Hassas Cilt Bakımı İçin İpuçları

hassas ciltler

Kızarıklık, pullanma, kaşıntı… Hassas cilde sahip olanlar için doğru cilt bakımı rutinini bulmak deveye hendek atlatmak kadar zordur. Fakat ipuçlarımıza kulak vererek sadece birkaç adımda zoru başarabilirsiniz.

Hassas bir cilde sahip olmanın hangi yönüyle başa çıkmanın zor olduğunu söylemek zor. Konuyu daha da karmaşık hale getiren şeylerden biri de “hassas” cilt kavramının biraz belirsiz bir tanım olması. Ancak, genel olarak makyaj veya cilt bakım ürünlerine karşı alerjik veya tahriş edici dermatit reaksiyonları (batma, yanma, kızarıklık, kuruluk vb.) gösterme eğiliminde olanların yanı sıra rosacea, sedef hastalığı veya egzama gibi cilt rahatsızlıkları olanların hassas ciltli olduğu düşünülüyor.

Ve bu tür reaksiyonlardan tamamen kurtulacağını garanti etmenin bir yolu olmasa da, bunları daha az olası hale getirmenin ve bu arada cildinizin en sağlıklı haline ulaşmasına yardımcı olmanın yolları var. Hassas cilt bakımı konusunda hayatınızı kolaylaştıracak birkaç yöntemi sizin için araştırdık.

Mümkün Olduğunca Az Bileşen, Az Ürün

Genel olarak hassas ciltler üzerinde uygulanan yöntemler “az, çoktur” ilkesine dayanıyor. Bu, daha az içeriğe sahip ürünlerin hassas ciltliler için daha iyi sonuç verdiği anlamına geliyor. Daha az ürün ve daha az bileşen, cilt bakım rutininizdeki bir şeye daha az tepki alma ihtimali demektir. Aslında daha önceki yazılarda da bahsedildiği gibi cilt bakımı rutininin temelleri oldukça basittir; nazik bir cilt temizleyici, nemlendirici ve güneş kremi kullanarak minimalist bir ritüel sahibi olabilirsiniz.

Aşırı Yıkamaktan Ve Çok Fazla Peeling Yapmaktan Kaçının

Cilt, sert temizleyicilere, soymaya ve ovalamaya gerek kalmadan doğal olarak temiz kalma konusunda şaşırtıcı derecede iyi bir iş çıkartabilir. Aslında cildiniz doğal olarak koruyucu bir bariyer oluşturan lipitler ve proteinler üretir. Aşırı yıkama, tüm bu önemli lipitleri ve proteinleri yok edebilir. Günde sadece bir kez nazik bir temizleyici veya suyla cildinizi yıkamak, cilt temizliği için çoğunlukla yeterlidir. Hassas cilde sahip olanların özellikle kaçınması gereken ürünlerin başında sert tanecikli, agresif etkili peelingler gelir. Bunu yapmak, cildin koruyucu bariyerini inceltir ve böylece tahriş edici kimyasalların cilde daha kolay nüfuz etmesine izin verir. Çoğu kişi için haftada sadece bir veya iki kez nazik bir kimyasal peeling uygulamak oldukça yeterlidir.

Yeni Ürünler Denemeden Önce Yama Testi Uygulayın

Hassas bir cildiniz varsa, yeni bir ürün denemeden önce muhakkak kolunuzun içine az miktarda ürün uygulayıp gece boyu bekleterek alerji durumunuzu test edin. Sabah vücudunuzda herhangi bir tepki gelişmemişse ürünü yüzünüzde kullanabilirsiniz. Ayrıca yüz için kullanılan ürünleri sadece çene bölgenizde kullanıp 24 saat sonunda herhangi bir reaksiyon oluşmamışsa da rutininize ekleyebilirsiniz.

Tetikleyicilerinizi Belirleyin ve İçerik Listesini Okuyun

Hassas bir ciltle başa çıkmanın en iyi yolu, hassasiyetinizi tetikleyen bileşenleri belirlemek ve bunlardan kaçınmaktır. Bazen kusurlu bileşenleri belirlemek kolaydır, bazense sorunlu bileşeni tanımlamak için yama testi kaçınılmazdır. En yaygın tahriş edici maddelerden bazıları kokular, boyalar ve parabenlerdir. Temel olarak güzel kokan her şey, cildiniz için “daha kötüdür”. Kokusuz, hipoalerjenik ve boya içermeyen ürünler hassas ciltler için daha uygun seçeneklerdir.

She&Girls dergisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz