Kan Ve Onur Kitap Özeti

kan ve onur kitap

KİTABIN ADI : KAN VE ONUR
KİTABIN YAZARI : SVEVA CASATİ MODİGNANİ
YAYIN EVİ : DOĞAN KİTAPÇILIK
BASIM YILI : 1988
Kitabın Konusu: New York’un en ünlü avukatıyken ve şehrin belediye başkanlığına talipken ansızın kaybolan ve yıllar sonra Sicilya’da bir manastırda rahibe olarak ortaya çıkan bir kadının öyküsü.

Kitabın Özeti

New York Times’ın atılgan muhabiri Mark Fawcett, Palermo’nun Giornale Sicilya gazetesinin istihbarat şefi Gianna Ricci’den aldığı haberle olaya başlar. New York’un en ünlü avukatıyken ve şehrin belediye başkanlığına talipken ansızın ortadan kaybolan ve şu anda Sicilya’da bir manastırda rahibelik yaptığı öğrenilen bu kadınla konuşmayı başarır ve olayı onun ağzından dinler.

Nancy’nin evinden ayrılışı , dışarda okuması ve avukat olmasının en büyük nedeni babasını kendi gözü önünde öldürülmesidir. Nancy, babasını öldüren adamın simasını sadece arabanın içinden görmüştür. Nancy’nin en büyük amacı babasını öldüren adamı bulup onu öldürmektir. Bunu artık bir nevi kan meselesi yapmıştır.

Nancy’nin babası calogero, şehrin en tanınmış otelinde kapı görevlisidir. Otel sahibinin arabasını kapısını açarken otelin sahibini öldürmesini engelleyerek kendi hayatını feda eder. Bu olaydan ötürü otelin sahibi yani mafya babası, nancy’i yanına almak ve onu okutmak ister ve ailesi de buna karşı çıkmaz.

Nancy hukuk fakültesine girer. Oradayken sean adında bir kiralık katili sever. Kiralık katil onun babasının katili olduğunu öğrenir ama nancy bunu bilmez, onu deliler gibi sever sean’de onu deliler gibi sever ve hiçbir şey söylemez.

Sean bir kaç nedenden dolayı ortadan kaybolur. Nancy onu unutamaz ama yaşamaya devam eder. 2 yıl sonra nancy hukuk fakültesini bitirir ve orada karşılaştığı Taylor adındaki biriyle evlenir. Yıllar sonra Sean gelir. Nancy onu tekrar sevmeye başlar. Ama gerçekler ortaya çıkar. Nancy’i babasını katilinin Sean olduğunu öğrendiğinde çok acı çeker ama bunu bir kan meselesi yaptığı için Sean’i öldürür. Mafya bu olayı kapatır ve nancy hapse girmez. Ama bu olayı kaldıramaz ve Sicilya’da bir manastıra gizlice çekilir ve rahibelik yapar.

Kitabın Ana Fikri: İntikam aşka galip gelmiştir. İntikam duygusundan dolayı her şey yapılabilir olduğu gösterilmiştir.

Kitaptaki Olay ve Şahısların Değerlendirilmesi

Nancy : Olayın kahramanıdır. Uzun boylu,zarif ve zayıf bir fiziğe sahip,gür siyah saçları vardır.

Sean : Mavi gözü ,çok yakışıklı kiralık katil olmasına karşın aşka yenilmiş biri.

Taylor : Çok iyi, anlayışlı biri.

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

Kitap çok akıcı ve akıl dolu sözler içeren bir kitap. Bir kızın hayatta neler yapabileceğini anlatıyor.

Yazar Hakkında Bilgi

Yazar 1931 yılında New York’ta doğdu.1951 yılında gazetelerde makale ve yazıları çıkmaya başladı. Yazar kan ve onur adlı kitabını çıkardıktan sonra çok tanınmaya başladı. Yazar 1965 yılında bestseller ödülünü alarak kendini kanıtlamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz