İllüzyon Ve Sihirbazlık Film Önerileri

Sihir ve büyü insan oğlu var olduğundan beri büyük bir merak konusu oldu, haliyle bu durum da tarihteki yeri kadar günümüz sinemasına da yansıdı. Günümüz sinemasının en yeni örneklerinden dünya sinemasında beğeni kazanan ve farkları ile ön plana çıkan yapımlara kadar illüzyon ve sihir filmleri ile siz de büyülenmeye hazır mısınız?

Sihir ya da illüzyonun şaşırtan dünyası birçok insanı kendine çekerken, asıl sihir olan sinema ise bu konudaki en etkileyici yapımları ile sizleri iki farklı ve büyüleyici dünyaya aynı anda dahil ediyor. En beğenilen ve bu konu açıldığı anda akıllara ilk gelen sihir konulu filmleri inceliyoruz.

Prestij (The Prestige / 2006 / IMDb: 8,5)

19. yüzyılın son dönemlerinde, Londra’da geçen filmimiz dahi yönetmen Christopher Nolan’ın başyapıtlarından. Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden illüzyon numaraları ile ünlü olmayan çalışan 3 yakın arkadaştır. Ancak bir gösteri esnasında yaşanan kaza sonucu Julia’nın ölmesi ile ikili arasında tehlikeli bir intikam ve rekabete dönüşen bu dostluk, zamanla trajik olayların ardı ardına gelmesine yol açacaktır.

Yıldız Tozu (Stardust / 2007 / IMDb:7,7)

Aşık olduğu kadının kalbini kazanmak için adeta kendisini bir sınavın içinde bulan Tristran, bu uğurda atıldığı maceraların içerisinde kendine yepyeni bir yol çizecek ve izleyenlerin hayal gücünü zorlayacak anlara şahit olacaktır. Yürekleri ısıtacak bir film olan Yıldız Tozu yalnızca ailecek izlenecek filmler arasında sık önerilen bir madde olmakla kalmıyor, ustalardan oluşan kadrosu ile de göz dolduruyor.

Sihirbaz (The Illusionist / 2006 / IMDb:8,3) 

İki farklı dünyanın insanları olarak birbirine imkansız bir aşkla bağlanan Sophia ve Eisenheim’ın aşkının odak noktası olduğu filmde en şaşırtıcı illüzyonlar ve daha da şaşkınlık veren sırları izleyicileri ekranlara kilitliyor. Yoğun aşklarından ötürü aynı şekilde yoğun tepkiler de aldığımız çiftimiz, Eisenheim’ın sürüldüğü ülkesine bir illüzyonist olarak geri gelişi ile başlar ve hesapta olmayan yarışlar ile devam eder.

Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me / 2013 / IMDb:7,3)

Yer yüzünde herkesi eğlendirmesi ile tanınan bir grup illüzyonun ye raltında ise maceralarla dolu bir iyilik savaşında olduğunu gösteren ve Four Hourseman isimli dört illüzyonisti odak noktasına alan filmde Morgan Freeman gibi ustaları görmek seyirciyi mutlu ediyor. Zekanın ön plana çıktığı ve sihirle gerçeğin iç içe geçtiği filmin her anı için macera dolu desek yeri.

Sihirbaz (L’illusionniste / 2010 / IMDb:7,5)

Fransız yapımı bir animasyon filmi olan Sihirbaz, nesli tükenmeye başlayan bir sahne sanatını yani illüzyonu canlı tutmaya çabalayan bir sihirbazı konu almakta. Ancak Alice adlı küçük bir kız ile tanışan Sihirbaz’ın hayatı hiç de beklemediği bir yönde değişecek.

Bonus: Hokkabaz (2006 / IMDb:7,5)

Yerli filmlerin bu kulvarda eksik kaldığını sananlar yanılıyor. Cem Yılmaz filmleri arasında belki de en sıcak senaryolardan birine sahip olması ile izleyen herkesin favorileri arasına giren Hokkabaz’da İskender adlı bir sihirbazın Maradona lakaplı yoldaşı ile yaşadığı eğlenceli ve bazen de şaşırtıcı maceralar yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz