İltihaba İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Vücutta iltihap oluşmasına yol açan pek çok farklı etken vardır. Bilimsel açıdan iltihap, hücreler zarar gördüğünde veya vücutta zarara yol açacak virüs, bakteri, kimyasal madde ya da bir darbe gibi tehlike söz konusu olduğunda ortaya çıkan kimyasal tepkidir. İltihaba iyi gelen bitkiler vücudun bu tehlike arz eden etkenlerle savaşmasını kolaylaştırabilir.

İltihap vücudun kısa dönemli savunma mekanizmalarından biridir ve gereklidir de. Ağrı, kızarıklık, şişlik, hareketsizlik gibi belirtiler vücudun hasarlı bölgeye yardım gönderdiği ve istenmeyen maddeleri yok etmeyi denediği anlamına gelir.

İltihap Ne Zaman Tehlikeli?

Peki, tamamen iyiliğimiz için ortaya çıktığı anlaşılan iltihap ne zaman bir sorun haline gelir? İltihap kısa sürede iyileşmediğinde ve kronik bir hal aldığında ortada bir problem var demektir. Normalde iltihap vücudun bir ilk tepkisi olarak ortaya çıkmalı ve ardından diğer iyileştirici mekanizmalar devreye girmelidir. Eğer iltihap bir türlü geçmiyorsa bağışıklık sistemi sorunları veya dejeneratif hastalıklar akla gelmeye başlar.

İltihap hafife alınmamalıdır çünkü ilgilenilmediği takdirde uzun dönemde ortaya ciddi sorunlar çıkmasına yol açabilir. Kronik iltihap siroz hastalığı ya da eklem iltihabında olduğu gibi vücudun bir bölgesini etkileyebilir. Ya da Çölyak hastalığında olduğu gibi iltihabın vücudun tümünü etkilemesi de söz konusu olabilir.

İltihabı genel hatlarıyla anladıktan sonra şimdi iltihapla savaştığı bilinen bitkilerden en popüler olanları hangileri, bir göz atalım.

Zerdeçal

Zerdeçal turuncu renkte ve en önemlisi kurkumin adlı etkili bir bileşen içeren bir köktür. Kurkumin antioksidan özelliği sayesinde karaciğeri korur. Ayrıca vücuttaki histamin seviyelerini düşürerek iltihabı gidermeye yardımcı olur.

Zencefil

Zencefile ağrı kesici ve iltihap giderici güçlerini kazandıran tam 4 bileşen bulunuyor. Gingerol, paradol, shogaol ve zingeron el birliğiyle vücutta ağrıyı tetikleyen, prostaglandin adlı yağ asitlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Cayenne Biberi

Cayenne biberinin içerdiği kapsaisin adlı madde, özellikle artrit ve diğer iltihabi hastalıklarla ilgili olduğu bilinen COX-2 adlı enzimi bloke eder.

Fesleğen

İltihapla savaşta öne çıkan bitkilerden biri de fesleğendir. Öjenol adlı bileşeni hem bu bitkiye kendine has tat ve kokuyu verir hem de iltihap giderici özellikler taşır.

Ak Söğüt Kabuğu

Ak söğüt kabuğunda bulunan salisin adlı madde, Aspirin ile benzer özellikler gösterir. Hatta ak söğüt kabuğunun ağrı kesici ve iltihap giderici özelliklerinin Aspirine göre daha uzun süreli olduğu söylenir.

Oregano

Oreganonun içerdiği polifenol ve bioflavanoid maddeler, vücuda zarar veren serbest radikallerle savaşan bileşenlerdir. Hücrelerinizde ne kadar az serbest radikal hareketi varsa iltihap da o kadar az olacaktır.

Sarımsak

Doğal antibiyotik sarımsak, çeşitli sülfür içeriği sayesinde iltihap giderici özelliktedir. Aynı bileşenler kalp hastalıkları ve mikroplarla savaşta da iş başındadır.

Isırgan Otu

Isırgan otu toksinleri böbrekler aracılığıyla atmaya yardımcı bitkilerin başında gelir. Bunun yanı sıra ısırgan otunun vücuttaki iltihabi kimyasalları azalttığı ve ağrı dindirmede etkili olduğu düşünülür.

İltihap giderici bitkiler listesi bu kadarla sınırlı değildir. Daha başka bitkilerin de iltihaba karşı savaşta etkili olduğunu duyabilirsiniz. Burada iltihaba karşı en hızlı şekilde etkisini gösteren bitkilere yer vermeye çalıştık.

Uyarı: Unutmayınız ki sağlığınızla ilgili sorunlarda ilk olarak bir doktora muayene olmak ve eğer düzenli olarak ilaç kullanan veya kronik hastalığı bulunan biriyseniz, bitkisel kürlerden önce bir doktora danışmak esastır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz