Hipotiroidiye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

hipotiroidi bitkisel tedavi

Hipotiroidi, bir diğer adıyla tiroit yetmezliği, tiroit bezinin yeterince tiroit hormonu üretmemesidir. Düşük tiroit hormonunun halsizlik, kilo alma, saç dökülmesi, kabızlık, depresyon, cilt kuruluğu ve zayıf tırnaklar gibi belirtileri vardır. Hipotiroidin bağışıklık hastalıkları ya da iyot bakımından yetersiz beslenme benzeri nedenleri olabileceği gibi, tanımlanamayan bir nedenden dolayı da hipotiroidi ortaya çıkabilir.

Hipotiroidi için doğal yöntemleri araştıranlar ilk önce mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeli ve bitkilerin ancak hipotiroidi başlangıç aşamasındayken ve değerler henüz normal kabul edilen seviyelerden fazla uzaklaşmamışken fayda gösterebileceğini bilmelidirler.

Deniz Yosunu

Dilimizde deniz yosunu olarak geçen bitkinin Latince ismi Fucus vesiculosus‘tur. Bir yosun türü olduğu halde iyot eksikliği sebebiyle görülen hipotiroidi için faydalı olabilecek özelliklere sahip bitkilerden biridir. Tiroit hormonu üretimi için gereken iyot gibi çeşitli mineral ve maddeleri içerir. Çay ya da kapsül gibi farklı formlarda satılmasına karşın örneğin çorbası yapılarak yiyecek şeklinde tüketilmesi en iyisidir.

Tiroit sorununuz varsa, bu bitkiye beslenmenizde ancak (iyot eksikliği nedeniyle) düşük tiroit hormonu seviyesi söz konusu olduğunda yer vermelisiniz. Hipertiroidi yani fazla tiroit hormonu üretimi olan kişiler deniz yosunundan kaçınmalıdır. Hamilelere ve bebek emziren annelere de önerilmez.

Guggul

Latince ismi Commiphore mukul olan guggul ağacından, hakkında tiroit bezinin daha iyi çalışmasına yardımcı olduğuna dair bazı araştırma sonuçları olan bir reçine elde edilir. Tiroit üzerindeki etkisinin yanı sıra bu reçinenin ekstresinin kolesterolü düşürdüğü ve gargarasının ağız yaralarına iyi geldiği belirlenmiştir. Ancak pek aşina olmadığımız bu tür bitkilerde mutlaka bir uzmana ve önce doktorunuza danışarak hareket etmeniz gerekir.

Ashwagandha

Hint ginsengi ya da kış kirazı gibi isimlerle de karşınıza çıkmış olabilecek bitkinin Latince ismi Withania somnifera‘dır. Çoğumuz ismine aşina olmasa da bitkisel tıp dünyasında son derece popüler bir bitkidir. Bu bitkinin tiroit üretimi üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur ama vücudun stresle baş etmesine yardımcı olan ve genel olarak vücudun sağlık dengesini korumasına yardımcı olan bir bitkidir. Yakın zamanda yapılan çalışmalar stres hormonlarının tiroit hormonları ile bağlantısı olduğunu göstermektedir. Çeşitli deneylerde kronik olarak stres altında olan hayvanlarda tiroit hormonlarının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Forskolin

Hipotiroidi ile birlikte adı sıkça anılan bitkilerden biri de forskolindir. Kan inceltici ilaç ve yüksek tansiyon ilacı kullanan kişilere kesinlikle önerilmez. Aslında forskloinin tiroit hormonu üzerindeki etkisi ile ilgili yeterince kanıt bulunmamaktadır. Ancak bitkinin, ayurvedik tıpta alerjiden tutun solunum hastalıklarına dek pek çok soruna karşı yayılan ünü, hipotiroidi hastalarına kadar ulaşmıştır. Kalp damar hastaları, tansiyon hastaları, hamileler ve bebek emzirenler kesinlikle kullanmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz