın da etkilenmemesi ve doğumdan sonra sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için saç boyalarından uzak durun.

Boyanın içerisinde birçok kimyasal madde vardır bu kimyasal maddelerin hem kokusu hem de deriye nüfus ettiğinde deri bunu emer ve anne ye geçer, anneye geçtikten sonra hemen ilk iş bebeğe geçmesidir.

Anne karnında savunmasız olan bebeğe direk geçer ve bebeğin bazı hastalıkları anne karnında yaşar kimyasalların zararları anne için saç derisinde yaraların oluşması, kepeklenmeye neden olması, saç dökülmesine neden olur, yüzde şişkinlik, ödem oluşması, alerjik hastalıklara neden olması ve saçlarını sık boyayanlar arasında lenfoma kanserinin yaşanma riskinin çok yüksek olduğu belirtilmektedir uzmanlar.

Saç boyası anneyi bu kadar etkilerken anne karnın da ki bebeği de etkilemektedir. Bebek anneden aldığı her şeyi alır ve onunla beslenir hayat kaynağının kimyasallardan etkilenmesi, bebeğinde etkilenmesi demektir.

Hamileliğiniz sürecinde saçlarınız boyamayın ve kimyasalların bulunduğu ortamlardan uzak durun kendiniz ve bebeğiniz için dokuz aylık süreçte saç boyasını saçlarınızda kullanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz