Kaktüs Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Geliyor?

Kaktüs suyu aslında, dikenli armut kaktüsünün doğal suyuna atıfta bulunur. Opuntia cinsinde 100’den fazla farklı türü vardır ve bunların çoğu benzer fiziksel ve beslenme profillerini paylaşır. Amerika’ya özgü, dikenli armut kaktüsü ilk olarak Avustralya’da evcilleştirilmiştir ve o zamandan beri dünyanın diğer birçok bölgesine yayılmıştır. Kaktüs suyunun binlerce yıldır yerli halkın mutfak uygulamalarının bir parçası olduğuna inanılmaktadır.

C vitamini, B kompleks vitaminleri, demir, kalsiyum, betakaroten, magnezyum, çok sayıda amino asit ve diğer besin maddelerinin mükemmel bir kaynağıdır. Omega-6 yağ asitleri bakımından oldukça yüksek olmasına rağmen, kalorisi son derece düşüktür.

Ayıklamak ve temizlemek, diğer sebze sularının çoğundan daha fazla çaba gerektirir, ancak suyu hazırlamak için uygun dikenli armut kaktüsünü bulabilmeniz için de uğraşmanız gerekecektir. Bazı egzotik yiyecek mağazalarında hazır kaktüs suyunu satın alabilseniz de, pahalıdır ve diğer katkı maddeleri veya şekerle dolu olabilir.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Çalışmalar düzenli tüketiminin, sadece kötü (LDL) kolesterol seviyesini önemli ölçüde düşürmekle kalmadığını, aynı zamanda yağ birikimini azaltabildiğini ve böylece ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabildiğini bulmuştur.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Kalorisi son derece düşüktür, yani bardak başına yaklaşık 15 kalori içerir. Bununla birlikte, sizi doygun hissettirir ve bir dizi önemli besin maddesi sunma kabiliyetine sahiptir, böylece diyetinizden ödün vermeden atıştırmalık tüketmeyi ve aşırı yemeyi azaltabilirsiniz.

Sindirimi Destekler

Bu meyve suyu bağırsak problemleri için yüzyıllar boyunca sıklıkla kullanılmıştır, çünkü bağırsakta bulunan iltihap seviyelerini düşürebilir ve irritabl bağırsak sendromu, divertikülit ve kolit rahatsızlığını hafifleten koruyucu bir tabaka oluşturabilir. Ayrıca, kolon ve sindirim yollarını temizlediği için kabızlık, şişkinlik ve kramp gibi sorunların giderilmesine de yardımcı olabilir.

Diyabeti Kontrol Eder

Bu meyve suyunda bulunan ve biyolojik olarak kullanılabilen çözünebilir liflerden biri, vücuttaki kan şekeri seviyeleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan pektindir. Bu bileşik, vücuttaki insülin ve glikoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir, bu da kendisini, diyabet olan veya bu hastalığı geliştirme riski taşıyan kişiler için büyük bir müttefik haline getirir.

Kanseri Önler

Dikenli armut kaktüsünde C vitamini içeriğinin yanı sıra, betalaz olarak adlandırılan ve hücrelerle kanserojen aktiviteyi önlemek için doğrudan bağlantı kuran güçlü bir antioksidan da bulunmaktadır. Betalaz varlığı, hücresel mutasyonu engelleyebilir ve sizi çeşitli kanser türlerinden koruyabilir.

Kan Basıncını Düzenler

Kaktüs suyu, etkileyici seviyelerde potasyum içerir, bu da kan basıncını düşürmek ve hipertansiyon semptomlarını azaltmak için mükemmeldir. Bu, kalbinizdeki zorluğu azaltabilir ve kalp krizi ve felç olasılığını en aza indirger.

Antienflamatuvar Bir Ajan Olarak Davranır

Artrit, gut, iltihaplı bağırsak, baş ağrıları, kronik kas ağrısı veya yüksek oksidatif stres seviyeleri gibi rahatsızlıklardan muzdaripseniz, bu bitkinin antienflamatuar özellikleri tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir. Suyundaki fitokimyasallar ve diğer antioksidanlar, bu yatıştırıcı yararların çoğunu sağlayabilir.

Akşamdan Kalmalığı Azaltır

Yıllar boyunca, sayısız insan kaktüs suyu tarafından tedavi edildi. Aşırı alkol iltihaplanmaya neden olabilir ve kaktüs suyu doğrudan buna karşı koyabilirken, aynı zamanda bulantı ve baş ağrıları gibi en sık görülen alkol semptomlarından da kurtulmanızı sağlayabilir.

Menstrüel Krampları Hafifletir

Kaktüs suyundaki aktif bileşenlerin anti-spazmodik yapısı, ağrılı adet krampları yaşayan kadınlar için popüler bir çözümdür. Bu bitki suyu, tüm abdominal rahatsızlığı ve krampları ortadan kaldırmak için hızla hareket edebilir ve aynı zamanda bir kadının adet dönemine eşlik eden stres ve endişeyi de azaltır.

Stres Seviyesini Azaltır

Kronik anksiyete veya stres varsa, bu bitkinin suyunda bulunan bazı aktif maddeler kortizonun etkilerini taklit edebilir, bu da stres hormonu seviyenizi düşürebilir ve zihninizi sakinleştirebilir, odaklanmanıza veya gevşemenize yardımcı olur ve hatta daha iyi bir gece uykusu çekmenize olanak tanır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Kaktüs suyu, sağlıklı yaşam için harika bir takviye olabilir, ancak farkında olmanız gereken bazı potansiyel sağlık riskleri ve yan etkileri vardır. Bu besin açısından zengin içeceği kullanmadan önce, doktorunuzla risk faktörleri hakkında konuşmak en iyisidir.

Akşamdan kalma: Birçok kişi kaktüs suyunun akşamdan kalmalığı tedavi ettiğini düşünse de, hassas midesi olan veya alkole karşı ciddi tepkiler verenlerde, baş ağrılarında artış ve ek gastrointestinal sıkıntı da dahil olmak üzere semptomları daha da kötüleştirebilir.

Diyabet: Kan şekeri düşürme kabiliyeti ile bilinir, ancak düşük kan şekeri olan veya rahatsızlığı olan kişilerde kan şekeri seviyesinin düşük olması, halsizliğe, bilişsel karışıklığa ve hatta bayılmaya neden olabilir.

Mide Sorunları: İçmeye alışık olmayan insanlar için yaygın yan etkiler mide bulantısı, ishal, kramp, şişkinlik ve diğer gastrointestinal rahatsızlık türleridir.

İlaç Etkileşimleri: Uzmanlar, günlük ilaçlar kullanılmadan önce içilmesini önermezler; çünkü bitkinin suyu, özellikle böbrek, karaciğer ve pankreatik durumlar için kullanılan birçok ilacı etkisiz hale getirebilir veya etkileşime girebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz